Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 114
  1. #11
    Ако не те затрудява, може ли да снимаш.

    Да не е някаква друга раса пчели? То вече какво ли не се внесе. sadsmile;

  2. #12
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    И при мен го има това поведение и не мога да си отговоря ЗАЩО

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А това поведение пред входа денем забелязва ли се пак?

    п.п.наистина вземи шракни некоя снимка.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Не мисля, че са внесени от някъде, дори да е така с годините са станали мелези

    Този кошер го имам от един рояк, който хванах миналата година. Пчелина от който беше избягал е на 20-25 години. До колкото знам не е придавано в този период нито майки, нито отводки.

    През деня има 20 пчели в левия край, това е винаги.
    Прелката обаче е отпушена и спокойно излитат и влизат пчели. Дядо ми ми каза, че е имало ден в който са били излезли доста, но аз не съм свидетел за да кажа точно какво са правили. Колкото до снимка, в тъмното с телефон не става, а онзи ден не носех фотоапарат. Ще го занеса на пчелина в случай, че има отново подобно явление.

  5. #15
    колега порови се в моята тема. при мен беше същото дори го писах в темата някъде. през деня много пчели които просто си седят на прелетната дъска и предната стена без да летят, да вентилират или квото и да е друго. вечер се събираха масово на входа, все едно са залепени. резултата след няколко дена, седмица някъде беше рояк.

  6. #16
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Да, аз го очаквам това да се случи. Няма паша, кошера ще пръсне по шевовете. Единствено разчитам на това докато са гладни да не мислят глупости, и ако тръгне пашата да е достатъчна че веднага да се захванат за работа. Имаха приготвени калпачета за маточници. Майката е миналогодишна и вървеше с рояк, така че очаквам изненади. За беда почти всички кошери са готови за паша, а такава почти няма, един вече изпадна в роево настроение, друг прави самосмяна, трети им се чудя как не са избягали и в същото време нямам пространство за още сандъци в двора за да ги деля. - абе нормални пчеларски неволи.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    хм ...... според мен нещо ги дразни.

    Направи сравнение със другите ти семейства - както за агресията,която проявява,как е с пилото,меда,другите ти семейства как отчитат магазините,по ли е слабо/силно?

    п.п.юри по това време на годината,пчелите зор се оплакват от прекалена вентилация - хората карат с мрежести дъна и табли по това време,не вярвам да е от това,дори съм по-склонен да повярвам,че се задушава,ма знам ли,наистина странно звучи.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Ами това семейство е единственото, което е тип-топ. При преглед в началото на май имаше 9 рамки с пило от 10, 2-3% търтиево. Малки медни венчета тук там, прашец. Рамките са идеално изградени, понеже са от миналата година. Когато ги проверявам по обяд, и извадя 1 пита, пчелите тръгват да излизат като вулкан, по стените и после не мога да ги събера обратно. Много често ги оставям отвън понеже просто немога да ги върна и това е. Сега докато обяснявам това, ми минава през главата - дали пчелите нямат място в кошера и за това се наблъскват за да влязат, и тези които немогат се закрепват отвън?

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Ооооо жега бе бате,жега - те и за това те жилят,както и подозирах това ти е най-силното семейство и се задушават.

    Два съвета - ако имаш сложи още един магазин.И да имаш и да нямаш направи нещо,което със изненада установих тази година - има едни пластмасови мрежи/решетки,които се продават по магазините за добиване на прополис.Понеже тази година взех да се занимавам и със това,си купих няколко да пробвам - изненадата ми дойде от там,че установих още една полезност на тези мрежи,когато не се слага таблата над тях т.е.само мрежата и над нея капак (като дори под капака можеш да сложеш напречно нещо,примерно пръчка,за да не ляга плътно) и сега се каня да си купя за всички кошери.Прополис може и да не добия,ма вентилация става един път - пробвай струват макс. 5 лева,ако се оправи семейството ясна работата,ако не ще мислим па.

    п.п.ма вземи мерки по-скоро,защото идва следващия етап :D (ако съм прав де)

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Имам чисто нов ЛР. Утре ги прехвърлям там! ще сложа плодника в ЛР+ 7см и ще им сложа направо корпус отгоре. Дъното е мрежа - така че ще им е весело!

    Благодаря на всички за коментарите ви!

 

 
Страница 2 от 12 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •