Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 28 от 39 ПърваПърва ... 18262728293038 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 271 до 280 от общо 385
  1. #271
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Това е медикамент за предотвратяване появата на кокцидиоза, тиф и холера.

    Освен това SB3 действа и успокоително.Препарата го давам,когато зайката е бременна и когато отделям малките.Понеже разпиляват храната по пода във водата слагам калиевперманганат или йод поне 3-4 дена за дезинфекция на устната кухина.Така бях изкомандван от ветеринаря,който също тглеждаше зайци.

  2. #272
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Освен това SB3 действа и успокоително.Препарата го давам,когато зайката е бременна и когато отделям малките.Понеже разпиляват храната по пода във водата слагам калиевперманганат или йод поне 3-4 дена за дезинфекция на устната кухина.Така бях изкомандван от ветеринаря,който също тглеждаше зайци.
    Колко капки йод на литър вода?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #273
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Схемата с йода я имам някъде из папките, довечера или утре ще я кача. Калиев перманганат съм слагал колкото леко да порозовее водата. Това беше допреди 7-8 години, оттогава започнах да давам орехови клонки вместо йод, зимата нищо. Разливането на водата се решава с нипелна поилка монтирана на подходящ съд с който дозираш. Ако си профи, правиш водопреносна инсталация по която пускаш каквото искаш, досущ капково напояване. Смеската се дава от прояждането им, зайката яде и тя от нея, но чрез млякото отива пак при малките и нищо не се губи. На бременните само чиста вода и буца каменна сол, св3 като им наближи отбиването на малките. Тогава както писах и по-горе им се събират повечко рискови фактори, а и храносмилателната им система е под стрес. Затова и се препоръчва в този период да се ограничи концентрирания фураж. Грубият - на воля.

  4. #274
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Хахаа, сега проверих и бързам да си допиша. От години нашите Доктори продават св3 в едни хартиени пликчета с размазан син печат отгоре -SB3 -100%. На печата пише и колко на колко се слага, ама на ръка дописват - една равна кафена лъжичка за 2 литра вода, 3-4 дена. Като за прости хора. Но трябва да се изпълнява каквото са написали щото се предполага, че знаят какво има в пакетчето. На малките, докато сучат пълноценно и похапват допълнително, не им трябва. Дава се около седмица преди отбиването, след една-две седмици - повторка. И все пак, трябва да се внимава да не стане обърквация /предозиране/ със стартера. Даже ако не ме лъже паметта на Бонмикса изрично пише да не се дава допълнително кокцидиостатик.

  5. #275
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    За сефте чувам, че ESB3 действал и успокояващо. Аз лично предпочитам Байкокс или българският му аналог- Байварол . Има два варианта на даване- 3 дена по 1мл на 1л вода или еднократно 3 мл на 1 л вода. Аз практикувам втория- 5-6 преди отбиването еднократно 3 мл на литър вода и при отбиването пак. И това е, ако няма проблеми. Най-рисков период е между втория и третия месец- евентуално може да третирам там някъде за трети път, но по-често не го правя.
    Йорданов го е казал, но ще натъртя и аз- не се хвърляйте след отбиването да давате зърно на воля на малките зайчета, че обикновено най-хубавите и едрички (защото са и най-лакоми) има голяма вероятност да заминат за вечните ловни полета. Ако видя омърлушено зайче в клетката, следва няколко дни диета- никакво зърно, само люцерна (още по-добре е сено) на цялата клетка.
    Порасналите зайци- след 3 месеца вече са корави и нямат нужда от излишна химия.
    Имам слабост към оранжевите зайци. Ако някой има и минава към хасковско, готов съм срещу хубав оранжев заек да дам заек по избор от моите.
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  6. #276
    SB3 само стопира развитието на кокцидийте, а Байкокса ги убива. За мен той е по-добър вариант, но е и по-скъп. Ако обаче се стигне до подуване, тези препарати няма да помогнат. Вече става дума за Колибактериоза, която съпътства Кокцидиозата и трябва да се даде антибиотик, например Коли тетравит. Може да го даваш и профилактично по схема, но аз не ти го препоръчвам. Ако все пак решиш да го правиш, то дай пълната доза, а не половинка, както биха те посъветвали някои колеги.

  7. #277
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    По повод успокояващото действие на сб3. Толкова е популярен този препарат и толкова много се използва, включително и за птици, че почти съм сигурен че му слагат и разни антистресови добавки. Това е задължителен елемент във всякаквите готови фуражи за животни. В бебешки, детски храни - тоже. Понякога се чудя как още не са ни задължили да си бием и на нас антистресови ваксини, хахаа. Сетих се и Севазурил вместо сб3 съм давал преди години, но кое на кое е аналог не помня. До байкокса още не съм стигнал, иначе да - препоръчвали са ми го от аптеката. Случвало се е на някое умърлушено зайче съм давал със спринцовка в устата разтвор с малко по-голяма концентрация, два или три пъти и съм го спасявал. Друг метод, който съм чувал от мои хора-разбирачи а и по форумите съм срещал - умърлушеното зайче се пуска на двора да се оправя само и се оправя. За съжаление аз не съм го пробвал лично, щото оградите ми не са подходящи пък и много котаци имам наоколо. Във водата преди съм давал и оцет - лъжичка на няколко литра. Ябълков или винен, домашен, така че на око.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #278
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Аз практикувам това с пускането на двора. Помага понякога, но ако зайчето има желание да се пребори.
    Сега в момента имам една доста дива и темпераментна зайка. Не съм я заплождал. Колебая се. Като малко зайче в клетка с други 7-8 беше стигнала до положение прегърбено и скърцаща със зъби. Имаше и още 2-3 такива. Те измряха. Тя се оправи. Рядко се случва това. А и едра и хубава стана. Как мислите, трябва ли да дам шанс на такъв ген, дето е преборил болестта или да предпочета такъв ген, дето не се е разболял?
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  9. #279
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov Виж публикацията
    Аз практикувам това с пускането на двора. Помага понякога, но ако зайчето има желание да се пребори.
    Сега в момента имам една доста дива и темпераментна зайка. Не съм я заплождал. Колебая се. Като малко зайче в клетка с други 7-8 беше стигнала до положение прегърбено и скърцаща със зъби. Имаше и още 2-3 такива. Те измряха. Тя се оправи. Рядко се случва това. А и едра и хубава стана. Как мислите, трябва ли да дам шанс на такъв ген, дето е преборил болестта или да предпочета такъв ген, дето не се е разболял?
    Според мен - махай я. Не гледаме зайци за да се борим с болестите. Това че е оцеляла, а другите 2-3 не са, не значи че не носи и техните гени.
    Освен това, ако направиш всичките си зайци да ръмжат и скърцат със зъби... по добре гледай Немски овчарки
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  10. #280
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Днес ми се наложи да изпълнявам една от най гадните си задачи. Вчера бях на село, всичко беше наред. Днес пак идвам и храня наред. По едно време от единия кафез ми се стори необичайно тихо, още повече, че днес-утре трябва да ражда и по цял ден носи сено и "рови" в родилното.
    Отварям кафеза и какво да видя. Зайката си лежи в кутията и не мърда. Бутнах я - студена. Беше си умряла със стрък сено в устата. Явно скоро беше станало, защото не беше вкочанена и не беше изстинала съвсем.
    Одрах и изкормих. Всички органи си бяха нормални, може би малко безкръвни. В матката имаше 10 зайчета по около 10-12см дълги. бяха разделени на 2 групи, като едната беше усукана 2-3 пъти. В образуваната "торба" имаше много кръв. И така.
    Сега се чудя каква е причината и можех ли да го избегна. Месото на зайката изглежда съвсем нормално. Мога ли да го използвам (поне за кучетата, ако не става за мене)?
    Дано другата се отчете подобаващо...

 

 
Страница 28 от 39 ПърваПърва ... 18262728293038 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •