Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 18 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 174
  1. #111
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има много майкопроизводители и от двете асоциации, които разделят кошерите си на няколко фирми заради ДДС-то. Нима не го знаеше това? Прочети още веднъж списъците и ще видиш една камара роднински имена. Виж и телефонните номера, които са едни и същи на няколко фирми. Реалният брой на майкоразвъдните стопанства може би е 2 или дори 3 пъти по-малък от броя на хората в списъците на 2-те асоциации.

    Специално за БПРА не се приемат нови членове, ако нямат поне 150 кошера. За съществуващи членове (учредители) има гратисен период от 1 година да ги увеличат на 100 и още една да ги направят на минимум 150. Тези 20 кошера на един от пчеларите са защото даването на лиценз го хвана в момент на преход (създаване на нова фирма), но още тази година ще ги направи на над 150.

  2. #112
    Това за ДДС-то е ясно и на децата.
    Критерийте ви за прием не ги знам, понеже не съм се интересувал. Видях че телефона е един, а и Чанко попита за това, видях и други "свързани" лица, но съгласи се че изглежда глупаво. Ти защо не се писа с името си а с името на фирмата. След като и той, на практика е фирма, да напише името на фирмата, а собственото си име, като лице за контакт. Както вече казах - просто е.

  3. #113
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен




    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #114
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Това за ДДС-то е ясно и на децата.
    Критерийте ви за прием не ги знам, понеже не съм се интересувал. Видях че телефона е един, а и Чанко попита за това, видях и други "свързани" лица, но съгласи се че изглежда глупаво. Ти защо не се писа с името си а с името на фирмата. След като и той, на практика е фирма, да напише името на фирмата, а собственото си име, като лице за контакт. Както вече казах - просто е.
    Списъкът е такъв, какъвто се изисква от МЗХ и ДФЗ. В него се пишат имена на земеделски производители. Ако са фирми - името на фирмата, ако са физически лица - името на човека. В този списък няма нищо случайно и нищо измислено хей така с гледане в тавана и почесване зад врата. Всичко е съобразено с изискванията на закона.

    Мене си не мога да впиша, защото не съм земеделски производител, а само един скромен изпълнителен директор на фирма, която вече е истинския земеделски производител.

  5. #115
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Много почнаха да се преливат двете теми една в друга,
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #116
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Малко извън темата - преди няколко години, присъствах на търтиево сборище и оплождане на майки. Не знам дали някой от Вас е имал това щастие да наблюдава този природен феномен, но след раждането на децата, това беше най-големия духовен оргазъм, който някога съм изживявал - красота на красотите.

    Вече в темата - трябва да се стремим (или поне, аз за себе си) да правим прости неща с малки крачки, но продължително време. Веднага се сещам за брат Адам, как в началото на сезона (в ранна пролет) бракува/премахва калпавите майки и семейства, защо ли - всеки мислещ пчелар ще може да си отговори.

    Вярно е че трябва да препрочетеш малко, да научиш малко, да обмениш опит с по-опитни и знаещи, да кажеш някоя сложна думичка, но ако във вените ти не тече кръв напоена с пчелна отрова, то твърде вероятно е да изплйокаш едно голямо нищо.

    От "простата" селекция (по всяко време шкарт на мършата " rubbish in, rubbish out" (слънчо, ако ми кажеш това от къде е, спирам да коментирам във форума и ще ти вдигам пръст и за най голямата дивотия, която напишеш)) която правя за себе си и други простички действия, повече от половината семействата в момента са ми готови за оползотворяване на каквато и да е паша и предизвикателства.

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Малко извън темата - преди няколко години, присъствах на търтиево сборище и оплождане на майки. Не знам дали някой от Вас е имал това щастие да наблюдава този природен феномен, но след раждането на децата, това беше най-големия духовен оргазъм, който някога съм изживявал - красота на красотите.

    Вече в темата - трябва да се стремим (или поне, аз за себе си) да правим прости неща с малки крачки, но продължително време. Веднага се сещам за брат Адам, как в началото на сезона (в ранна пролет) бракува/премахва калпавите майки и семейства, защо ли - всеки мислещ пчелар ще може да си отговори.

    Вярно е че трябва да препрочетеш малко, да научиш малко, да обмениш опит с по-опитни и знаещи, да кажеш някоя сложна думичка, но ако във вените ти не тече кръв напоена с пчелна отрова, то твърде вероятно е да изплйокаш едно голямо нищо.

    От "простата" селекция (по всяко време шкарт на мършата " rubbish in, rubbish out" (слънчо, ако ми кажеш това от къде е, спирам да коментирам във форума и ще ти вдигам пръст и за най голямата дивотия, която напишеш)) която правя за себе си и други простички действия, повече от половината семействата в момента са ми готови за оползотворяване на каквато и да е паша и предизвикателства.
    В компютрите и математиката. А по наблюдението ти на търтиево сборище и оплождането на майка ще можеш ли да разкажеш случката в детайли. Ако може разбира се.

  8. #118
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Малко извън темата - преди няколко години, присъствах на търтиево сборище и оплождане на майки. Не знам дали някой от Вас е имал това щастие да наблюдава този природен феномен, но след раждането на децата, това беше най-големия духовен оргазъм, който някога съм изживявал - красота на красотите.

    Вече в темата - трябва да се стремим (или поне, аз за себе си) да правим прости неща с малки крачки, но продължително време. Веднага се сещам за брат Адам, как в началото на сезона (в ранна пролет) бракува/премахва калпавите майки и семейства, защо ли - всеки мислещ пчелар ще може да си отговори.

    Вярно е че трябва да препрочетеш малко, да научиш малко, да обмениш опит с по-опитни и знаещи, да кажеш някоя сложна думичка, но ако във вените ти не тече кръв напоена с пчелна отрова, то твърде вероятно е да изплйокаш едно голямо нищо.

    От "простата" селекция (по всяко време шкарт на мършата " rubbish in, rubbish out" (слънчо, ако ми кажеш това от къде е, спирам да коментирам във форума и ще ти вдигам пръст и за най голямата дивотия, която напишеш)) която правя за себе си и други простички действия, повече от половината семействата в момента са ми готови за оползотворяване на каквато и да е паша и предизвикателства.
    Тича ли след роячето от търтей.....аз преди тичах... Ама вече само ги слушам как бръмчат и ги гледам от далече...... П.П. Около 20-30 търтея на височина 7-8 метра най-малко. Извивват се във въздуха....като змийче....

  9. #119
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Малко извън темата - преди няколко години, присъствах на търтиево сборище и оплождане на майки. Не знам дали някой от Вас е имал това щастие да наблюдава този природен феномен, но след раждането на децата, това беше най-големия духовен оргазъм, който някога съм изживявал - красота на красотите.

    Вече в темата - трябва да се стремим (или поне, аз за себе си) да правим прости неща с малки крачки, но продължително време. Веднага се сещам за брат Адам, как в началото на сезона (в ранна пролет) бракува/премахва калпавите майки и семейства, защо ли - всеки мислещ пчелар ще може да си отговори.

    Вярно е че трябва да препрочетеш малко, да научиш малко, да обмениш опит с по-опитни и знаещи, да кажеш някоя сложна думичка, но ако във вените ти не тече кръв напоена с пчелна отрова, то твърде вероятно е да изплйокаш едно голямо нищо.

    От "простата" селекция (по всяко време шкарт на мършата " rubbish in, rubbish out" (слънчо, ако ми кажеш това от къде е, спирам да коментирам във форума и ще ти вдигам пръст и за най голямата дивотия, която напишеш)) която правя за себе си и други простички действия, повече от половината семействата в момента са ми готови за оползотворяване на каквато и да е паша и предизвикателства.
    Много правилно разсъждение - ПРОСТАТА СЕЛЕКЦИЯ на принципа ВСИЧКО НЕКАЧЕСТВЕНО УМИРА е всъщност селекцията, която природата прави от хиляди години. За тази селекция не са необходими познания. Важното е само да се прави НЕПРЕКЪСНАТО и така оказвания от нас СЕЛЕКЦИОНЕН НАТИСК постепенно ще започне да променя локалната ни популация към по-добро. Ако тази популация е затворена, нещата ще се случват още по-бързо.

    Другата селекция, за която говори Scutellator-a с многото инбридинг, е само за специалисти. При нея се държи сметка за КОНКРЕТНИ ОСЕМЕНЯВАНИЯ на КОНКРЕТНИ ЕКЗЕМПЛЯРИ с КОНКРЕТНИ КАЧЕСТВА. Трудно, сложно, скъпо и с непредсказуем резултат и непредсказуеми гафове. Обикновените пчелари не могат да водят такава ПРОФЕСИОНАЛНА селекция, но пък нищо не им пречи да водят ОПРОСТЕНАТА СЕЛЕКЦИЯ. Така или иначе природата я води вместо нас, но я движи в НЕУДОБНА ЗА НАС ПОСОКА.

  10. #120
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А сега според мене вече настана време да вдигнем нивото на темата от ПЪРВО ниво на ВТОРО. Тоест малко ще усложним опростената селекция, като добавим още няколко сравнително лесни за изпълнение правила. Преди това обаче ще трябва да напишем още малко теория и най-вече какви са последствията от тази теория.

    Вече всички вероятно сте разбрали каква е ролята на ДОМИНАНТНИТЕ и РЕЦЕСИВНИТЕ гени. Има 4 възможни комбинации в организама на пчелата - два доминантни гена (АА), един доминантен и един рецесивен (Аа или аА) и два рецесивни гена (аа). В първите три комбинаци за качеството отговаря доминантния ген (А), и само в четвъртата комбинация поради липса на доминантен отговарят рецесивните гени. При така направената комбинаторика може да се твърди, че в 75% от случаите за дадено качество отговаря доминантния ген и само в 25% от случаите отговарят рецесивните гени.

    Та до какви последици води това странно съотношение 75% на 25%?

    Преди всичко това води до ЛЕСНО ДОСТИЖИМИ КАЧЕСТВА (ако се определят от доминантни гени) и до ТРУДНО ПОСТИЖИМИ КАЧЕСТВА (ако се определят от рецесивни гени).

    Например какво би станало, ако по време на селекцията си правим игрички със жълтия и сивия (черния) цвят при пчелите. Вече е известно, че жълтия цвят е доминантен, а сивия - рецесивен. Това означава, че при случайни оплождания на пчели от двата цвята, в поколението жълто ще има със 75% вероятност, а чисто черни пчели - само с 25% вероятност. Следователно ако се нуждаем от жълти пчели, ще го постигнем сравнително ЛЕСНО, но ако целта ни е да селекционираме сиви пчели, работата ни ще е МНОГО ПО-ТРУДНА.

 

 
Страница 12 от 18 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •