Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    04.02.2016
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    ЯМБОЛСКО

    Една странна технология

    Преди 2 дни разговарях с един пчелар (опитен) с 100 кошера , ми сподели една технология - температурата ако е над 5 градуса , си ги човъркал спокойно и подхранвал октомври,ноември , декември и след това ги зазимявал.Как бихте коментирали това и има ли положителни неща.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от Бандит Виж публикацията
    Преди 2 дни разговарях с един пчелар (опитен) с 100 кошера , ми сподели една технология - температурата ако е над 5 градуса , си ги човъркал спокойно и подхранвал октомври,ноември , декември и след това ги зазимявал.Как бихте коментирали това и има ли положителни неща.
    "Всеки луд с номера си"
    Милен Михов

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Бандит Виж публикацията
    Преди 2 дни разговарях с един пчелар (опитен) с 100 кошера , ми сподели една технология - температурата ако е над 5 градуса , си ги човъркал спокойно и подхранвал октомври,ноември , декември и след това ги зазимявал.Как бихте коментирали това и има ли положителни неща.
    За кога ли ги е зазимявал?

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    04.02.2016
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    ЯМБОЛСКО
    Нямам представа , също сподели че няма и загуби.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Кое е странното?
    Виждаш, че носят прашец и температурата е висока. Чакаш да спре пилото, но то не спира и едва забележимо намалява...
    Ако не храниш, тази "зимна" пчела ще изтощи семейството и при първия по-сериозен студ... (Протеина е много подходящ, но не точно)
    Това, че отглеждат пило, изобщо не означава, че тази пчела става за нещо. Обаче ако няма пило и прашец, подхранването трябва да бъде много слабо или изобщо да не се подхранва.
    А колкото до ровенето над 5 градуса - ако му е приятно, нека да си ги преглежда, но дали е добре за тях е друга тема.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Какво толкова чудно виждате в това. Миналата седмица при 9 градуса и слънчево време успях да направя на всички основен преглед. Нямаше никакъв проблем. Октомври, ноември и декември няма никакво пило, за което да се притеснява пчеларя да ги отвори при 5 градуса. Това е много правилна тактика да се правят късно есенни прегледи, защото може да се помогне на някое нуждаещо се семейство, да се обедини, да се стесни, да се добавят запаси и тн. без да се притеснява пчеларя , че ще има какво да се простуди.... Аз съм ЗА.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Какво толкова чудно виждате в това. Миналата седмица при 9 градуса и слънчево време успях да направя на всички основен преглед. Нямаше никакъв проблем. Октомври, ноември и декември няма никакво пило, за което да се притеснява пчеларя да ги отвори при 5 градуса. Това е много правилна тактика да се правят късно есенни прегледи, защото може да се помогне на някое нуждаещо се семейство, да се обедини, да се стесни, да се добавят запаси и тн. без да се притеснява пчеларя , че ще има какво да се простуди.... Аз съм ЗА.
    Аз съм против. Дори още не съм ги отварял.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Кое е странното?
    ..Ако не храниш, тази "зимна" пчела ще изтощи семейството и при първия по-сериозен студ...
    Аз стигнал до извода, че най ефективен начин как, да „принудим„ всяко различно пч. семейство да развива на СВОЯ максимум, това ОПТИМАЛНИ хранителни запаси (мед и прашец) целогодишно. Защо то храна - това е *Средство за комуникация на пчели*!!!
    Нищо ново - вече всичко измислено и проверено с практика, и хиляди пчелари, и описано в „Енциклопедия рут„

    За какво става дума:
    1. „Автоматична хранилка„ - един МК корпус с мед (25 кила) кой ВИНАГИ над пило и от всякаква паша „хран. минимум„ възстановява . (за зима 35-40 кила) Изобретение* от 100 години - в свое време направило „революция в пчеларство„
    2. Прашец- 3-4 и повече ПЪЛНИ ДБ пити, пак винаги в кошера.
    3. Необходимо място в кошера за всички тези хр. запаси. (препоръчва 3 МК корпуса за зима)

    При тези условия той (Рут), утвърждава - „Пч. семейство развива на своя максимум БЕЗ значение от външни условия„
    Не сигурен, ако пчелар може да бъде по ефективен от пчели с различни *подбудителни работи*, особено при това променливо времето.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Аз съм против. Дори още не съм ги отварял.
    Аз миналата седмица прегледах 5 бр ,че като ва чета почнах да се плаша, че може да се рой някой :-) :-) :-)

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Ако вярваме на на всичко написано някои някои ще слагат и магазини с восъчни основи ,долу отдавна имат градеж.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •