Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 18 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 174
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Исках да кажа, че трябва с общи усилия взаимно да вдигаме летвата на информираност и образованост на пчеларската гилдия! Аз имам 4-ка по генетика. Ако бях по- умен щях да изкарам 6- ца. Развъдния процес е много по- сложен от няколко гръмки фрази. И той няма как да бъде разбран и управляван без съответната терминология. Това, дето му викаш сложно всеки може да го наизусти и научи. Но, ако не е достатъчно интелигентен- как ще разбере причинно следствената връзка между интрогресията и инбридинга?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #42
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Първото разумно предложение, което мога да предложа, ако тези постове са продиктувани от прочетеното от въпросната преведена книжка на български, да замине за тоалетната. Не исках толкова грубо да го казвам.
    Имам чувството, че слушам думите на доцента. Само той си е въобразил, че е богопомазан, и че никой друг на света не може да има толкова много знания и опит в областа на селекцията. Какви са резултатите му обаче сам знаеш.

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    От там нататък- затворена популация ииии инбридинг, инбридинг и пак инбридинг, съчетан със добро коопериране между отделните пчеловъди и плавна и постепенна интрогресия на свежи гени.
    Това е само една от многото на брой възможни СХЕМИ НА СЕЛЕКЦИЯ, подходяща само за специализирани селекционери. Но и тя както всички останали си има както своите плюсове, така и своите минуси. Така че по това съм склонен да поспорим, но не в тази тема.

    Аз искам да се концентрираме в практическото приложение на някой лесни методи за оказване на селекционен натиск. Естествено е, че тези методи са по-несъвършенни от професионалните, но за сметка на това не изискват почти никакви усилия.

  3. #43
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Исках да кажа, че трябва с общи усилия взаимно да вдигаме летвата на информираност и образованост на пчеларската гилдия! Аз имам 4-ка по генетика. Ако бях по- умен щях да изкарам 6- ца. Развъдния процес е много по- сложен от няколко гръмки фрази. И той няма как да бъде разбран и управляван без съответната терминология. Това, дето му викаш сложно всеки може да го наизусти и научи. Но, ако не е достатъчно интелигентен- как ще разбере причинно следствената връзка между интрогресията и инбридинга?
    А трябва ли всеки един пчелар да знае сложни термини и взаимовръзки? Не е ли достатъчно например само да знае, че трябва да сменя майките на агресивните семейства, и толкова.

    Ти като ползваш телевизор, компютър или GSM, трябва ли да изучаваш електроника и да си пълниш главата с транзистори, тригери, бариерни ефекти, капацитивни закъснения и още 1 милион други тънкости на занаята?

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Не, не трябва! Ама, като съм прост- как да гледам филм от копютъра на телевизора и да включа хендсфрито, та да говоря едновременно с това и по телефона?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    .....
    Аз искам да се концентрираме в практическото приложение на някой лесни методи за оказване на селекционен натиск. Естествено е, че тези методи са по-несъвършенни от професионалните, но за сметка на това не изискват почти никакви усилия.
    Следя с интерес от снощи темата и виждам как постепенно се запълва със научно-популярен "спам", а от днес и с мерене на п*шки.
    Няма смисъл от още една тема, доказваща теореми, а има нужда от леми, които никой не иска да се доказват, а се приемат като даденост. Всеки знае, че a²+b²=c² е вярно за правоъгълния триъгълник и никой не иска това всеки път да му се доказва.
    Далеч съм от биологията, а от генетиката - още повече. И за мен стана трудно да и чета недефинираната тук терминология. А колко от българските пчелари, които четат форума имат специализираното образование, за да я разбират?
    Мисля, че нещата в темата трябва да са дадени във вида на набор от правила какво трябва и какво не бива да се прави. За останалото можете да си създадете една затворена група, където да се води диалога по спорните постановки и когато стигнете до едно мнение, то да се публикува тук.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията

    Селекция, без контрол на търтеите е просто губене на време
    Ами по ясно и точно от това няма накъде!
    Искам само да допълня,че са нужни 2 основн неща без които селекцията е обречена на провал.
    1.Да се изучи генетиката поне до ниво разбиране на основните процеси закономерности.
    2.Да се намери начин за контролиране на търтеите (за пчеловдството,за другте въдства контролирането на мъжкия фактор е много по-лесно)

  7. #47
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И най-лесния начин е на прелката да се сложи ханеманова решетка или прашецоуловител и НИКОГА ДА НЕ СЕ МАХА. Търтеите няма да има откъде да напускат кошера и ще умират, като пчеларя от време на време ще ги почиства от дъното.
    Ти сериозно ли? Нали дори да сложа ханеманова на входа, като отворя кошера да го прегледам търтеите ще излетят. Или предлагаш да сложим ханеманова на прелката началото на Март и да не отваряме кошера чак до Ноември?

  8. #48
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Следя с интерес от снощи темата и виждам как постепенно се запълва със научно-популярен "спам", а от днес и с мерене на п*шки.......
    Точно меренето на п*шки искам да избегна, и затова не се връзвам на нито една провокация на Scutellator-a, дори и на обидните такива.

    Искам да го уверя, че той е ненадминат и всепризнат познавач на всичко това, и не трябва да се безпокои, че някой може да му отнеме тази слава. Просто нека и той да се опита с достъпна терминология да обяснява тезите си, за да могат да бъдат разбрани от всички.

  9. #49
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Ти сериозно ли? Нали дори да сложа ханеманова на входа, като отворя кошера да го прегледам търтеите ще излетят. Или предлагаш да сложим ханеманова на прелката началото на Март и да не отваряме кошера чак до Ноември?
    Ако имаш по-добра идея - кажи я. Трябва да ти кажа, че това не е измислено от мене, а се практикува от доста майкопроизводители. Вярно е, че е компромисен вариант, но какво друго може да се направи?

    Иначе най-добрата идея е да имаш изолиран оплоден пункт, на който въобще да няма майчини семейства.

    Колкото до агресивните и кекавите семейства - ами на секундата убивай майките и точка. Ако не можеш да спреш съществуващите търтеи, поне не я оставяй жива да създава нови.

    И на мене ни е ясно, че най-лесното за всички е НИЩО ДА НЕ ПРАВЯТ, измисляйки си едни или други оправдания. Който обаче реши, че трябва да се бори, ще започне да мисли за подробностите по реализацията и така ще възникнат нови идеи как да се справим с един или с друг практически проблем. Специално за търтеите например могат да се направят КАПАНИ ЗА ТЪРТЕИ, и периодично те да бъдат убивани вътре в капана.

    Капан за търтеи се прави лесно по 100 различни начина. Общия принцип е направата на кутия от ханеманови решетки и отвор за влизане на търтеите. Дори и да влезе пчела, тя после напуска кутията през ханемановите отвори. Тази кутия трябва да е на светло, за да привлича търтеите. Например може да се сложи над кошера (над последния корпус) или пък на входа на прелката. Ако е с пластмасов външен прашецоуловител, може да се отвори страничния (търтеевия) отвор, и преминаването през него да вкарва търтеите в капана. Сигурно има и още много варианти.

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Ти като ползваш телевизор, компютър или GSM, трябва ли да изучаваш електроника и да си пълниш главата с транзистори, тригери, бариерни ефекти, капацитивни закъснения и още 1 милион други тънкости на занаята?
    Матеев за ползването си прав.Купуваш си готов продукт и го ползваш,не се иска кой знае какво.
    Пример-купуваш си селикционирана майка и си я ползваш.Друг е въпроса да създадеш този продукт,тогава се искат знанията уменията.
    Да допълня само че създаването или копирането на някакъв продукт напрмер е много по-лесно от създаването на един селикциониран органзъм с дадени качества или създаването на друг копие на на този който искаме.

 

 
Страница 5 от 18 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •