Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 39 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 161 до 170 от общо 385
  1. #161
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    При кръстосване на мъжки калифорниец със женска селска подобрена резултатите са доста кофти. Проверено е от мен, но може да се убедиш, ако не вярваш. Зайчетата са по-дребни отколкото селските, но не стават набити като за бройлерна порода. Обратният вариант ( женска калифорнийка с по-едър мъжки) е добър вариант.
    Ако ще гледаш зайци за лична консумация и тук-таме да продадеш някое зайче за клане, препоръчвам ти безпородно развъждане. Правиш си сам селекцията с течение на времето, като оставяш за разплод зайчета, които растат по-бързо, показват добри майчински качества...или каквото си поискаш. Аз харесвам шаренийката, а слабост са ми оранжевите зайци.
    Калифорниците са прекрасна порода, но имат някой недостатъци: както казаха по-горе- малко по-капризни са, отколкото безпородните; затлъстяват при по-рядко заплождане;
    Това дето го мислиш за готовност за колене на 3 месеца си е висш пилотаж и се получава с интензивно хранене и пак е трудно. Калифорнийците ще са готови на 4 месеца, безпородните- за 5. Аз лично не ги бързам много. Предпочитам да сваля себестойността, като давам (когато имам време да събера) клонаци, черница, царевичак, каквото падне от косенето на пчелина и да намаля леко зърното.
    Една вметка за черницата: страхотно дърво. Дава хубав цвят на ракията, расте бързо, понася кастрене и е хранителна почти колкото люцерната. Давам в изобилие лятото в свежо състояние- бера и давам. Не се притеснявайте от надуване от нея, въпреки даването и без да е завехнала.
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  2. #162
    Докато ми дойде редът да се включа и колегата преди мен го е описал супер подробно. Абсолютно същото мнение споделям и аз. Зайци гледам с малки паузи от над 30 години.

  3. #163
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Абсолютно солидарен съм с мненията на колегите преди мен. Единствено за Песторина и домашната гарга не мога да кажа нищо, там съм с нулев практически опит.
    Не отричам и не превъзнасям никоя порода, основните съм ги проучвал внимателно, знам им меда и жилото и знам че всяка си има своето запазено място.
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    А тъй! За гените разбрах - тефтер и яснота к'во търсим. За твоята линия кои са важните качества? При нас зайките са доживявали до 18-24 месеца макс. Ти как практикуваш?
    За устойчивостта разчитам, че е нормално за всяка селекция.
    За бързината - точно имах предвид от "селските" 5 месеца, да сляза на 4 което е средата спрямо 3-те на бройлерите. Малко просто средно аритметично ама... новобранска работа . Като каза рандеман, е тва щеше да ми е следващия въпрос. Има ли някаква таблица с рандеманите по възраст и порода? Ако няма, вероятно има лични наблюдения .
    Моите женски трябва да са с добри майчини качества, спокоен нрав и както казах - 8 зайчета от зайчило стигнали до реализация. Мисля че повече от 2 години не съм задържал или 8 озайчвания. Няколко пъти съм теглил охранена зайка, без да е тлъста, над 1 година, преди клане - около или малко над 7 кг. Най-много съм виждал да ражда 13 бр. /възможно е да са били повече/, двете ги изхвърли сама и другите си ги отгледа. Първото раждане не го броя, имал съм поне 5-6 случая да се провали и на втория шанс всичко е ОК. В момента също имам такава зайка. Мъжките ги подменям на година, година и половина. За бързината на угояването, башка другите фактори, голямо значение има и колко зайчета отглежда майката. Едно е да са 4, друго е да са 6 и съвсем друго е да са 10. Така че някой като ти каже колко бързо му растат зайците, първо го питаш колко зайчета са били при майката и второ как ги храни. Едно е със смески, друго е с люцерна, жито, царевица, трето и четвърто е с върба и топола. При 8 зайчета при мен, като направят 4 месеца и вече мога да заколя някое. Около 4 месеца и половина вече женските са перфектни за клане. Мъжките им трябва още 10ина дена. Лятото - още седмица. Бройлера при равни условия до 3-4 месеца ще има по-добър рандеман - натрупва месо, леки кости, тънка кожа, малки уши, после почва да тлъстей. Великанът пък - здрави и тежки кости, дебела кожа, огромни и тежки уши - ще направи рандеман за клане на 7-8 месец, ама с него ще нахраниш двойна или тройна компания. Всичко зависи от целите и възможностите. Пазара както казах си го създаваш, така че каквото искат хората и на каквото ги научиш. За Великден и Гергьовден със сигурност ще искат по-голямо... Бягай надалеч обаче от чистопородното развъждане /М и Ж от една порода/, освен ако няма да ги гледаш за разплодници и за изложби. М и Ж, щом си мераклия, нека да са породисти, но от различни породи - бягаш от инбридинга а пък първото поколение наследява ценните качества на родителите. Селските са ти базата, на тях може да разчиташ винаги. С чиста съвест сега си вземи един М пеперуда, като им посвикнеш и ако искаш по-нататък и една-две Ж калифорния или новозеланд /макар че белия великан е участвал и при трите породи, но той и сега се води за отлична бащина/ и за 2-3 години ще си избистриш технологията.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  4. #164
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Ей, ще направите зайчар от мене, няма лабаво!

    В Плевен кога ще ходите? Аз с един колега сме в там Петък. Не искате ли да си видим мутрите на живо? В Плевен къде продават нипели за поилките? А пеперуди дали продават някъде?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #165
    Аз ако изобщо ходя ще е в събота. Правя го преди всичко за да се вид с някои колеги и приятели. Иначе самия битак ми е неприятен. Това е всичко друго, но не и Изложение.

  6. #166
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията

    В Плевен кога ще ходите? Аз с един колега сме в там Петък. Не искате ли да си видим мутрите на живо? В Плевен къде продават нипели за поилките?
    На мен ми се ходи и бях планувал за утре или петък, но май няма да се случи... Иначе тая фирма дето й бях написал телефоните по-напред в темата, нищо чудно да има щанд някъде на изложението, ако още съществува де... Навремето като пазарувах оттам, момъкът държеше нещата в една къща на центъра и един подблоков гараж. А, и съм виждал поилки и в някои вет.аптеки.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  7. #167
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov Виж публикацията
    При кръстосване на мъжки калифорниец със женска селска подобрена резултатите са доста кофти. Проверено е от мен, но може да се убедиш, ако не вярваш. Зайчетата са по-дребни отколкото селските, но не стават набити като за бройлерна порода. Обратният вариант ( женска калифорнийка с по-едър мъжки) е добър вариант.
    Ако ще гледаш зайци за лична консумация и тук-таме да продадеш някое зайче за клане, препоръчвам ти безпородно развъждане. Правиш си сам селекцията с течение на времето, като оставяш за разплод зайчета, които растат по-бързо, показват добри майчински качества...или каквото си поискаш. Аз харесвам шаренийката, а слабост са ми оранжевите зайци.
    Калифорниците са прекрасна порода, но имат някой недостатъци: както казаха по-горе- малко по-капризни са, отколкото безпородните; затлъстяват при по-рядко заплождане;
    Това дето го мислиш за готовност за колене на 3 месеца си е висш пилотаж и се получава с интензивно хранене и пак е трудно. Калифорнийците ще са готови на 4 месеца, безпородните- за 5. Аз лично не ги бързам много. Предпочитам да сваля себестойността, като давам (когато имам време да събера) клонаци, черница, царевичак, каквото падне от косенето на пчелина и да намаля леко зърното.
    Една вметка за черницата: страхотно дърво. Дава хубав цвят на ракията, расте бързо, понася кастрене и е хранителна почти колкото люцерната. Давам в изобилие лятото в свежо състояние- бера и давам. Не се притеснявайте от надуване от нея, въпреки даването и без да е завехнала.
    За калифорниец най добрата порода за кръстосване е бял новозеландец,а за затлъстяването не са виновни зайците,а този дето ги храни,като при пчелите и всички други животни-грижиш ли се както трябва получаваш.

  8. #168
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Росен Младенов Виж публикацията
    ...а за затлъстяването не са виновни зайците,а този дето ги храни,като при пчелите и всички други животни-грижиш ли се както трябва получаваш...
    Росене, аз мисля че jojonov точно това имаше предвид, но като човек с деликатен изказ се изразява малко по-меко. Все пак сме опитни зайцевъди и носим отговорността да маркираме особеностите на конкретната порода и да предпазим интересуващите се начинаещи колеги от евентуални /пази Боже/ несполуки.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #169
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Росене, аз мисля че jojonov точно това имаше предвид, но като човек с деликатен изказ се изразява малко по-меко. Все пак сме опитни зайцевъди и носим отговорността да маркираме особеностите на конкретната порода и да предпазим интересуващите се начинаещи колеги от евентуални /пази Боже/ несполуки.
    Ставаше дума за затлъстяване при по рядко заплождане,иначе и аз съм съгласен с него.Даже ще сложа един зелен палец.

  10. #170
    Потребител
    Регистриран
    03.08.2012
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Малко снимки
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 10426910_849927608379246_7645345991833633416_n.jpg‎   10978562_849927571712583_8478126581741617595_n.jpg‎   10984271_849927531712587_5493005702251726942_n.jpg‎   10985537_849927491712591_2099239534463885621_n.jpg‎  

 

 
Страница 17 от 39 ПърваПърва ... 7151617181927 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •