Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 114
  1. #21
    kando и за мен е доста чудно. Моите също са на 1/4 мрежести дъна целогодишно. Може би си прав, че изпитват задух, но защо не вентилират усилено на входа, а го затварят плътно? Поне от описанието на колегата, аз си представям нещо като кора на зимно кълбо. Затова ми е толкова странно. Виждал сим "бради" и "гроздове" по прелката и предната стена на кошера, но не и по този начин.

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Предполагам че щом майката разполага с 9 от 10 пити, то семейството е станало по-голямо от колкото може да събере кошера. Предполагам, че пчелите просто не могат да се поберат, когато се прибират вечер. Ще ги преместя след 2-3 часа в ЛР. Жалко е само, че ЛР e жълт, a ДБ син и ще загубя летящите пчели. Пълен ЛР не мога да местя, но ако им сложа ДБ за да налетят в него, може да се получи същия ефект на препълване, като при този.

  3. #23
    Сложи новия кошер точно на мястото на стария и няма да загубиш и една пчела, нищо, че е друг цвят.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    kando и за мен е доста чудно. Моите също са на 1/4 мрежести дъна целогодишно. Може би си прав, че изпитват задух, но защо не вентилират усилено на входа, а го затварят плътно? Поне от описанието на колегата, аз си представям нещо като кора на зимно кълбо. Затова ми е толкова странно. Виждал сим "бради" и "гроздове" по прелката и предната стена на кошера, но не и по този начин.
    Юрка дано да съм прав,че инак не знам

    Имал съм такива проблеми,когато си бях обособил един двор за пчелин - първата година това беше една изцяло гола поляна и жегата ги побъркваше.Тогава и аз съм виждал вечерно време как се сбират пред входа на прелката - защо го правят,мога по-скоро да направя предположения без да съм 100% сигурен.Едното е,че колкото и странно да звучи,е че си почиват на 'ладно :D няма майтап и има нещо друго - най-вероятно майката е някъде около/сред/зад тези пчели.

    Това,че новия сандък е жълт,бял,зелен няма никакво значение - не си прави никакви опити за налитане и прочие,както ти каза Юри слагаш сандъка точно на същото място и разкарваш стария,няма да имаш наистина и една загубена пчела.

    п.п.сега видях първия му пост,където човека е казал,че това му е най-силното семейство,ама нещо съм го пропуснал на първо четене.
    Прехвърли,погледни тази вечер и пиши - но и на ЛР-а сложи и корпуси и магазини,нека им е широко в излишък,да си 100% сигурен,че нема да им е тесно.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Ами без малко да ги прехвърля днес. Отворих ги, видях, че в плодника има сироп. Всичко изглежда нормално. Нямат роево настроение, събират прашец имат си пило, имат си миналогодишен мед и тазгодишен сироп. Имат пластмасова покривна табла/хранилка, която винтелира и през капака. Имат и магазин, неизграден в който са се качили пчели но нищо не правят. Прелката им е МНОГО отворена, от долу са отворени. Отнех им 1 пита с пило. Абе с 2 думи, не видях никаква причина да ги местя и реших да не ги пипам засега. Лошото е че утре заминавам за десетина дена, но мисля че всичко ще бъде ок - дано!

  6. #26
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Ами без малко да ги прехвърля днес. Отворих ги, видях, че в плодника има сироп. Всичко изглежда нормално. Нямат роево настроение, събират прашец имат си пило, имат си миналогодишен мед и тазгодишен сироп. Имат пластмасова покривна табла/хранилка, която винтелира и през капака. Имат и магазин, неизграден в който са се качили пчели но нищо не правят. Прелката им е МНОГО отворена, от долу са отворени. Отнех им 1 пита с пило. Абе с 2 думи, не видях никаква причина да ги местя и реших да не ги пипам засега. Лошото е че утре заминавам за десетина дена, но мисля че всичко ще бъде ок - дано!
    Върви си върши работата спокойно, то какво е писано да стане ще стане. Че влезат ли ти бръмбари в главата- лошо. :D Затова, че не ги мисли.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    ... събират прашец имат си пило, имат си миналогодишен мед и тазгодишен сироп... Имат и магазин, неизграден в който са се качили пчели но нищо не правят...
    Този миналогодишен мед гледай да го разпечатваш по-рано. Първо, за да нямаш стар мед в кошера, освен това, за да не е бариера за качването на пчелите в магазина. Разбира се, ако има дебели венци мед особено в средата на гнездото.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А iris не се хаби - ще помислят,ще помислят,па на края па ще решат,че няма смисъл :D и "дано всичко бъде ОК"
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Не, има мед само в една крайна пита и тук там венци. Тази година доста често стигаха до тези запаси така, че меда от миналата година е сравнително малко.

    Да от утре сутринта ме подхващат други задачи така че искал не-искал ще спра да мисля за това. Благодаря ви отново!

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Kando, това ми направи впечатлени от поста, това коментирам. Advanced може да вземе предвид коментара ми в работата си, ако иска. A може да го пренебрегне.

 

 
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •