Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 23
  1. #11
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    От кога до кога слагате прашецоуловители?

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    30.07.2014
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    s.Dulevo
    Цитат Първоначално публикувано от BleX Виж публикацията
    От кога до кога слагате прашецоуловители?
    Около 1 април е добре.Поне за нас около Бургас.

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от BleX Виж публикацията
    От кога до кога слагате прашецоуловители?
    От когато позволи притока на прашец, докога и за колко време, зависи от размера на отворите и целите които се "гонят"(търсят) от пчеларя. Аз съм си взел тази година прашецоуловители с размер на отворите 5,15мм(масово предлаганите се с размер 4,8мм), и ще пробвам на някой кошери да седят от април до към средата на август, да сравня как ще им се отрази като цяло - добива на мед, количество пчели и въобще всички други фактори.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    5,15 е много. Оптималното е около 4,8. Така смъкваш максимум 30% от внасяния прашец.При по-големите отвори намалява много прашеца в чекмеджето и ефективността е много ниска.

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Да, ама пък им оставяш "достатъчно" и на тях(пчеличките), а и затова казах че ще пробвам на няколко кошера, да са на прашецоуловители през от април до август, ще видим какво ще се получи...

  6. #16
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    5,15 е много. Оптималното е около 4,8. Така смъкваш максимум 30% от внасяния прашец.При по-големите отвори намалява много прашеца в чекмеджето и ефективността е много ниска.
    Аз пък наскоро четох статия че няма оптимален (или универсален) размер. Оказало се че същия прашецоуловител с един и същи размер, при повечето изпитали го, работи перфектно, но при други, пчелите били неспособни да преминат и някаква част от семействата загинали от прегряване (липса на вода).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз съм решил да отворя двата входа на дъното и прелката на 2ри корпус, като само на долния вход на дъното ще има прашецоуловител. Така ще има предостатачно прашец за пчелите.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Аз съм решил да отворя двата входа на дъното и прелката на 2ри корпус, като само на долния вход на дъното ще има прашецоуловител. Така ще има предостатачно прашец за пчелите.
    Заблуждаваш се ако си мислиш ,че пчелите ще минават през прашецоуловителя всички ще минават през втория корпус.

  9. #19
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пчелите не са чак толкова умни. Ако на излизане са излезли през прашецоуловителя, на влизане пак ще влязат през него. Встрани на гръцките прашецоуловители има един голям отвор за търтеи, и въпреки това глупавите пчели не минават през него, а през прашецоуловителя. Някои ще се усетят за горната прелка, но други ще продължават да минават през прашецоуловителя, защото там миризмата на майката е по-силна. Според мене пчелите ще се разпределят равномерно, особенно ако от време на време вдигаш преградата на прашецоуловителя и им даваш шанс за свободен достъп.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    До сега не съм слагал прашецоуловителите, и нямам идея как ще е. Пролетта ще пробвам и ако не стане ще измисля друго.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •