Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 114
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248

    Прелка запушена от пчели. Защо?

    Преди малко бях на село и надзърнах пчелина в тъмното. Направи ми впечатление, че една от прелките на най-силното ми ДБ семейство е почерняла. Намерих фенер и светах - видяното ме шокира и озадачи

    Пчелите бяха изградили стена с телата си и на талази, покриваха процепа на прелката който е около 1-2см. Първоначално реших, че са умрели от глад и са се струпали на дъното. Като любопитно хлапе сръчках с една пръчка и видях че са живи но стоят неподвижно здраво закрепени една за друга. Не е като да се вентилират, понеже входа беше зазидан!

    От 3-4 дена забелязах че има винаги 20-30 неподвижни пчели в левия край на прелката, обикновенно като винтелират, пърхат с крилца но в случая стоят и не помръдват. Дядо ми каза, че днес е имало доста пчели, по прелката и предната стена на кошера. Инак преди 2-3 дена ги гледах, нямаха маточници, (само малки калпачета заготовки за маточници). Въпреки, че ливадите са цъфнали е голяма суша и почти нямаха нектар в плодника, затова не спирам да ги подхранвам.

    Моля обяснете ми това явление, че ме чака безсънна нощ в четене за да открия отговора.


  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350

    Re: Прелка запушена от пчели. Защо?

    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Преди малко бях на село и надзърнах пчелина в тъмното. Направи ми впечатление, че една от прелките на най-силното ми ДБ семейство е почерняла. Намерих фенер и светах - видяното ме шокира и озадачи

    Пчелите бяха изградили стена с телата си и на талази, покриваха процепа на прелката който е около 1-2см. Първоначално реших, че са умрели от глад и са се струпали на дъното. Като любопитно хлапе сръчках с една пръчка и видях че са живи но стоят неподвижно здраво закрепени една за друга. Не е като да се вентилират, понеже входа беше зазидан!

    От 3-4 дена забелязах че има винаги 20-30 неподвижни пчели в левия край на прелката, обикновенно като винтелират, пърхат с крилца но в случая стоят и не помръдват. Дядо ми каза, че днес е имало доста пчели, по прелката и предната стена на кошера. Инак преди 2-3 дена ги гледах, нямаха маточници, (само малки калпачета заготовки за маточници). Въпреки, че ливадите са цъфнали е голяма суша и почти нямаха нектар в плодника, затова не спирам да ги подхранвам.

    Моля обяснете ми това явление, че ме чака безсънна нощ в четене за да открия отговора.

    Горещо ли е при вас през деня?

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Да, 26-28C инак когато ги гледах беше 16C.
    Не ме разбирайте погрешно. Аз се чудя на това, защо пчелите са запушили прелката!

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Да, 26-28C инак когато ги гледах беше 16C.
    Не ме разбирайте погрешно. Аз се чудя на това, защо пчелите са запушили прелката!
    Когато е горещо така запушват прелката. Ти си ги гледал при 16*, но вътре е все още топло и не са влезнали още. Разшири малко прелката и ако има и горен отвор го отвори и него.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Те са отворени от долу, имат отвор с диаметър 10-15 см. Прелката отпред е отворена до долу, процепа е около 2 см висок. Отделно имат друга постоянно отворена прелка над центъра на плодника. Класически Даданблат произведен 90те години наследен от Пра-дядо ми. Повече не може да се отваря, това е максимум-а. Имам друго също силно семейство в абсолютно същия вид кошер, който също е отворен но не съм забелязал това.

    Миналата година, нямаха отвори на дъното и ги направих тази пролет. Случвало се е да вентилират в края на Юли и началото на Август но се прибират напълно още привечер.

    Позицията им изглеждаше по скоро отбранителна, все едно пазеха нещо да не влезе или излезе..

    Инак те са на сянка след 2-3 часа.

    Дано причината да е просто висока температура.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Стършели има ли наоколо, видял ли си ?
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Не, не съм забелязал. Безпокоят ги някакви глупави и огромни бръмбари, но биват прогонени мигновено. Има само пчелояди за 1 час прелитат над 20, намират пчели от тревата около кошерите, пренасят до близкото дърво, похапват и изчезват.

  8. #8
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от христо
    Стършели има ли наоколо, видял ли си ?
    Тази година при мен е пълно със стършели и няма такива отбранителни реакции. Идват вземат си жертвата от прелката и ако имат късмет да не съм наоколо си я отнасят, ако ли не дават и те жертва. :D

  9. #9
    За пръв път чувам за подобно нещо. Но щом няма паша и подхранваш, а същевременно всички входове са отворени, може би се опитват да се предпазят от нападение. Опитай да увеличиш обема на кошера, а на входовете сложи мрежа, за да ги улесниш в отбраната.

    А всъщност, дали през ноща вентилацията не е прекалена и така се опитват да намалят загубите на топлина?

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Yuri, когато го видях се изцъклих. Немога да си го обясня все още. Приличаха на онези пчели в джунглите, които живеят по високите дървета и се бранят с "мексиканска вълна" от пчелоядите. Бяха направили еластично "шкембе" което стърчеше от прелката.

    Утре ще ида отново, ще ги прегледам и ще вдигна прелката с 1 см.

    Кошера е максимално разширен. Има магазин, в който само се разхождат.
    Сложих го когато цъфна еспарзетата (10дка в непосредствена близост до пчелина). А магазините дори не са изградени, там където е изградено качват меда от плодника, свалят го и така.

    Забелязах че, този кошер е по-агресивен. Работя по къс ръкав, и обикновенно се разминавам без ухапвания. От този кошер обаче дежурно имам ухапване и винаги и само от него се подувам за 2-3 дена. Ухапвания от съседните, приключват със сърбеж като от комар.

    Не знам дали има връзка между всичко това, но неизвестността в подобни ситуации ме стряска...

 

 
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •