Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 114
  1. #41
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    колега имам отговор на въпроса ти. СТУД, СТУД И ПАК СТУД.
    а сега защо мисля така. преди малко извъртях магазинните пити, обаче се стъмни и нямах време да ги върна. а останаха празните магазини, и сега гледам пчелите на единия кошер които маиката му е без крило са застанали на прелката точно както описваш ти. задръстили са прелката и дупката. според мен сега като магазина е празен, има по голямо пространство, а оттам по голям обем въздух за затопляне.това мога да го кажа с малките ми знания по темата пчели и малкия ми опит от няколко месеца пчеларстване.
    Грешиш. Твоето наблюдение е показателно, че kando е бил прав. В момента в кошера ти, няма питите от магазина и следователно, няма къде да се настанят за почивла летящите пчели. Те сега нямат работа върху пилото. Времето е топло и за това са овиснали от вън.

  2. #42
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    колега имам отговор на въпроса ти. СТУД, СТУД И ПАК СТУД.
    а сега защо мисля така. преди малко извъртях магазинните пити, обаче се стъмни и нямах време да ги върна. а останаха празните магазини, и сега гледам пчелите на единия кошер които маиката му е без крило са застанали на прелката точно както описваш ти. задръстили са прелката и дупката. според мен сега като магазина е празен, има по голямо пространство, а оттам по голям обем въздух за затопляне.това мога да го кажа с малките ми знания по темата пчели и малкия ми опит от няколко месеца пчеларстване.
    Грешиш. Твоето наблюдение е показателно, че kando е бил прав. В момента в кошера ти, няма питите от магазина и следователно, няма къде да се настанят за почивла летящите пчели. Те сега нямат работа върху пилото. Времето е топло и за това са овиснали от вън.
    има място, аз съм извадил половин магазин от него. не мисля че 6-7 рамки са кои знае какво. но пък знае ли се като се замисля колко пчели има горе доло на 1 рамка, оттам проста аритметика колко има на 6 и се получават бая.така че има логика и в твърдението на кандо.

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Ммммм не kando не е прав.

    kando е разбрал,че греши някъде и ще се отегли да се отдаде на малко размисъл и съзерцание,да потърси къде и какво точно,защото определено прави някаква основна и елементарна грешка,която обаче нещо му бяга от поглед.А карайки със тази грешка,няма да се стигне до нищо добро,дори се притеснява и вижда,че става все по-лошо.


    п.п.дано и консултацията със колеги да помогне.

  4. #44
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    колега имам отговор на въпроса ти. СТУД, СТУД И ПАК СТУД.
    а сега защо мисля така. преди малко извъртях магазинните пити, обаче се стъмни и нямах време да ги върна. а останаха празните магазини, и сега гледам пчелите на единия кошер които маиката му е без крило са застанали на прелката точно както описваш ти. задръстили са прелката и дупката. според мен сега като магазина е празен, има по голямо пространство, а оттам по голям обем въздух за затопляне.това мога да го кажа с малките ми знания по темата пчели и малкия ми опит от няколко месеца пчеларстване.
    Грешиш. Твоето наблюдение е показателно, че kando е бил прав. В момента в кошера ти, няма питите от магазина и следователно, няма къде да се настанят за почивла летящите пчели. Те сега нямат работа върху пилото. Времето е топло и за това са овиснали от вън.
    има място, аз съм извадил половин магазин от него. не мисля че 6-7 рамки са кои знае какво. но пък знае ли се като се замисля колко пчели има горе доло на 1 рамка, оттам проста аритметика колко има на 6 и се получават бая.така че има логика и в твърдението на кандо.
    Колега,
    6-7 рамки са доста още повече, че сега времето е топло. Имай предвид, че пилото не само може да се простуди, а може и да се прегрее като резултата е един същ (то умира). Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  5. #45
    Цитат Първоначално публикувано от Angel_A
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    колега имам отговор на въпроса ти. СТУД, СТУД И ПАК СТУД.
    а сега защо мисля така. преди малко извъртях магазинните пити, обаче се стъмни и нямах време да ги върна. а останаха празните магазини, и сега гледам пчелите на единия кошер които маиката му е без крило са застанали на прелката точно както описваш ти. задръстили са прелката и дупката. според мен сега като магазина е празен, има по голямо пространство, а оттам по голям обем въздух за затопляне.това мога да го кажа с малките ми знания по темата пчели и малкия ми опит от няколко месеца пчеларстване.
    Грешиш. Твоето наблюдение е показателно, че kando е бил прав. В момента в кошера ти, няма питите от магазина и следователно, няма къде да се настанят за почивла летящите пчели. Те сега нямат работа върху пилото. Времето е топло и за това са овиснали от вън.
    има място, аз съм извадил половин магазин от него. не мисля че 6-7 рамки са кои знае какво. но пък знае ли се като се замисля колко пчели има горе доло на 1 рамка, оттам проста аритметика колко има на 6 и се получават бая.така че има логика и в твърдението на кандо.
    Колега,
    6-7 рамки са доста още повече, че сега времето е топло. Имай предвид, че пилото не само може да се простуди, а може и да се прегрее като резултата е един същ (то умира). Успех.
    точно това имах предвид като казах вчера че се замислих.средно на пита да има наи малко 300 пчели по 6 са 1800 така че ми се изяснява картинката с запушената прелка. поне на мен де.

  6. #46
    :D Гилъне, в момента в кошера (както го описваш) има към 60 000 пчели. Сам прецени по колко са на рамка. wink;

  7. #47
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    :D Гилъне, в момента в кошера (както го описваш) има към 60 000 пчели. Сам прецени по колко са на рамка. wink;
    така е съгласен съм. но просто говорех хипотетично. не съм казал йок толкоз са. написах го за мое сравнение и за колегите с по малък опит като мен. дали са 300 или 3000 на рамка няма значение.просто исках да го опиша така че да е разбираемо за хората като мен с по малко опит - един вид сравнение.

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Днес ги проверих. От никаква паша, сега след 8 дена ЛР имат по 3-4 рамки запечатан мед. ДБ обаче отказват да се качат в магазина. Нямат маточници, задръстили са плодника. Кошера буквално ще гръмне от пчели.
    Утре ще поръчам майка и ще направя отводка от най-силния чрез налитане веднага щом дойде. ДБ то ще го преместя в ЛР и ще разпечатам венците.
    Надявах се да намеря някой друг маточник, но явно ще се купува. Вие от къде и какви майки купувате?

  9. #49
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Днес ги проверих. От никаква паша, сега след 8 дена ЛР имат по 3-4 рамки запечатан мед. ДБ обаче отказват да се качат в магазина. Нямат маточници, задръстили са плодника. Кошера буквално ще гръмне от пчели.
    Утре ще поръчам майка и ще направя отводка от най-силния чрез налитане веднага щом дойде. ДБ то ще го преместя в ЛР и ще разпечатам венците.
    Надявах се да намеря някой друг маточник, но явно ще се купува. Вие от къде и какви майки купувате?
    Колега,
    В една друга тема бях писал за разпечатването на венците на ДБ плодниковите пити, пробва ли този вариант и още другият вариант с качване на плодникова пита в магазина? А иначе майка винаги можеш да си купиш и да направиш отводка ако искаш да си увеличаваш семействата. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Да качването на плодникова пита с пило винаги ми е давало добър резултат. Направих го на другия ДБ, както и на ЛР и работи безотказно.

    Днес, след 9 дена активна почивка от работа, пчели проблеми гледам на нещата друго-яче. Дойдох на пчелина и прегледах кошерите набързо един по един. Чак сега усетих лекотата на работа с ЛР.
    Та.. Мисля да реализирам метода споменат от Юри, който споменава в друга тема, но с лека намеса на друга идея за да имам точно сценарио за обстоятелствата и възможностите ми.

    1. Рано около 9 часа, местя ДБ рамките в ЛР+7см. Като ДБ си остава на място и празен, след преместването на рамките. (ДБ е син, ЛР е жълт и се намира на 2 м.)
    2. Добавям на ДБ сандъка 3 основи и може би 1-2 пити с пило и меден венец, преградна дъска + новозакупена майка
    3. Пожелавам добре дошли на летящите пчели в стария им дом но ново-обзаведен wink;
    4. И семейството и отводката, подхранвам със сироп и поддържам чиста вода в поилките.
    ---------------------
    Очакванията ми:
    - Силния ДБ вече преместен в ЛР, за догодина да се засели на ЛР рамки/ корпуси.

    - Да развия отводката на ЛР рамки в ДБ съндък, и по-късно когато купя дъна и корпуси просто да го преместя.

 

 
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •