Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 24 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 236
  1. #121
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Че трябва да го правим наопаки от написаното......

  2. #122
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Колеги,от няколко години се питам,като един колега в друга тема...аджеба защо НЕ трябва да засаждам дървета от костилка и лозе от пръчка ами трябва да са ашладисани.
    Ако садиш дърво от костилка, то ще порасне много здраво и жизнено, но сорта на плодовете му няма да са същите, като на майчиното растение. Обикновено са по-дребни и като диви.

  3. #123
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Колеги,от няколко години се питам,като един колега в друга тема...аджеба защо НЕ трябва да засаждам дървета от костилка ами трябва да са ашладисани.
    Ачо, защото живота е много кратък приятелю - много кратък. Милият ми и непрежалим брат ( лека му пръст ) беше намерил 3 огромни ореха с вкусна бяла ядка, единия поникна и го сях на ракиджийницата. Чаках го 10 години да даде орехи и след това чакане, ха познай. орехите му не струваха нищо и ако не беше спомен от брат ми да му бях показал брадвата. Иначе расте много буйно и изпревари присадения орех в близост.

  4. #124
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    И аз имам опит с орех и джанка. И двете дървета не дадоха очакваните плодове.

  5. #125
    Наблюдател
    Регистриран
    23.07.2015
    Мнения
    23
    Пчеларски район
    Перник
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Колеги,от няколко години се питам,като един колега в друга тема...аджеба защо НЕ трябва да засаждам дървета от костилка и лозе от пръчка ами трябва да са ашладисани.
    Моя агроном ми е казвал, че преди 9ти, е имало даже закон, който при лозите е забранявал принципа "боцни пръчка-пий вино", задължително е било да е на подложка, но незнам защо, после мандраджиите са го отменили този закон.

  6. #126
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Йосифов,за лозята има и така и така.Ако ползваш директен сорт,няма значение в каква почва вирее.Ако искаш да завъдиш ашладисана пръчка,тогава ти трябва песъчлива почва заради филоксерата,там не и допада да се развъжда.Не случайно,в миналото по южното черноморие се садяха лозя направо в пясъка.Целия Буджак беше лозя и то все на бедни созополии.Ето малко инфо : http://agronomstvo-d.blogspot.bg/p/blog-page_21.html
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  7. #127
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Колеги,от няколко години се питам,като един колега в друга тема...аджеба защо НЕ трябва да засаждам дървета от костилка и лозе от пръчка ами трябва да са ашладисани.
    Ачка и аз си задавам този въпрос и все отговор не идва ! За това от няколко години опитвам с ашладисване и ту става, ту не ! Иначе всичко около мене е диви джанки,круши,ябълки и прашеца и нектара едва ли се отличават по качество от ашладисаното ,а пък и ние не ядем само прашец ,и не си наливаме нектар вечерно време !

  8. #128
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Преди 15-тина години един приятел ми даде по една кофа кайсии и нектарини.Е от костилките имам по едно дърво и всяка година си раждат вкусни плодове,а големината на плода зависи от количеството завръз.Имам и череша от костилка над 12г.От тогава съм посял десетки купешки фиданки и....капризи,мъка и най старото дърво от купешките е 7години.За лозето същата работа.Таз година ще роди,догодина ще си "помисли".Боцни пръчка-пий вино всяка година ражда,а захарноста зависи от слънцето.Докато купешките лози и тук "глезотии" та гйо,та роая...А грижите едни и същи Едните раждат нормално,а другите със секцио......

  9. #129
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan Mankov Виж публикацията
    За това от няколко години опитвам с ашладисване и ту става, ту не !
    Ванка, преди четири години си купих ножица за ашладисване и пробвах два сезона да ашладисвам. При теб е ту става, ту не, а при мен е само- ТУ НЕ! Явно нещо не нацелвам момента! Ама като и нацелих един шут на ножицата едва я намерих из бурените. Хайде наздраве!
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  10. #130
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Много е важно от какви разсадници се взимат овошките и лозичките.Преди имаше строг контрол и болести не се допускаха.Сегашните масово предлагани са некачествени и предварително заразени с какво ли не.Аз също наблюдавам тенденцията - овошките не изкарват повече от 10 години,а имаме овошки на 30г. и повече които са в пъти по-силни от новите.По-добре човек да се научи да ашладисва дръвчета от костилка,отколкото да купува нови.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

 

 
Страница 13 от 24 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •