Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 25
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Според мен това е пръскане с отрови с дълаг карантинен срок,вследствие на което пчелите са го консервирали,чрез прашеца,сега го консумират и това е резултата.От три години при мен слагат рапица,стремя се да унищожа всички пити с прашец и сега го нямам този проблем!Първата година беше чудо пролетта вместо да се засилват сапочват прогресивно да намаляват!

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    [QUOTE=delta.e;89790]
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    От няколко години има колеги в района се оплакват от подобна чудо но мен ме учудва че оплакват че загиват най силните и не голям процент и


    Колега - ,,силните и не голям процент и ....,,
    Не разбирам , какво точно искаш да кажеш ?

    И миналата година и по миналата имаше колеги който
    казваха че рано напролет изведнъж рязко от порядъка на 3-4 седмици най силните им кошери загиват по гореописания начин. Пример единия е с 15ина семейства и не помня точно 3 или 4 загинаха. Другия бе с около 25бр. също 3-4 загинаха. Обаче имаше и един с 6 и 4 загинаха (след пробите казаха Вароатоза) обаче за нозема церане и вируси не бяха изследвани. И сега са си добре тези който оцеляха.
    Мен лично ме учудва че и тримата ми казаха че цялата работа става за около месец и тези оцелялите видимо нямат проблеми досега.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Преди 3 години след една лекция на проф д-р Ангел Грънчаров (Мир и светлина на душата му) , времето беше студено, а и аз щастлив, че съм бил на негова лекция и съм се запознал с него, му предложих да го закарам до тях. Та той каза, че има ново становище, относно изчезването на пчелите. И то е свързано с това, че пчелите живеещи в райони с едро земеделие, каквото е по северна България и по Златна Добруджа, складират лятото прашец за пролетното си развитие от растения, които са обработени с каква ли не химия и сега го консумират и сега започват проблемите. Правете си изводите.
    Ето и това:
    https://www.gismeteo.ru/news/sobytiy...7-pestitsidov/
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Има голяма логика за прашеца и отровите от растителна защита и аз съм склонен да се съглася но има и пострадали пчелини в планината далеч от земеделски посеви (чел съм статии не че съм виждал). Чудна работа

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Има голяма логика за прашеца и отровите от растителна защита и аз съм склонен да се съглася но има и пострадали пчелини в планината далеч от земеделски посеви (чел съм статии не че съм виждал). Чудна работа
    И горското пръска срещу вредители.Преди десетина години ми изпразниха кошерите само за две седмици.При последното пръскане бяха по-коректни и уведомиха .А и пръскаха с "безвредни" препарати. Няма място за чудене. В България живеем. Страната на неограничените... Каквото си избереш.От възможности до глупости и простотии.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Според мен това е пръскане с отрови с дълаг карантинен срок,вследствие на което пчелите са го консервирали,чрез прашеца,сега го консумират и това е резултата.От три години при мен слагат рапица,стремя се да унищожа всички пити с прашец и сега го нямам този проблем!Първата година беше чудо пролетта вместо да се засилват сапочват прогресивно да намаляват!
    Тогава, ако се събира прашец за лична консумация от райони с рапица, то той е много опасен и за хората.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Тогава, ако се събира прашец за лична консумация от райони с рапица, то той е много опасен и за хората.
    Карантината на отровите е дадена в дни,но да се разгражда в атмосферата,а когато пчелите го консервират в килийките с мед няма как да се разгради в затшорено пространство!Зависи от силата на отровите и от карантинния срок.Може и да не съм прав,но гледам да се освободя от питите с прашец /колкото е възможно/!

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Карантината на отровите е дадена в дни,но да се разгражда в атмосферата,а когато пчелите го консервират в килийките с мед няма как да се разгради в затшорено пространство!Зависи от силата на отровите и от карантинния срок.Може и да не съм прав,но гледам да се освободя от питите с прашец /колкото е възможно/!

    Логично е и за прашеца в пититите изглежда си прав. Но интересно как стои въпроса с прашеца за лична консумация? Може би ако има някой да събира прашец от райони с рапица и го е давал за изследване може да сподели.
    При пчелите има мед, защото има ред!

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Тогава, ако се събира прашец за лична консумация от райони с рапица, то той е много опасен и за хората.
    Тук ние мислим как да си опазим пчелите,който трябва да мисли,не мисли за хората

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •