Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 114
  1. #31
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от kando
    А iris не се хаби - ще помислят,ще помислят,па на края па ще решат,че няма смисъл :D и "дано всичко бъде ОК"
    Според мен, обема в ЛР няма да им се увеличи кой-знае колко повече ако отново не се качат в корпуса. Пчелите не ползват магазина в момента. Не са се качили в пълния смисъл на думата. Ако се сетят да се качат ще има място.

    Имам и друг проблем да НЕ го направя. Мястото на което се намира ДБ кошера не е удобно да сложа ЛР, понеже е на наклон, и не съм монтирал метални поставки, както съм направил при ЛР кошерите. ДБ то го закрепвам с няколко камъка, но не си правя експерименти с тези чудовища ЛР.

    Единственият начин да ги преместя на момента е ако поставя преместените пчели 2м в дясно от сегашното им място. Бях готов да реагирам по този начин, но е безумно да отслабвам семейството по този начин а и ако сложа друг кошер на мястото му, ще имам същия проблем отново само с различно семейство. Дори това да не е проблем, най-после е започнала пашата, има сироп в плодника, очаквам да почнат да градят и качват в магазина. Според мен, само мога да му навредя, от колкото да помогна.

    Kando благодаря за мнението ти, въпреки че не реагирах по начина препоръчан от теб, то е ценно за мен. Обаче, решението лошо или добро, трябва да го взема аз. Благодаря ти отново, както и на всички останали.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Не е въпроса дали ще постъпиш по начина препоръчан от мен - всичките ти доводи са ясни и разбираеми,особенно щом ти е тръгнала пашата,наистина се очаква да се качат и във магазина,обаче тука грешиш и то много:
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Според мен, обема в ЛР няма да им се увеличи кой-знае колко повече ако отново не се качат в корпуса. Пчелите не ползват магазина в момента. Не са се качили в пълния смисъл на думата. Ако се сетят да се качат ще има място.
    пчелите не се качват,не защото не са се сетили,а защото се задушават.Жегата може да бъде много по-голям проблем от колкото очаквате - дано наистина не се стигне до там,но съм виждал как именно заради този род неподходящи условия,най-силните семейства стават най-слаби,а защо и как оставям на вас да си отговорите.

    А какво решение ще вземете си е изцяло ваша,не моя отговорност - в крайна сметка,това не са моите пчели и не аз ще печеля/губя от тях,фатката е да се разбира защо се прави дадено нещо,защо се получават дадени проблеми и изобщо,да се отговаря на въпроса ЗАЩО,това е нещото,което трябва да ви ръководи,а не моите и които и да е било съвети.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Да, така е. Не споря. Ще ги наблюдавам, имам готовност да ги пренеса в ЛР, но искам да видя дали ще почнат да градят магазина. Ако след 10 дена когато се върна не са го почнали, ги местя веднага. Мисля че, не е задушно в магазина, покривната табла има решетка а и капака има процепи също. Може да им е течение, но не и задушно. Инак кошера е на сянка от обяд до вечерта.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Ето снимка от днес:



    Кошера в ляво е този за който става въпрос, най-силния. Тези ЛР, са ДБ всъщност все още, когато изградят 2-3 корпуса мога да ги нарека ЛР. Преместени са от стари ДБ сандъци.

    За съжаление не можах да снимам точно проблема, но ако се появи имам ауторизиран фотограф който дебне денонощно.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Advanced, може би са в предроево състояние - на 9 пити пило /махнал си една пита с пило, какво си сложил на нейно място, сигурно основа, която трябва да градят и докато изградят майката няма да има къде да снася/; не се качват в магазина, за да работят, защото няма работа и защото са на основи, така плодника се пренаселва, затова са отвън.
    Може би е трябвало да пуснеш пита с пресно пило през магазина, така поне двете съседни магазинни пити щяха да ти изградят и майката щеще да се качи горе и да потръгнат нещата.
    Само се чудя защо въпреки сиропа не са се качили да работят. Тази хрнилка събира доста сироп, нали?
    След десет дена ще трябва да си подготвен за разрояване. Не се шашкай, мисли за текущите си задачи, но имай предвид какво те чака като се върнеш.

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Advanced, може би са в предроево състояние - на 9 пити пило /махнал си една пита с пило, какво си сложил на нейно място, сигурно основа,
    Да основа. Имаха 9 пити с пило още преди джанките да цъфнат. Сега е по-малко понеже плодника е пълен с хранителни запаси

    която трябва да градят и докато изградят майката няма да има къде да снася/; не се качват в магазина, за да работят, защото няма работа и защото са на основи, така плодника се пренаселва, затова са отвън.
    Ами да, и аз стигнах до подобно заключение.


    Може би е трябвало да пуснеш пита с пресно пило през магазина, така поне двете съседни магазинни пити щяха да ти изградят и майката щеще да се качи горе и да потръгнат нещата.
    Така правя с ЛР, и винаги се качват. Ей не съм се сетил да го направя, утре сутринта ще мина и ще го направя!

    Само се чудя защо въпреки сиропа не са се качили да работят. Тази хрнилка събира доста сироп, нали?
    Хранилката побира 2л. май. Половината е с вода, другата сироп.

    След десет дена ще трябва да си подготвен за разрояване. Не се шашкай, мисли за текущите си задачи, но имай предвид какво те чака като се върнеш.
    Да, явно ще се занимавам с рояци. ДБ до него беше в роево състояние миналата събота, днес ми се видя, че са се захванали в работа. Средния прави самосмени (или ще се рои) също.
    Избягвам да се "хвърлям във филми" и за това изчаквам точния момент. Могат да тръгнат на роене, но може и да не. Ако имах достатъчно място, тези 5 броя щяха да са вече 15, но за сега трябва да държа щастливи, сити и спокойни


  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Това със сиропа не ми се изясни, отделно ли слагаш водата и отделно сиропа или на едно и също място?

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Това със сиропа не ми се изясни, отделно ли слагаш водата и отделно сиропа или на едно и също място?
    Хранилката е разделена на 2, целия капак е хранилка която е обиколена от мрежеста пластмаса. Ето тук пример:

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Да, разбрах.
    Само че също прочетох, че плодникът е задръстен с храна, което е допринесло за блокиране на майката, както и за образуване на тази бариера към магазина. Ако имаш време утре разпечатай тези хранителни запаси, ако са запечатани, поне тези дето са в средата на гнездото. Не знам къде ще ги сложат обаче, за да освободят място за майката.
    Разбутай гнездото, сложи поне още една основа, а тази пита дето е пълна само с мед я извади.

  10. #40
    колега имам отговор на въпроса ти. СТУД, СТУД И ПАК СТУД.
    а сега защо мисля така. преди малко извъртях магазинните пити, обаче се стъмни и нямах време да ги върна. а останаха празните магазини, и сега гледам пчелите на единия кошер които маиката му е без крило са застанали на прелката точно както описваш ти. задръстили са прелката и дупката. според мен сега като магазина е празен, има по голямо пространство, а оттам по голям обем въздух за затопляне.това мога да го кажа с малките ми знания по темата пчели и малкия ми опит от няколко месеца пчеларстване.

 

 
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •