Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 20 ПърваПърва ... 81617181920 ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 193
  1. #171
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    По снимките и обяснението как се виждат нещата? Да унищожавам ли тези маточници и да добавя пита с младо пило? Не знам какво ще изкочи от тях. Или идеята е като се постави истинско пило, пчелите ще направят нов маточник и ще го пазят?

  2. #172
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    По снимките и обяснението как се виждат нещата? Да унищожавам ли тези маточници и да добавя пита с младо пило? Не знам какво ще изкочи от тях. Или идеята е като се постави истинско пило, пчелите ще направят нов маточник и ще го пазят?
    Слагаш две пити през една в средата с пило, яйца барабар с пчелите от два различни кошера без майките.А това гърбато пило с маточниците му правиш иглотерапия

  3. #173
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Идеята с пчели от 2 различни кошера, повече не бих я повторил. Преди време ми беше казано така да придам майка на осиротяло семейство, 1 рамка с пчели и майката, зад преградна. 2 дена водеха битка за красивата Елена.
    Ето така направих аз - Разкарах всички рамки от тази отводка. 3 рамки с пило бяха направили. Направо ги измих на чешмата (пилото направо изкачаше от килийките) и оставих да съхнат и ще ги прибера после. Изтръсках пчелите на 20-тина метра зад една кошара, като добавих рамки от друг кошер с младо и запечатано пило, мед и прашец. Видях, че почти всички пчели се върнаха отново в кошера. На мястото, където ги изтръсках, нямаше и една пчела останала след 5 минути. Мислех, че търтовките ще са там, но изглежда и те сигурно летят. Не знам какво ще се случи. Дано не почнат отново да снасят негодни яйца, а да се оправят с рамката с пило, която им придадох и да си започнат нормален маточник.

  4. #174
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Ами, пусто любопитство!?
    Любопитството води до някакъв процент търговски или роене.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  5. #175
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    Идеята с пчели от 2 различни кошера, повече не бих я повторил. Преди време ми беше казано така да придам майка на осиротяло семейство, 1 рамка с пчели и майката, зад преградна. 2 дена водеха битка за красивата Елена.
    Ето така направих аз - Разкарах всички рамки от тази отводка. 3 рамки с пило бяха направили. Направо ги измих на чешмата (пилото направо изкачаше от килийките) и оставих да съхнат и ще ги прибера после. Изтръсках пчелите на 20-тина метра зад една кошара, като добавих рамки от друг кошер с младо и запечатано пило, мед и прашец. Видях, че почти всички пчели се върнаха отново в кошера. На мястото, където ги изтръсках, нямаше и една пчела останала след 5 минути. Мислех, че търтовките ще са там, но изглежда и те сигурно летят. Не знам какво ще се случи. Дано не почнат отново да снасят негодни яйца, а да се оправят с рамката с пило, която им придадох и да си започнат нормален маточник.
    Нещо не се разбрахме не две а три миризми се гонят като сложиш от два кошера с търтовката стават три. Метода преди време го сподели Делтата по мое скромно мнение по лесен и мързелив успешен метод за оправяне на търтовка няма.Търтовките летят и не се стръскват, че могат да налетят де не трябва и да бастисат някоя майка де не трябва.

    П.П.Този метод с придаване на майка зад преградна е просто глупав не, че имам кой знае какъв опит с придаване на майки но той изначално си е глупав. Може да се направи с три миризми майката е вътре с част от нейни пчели а другите се стръскват от вън на входа.

  6. #176
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    А защо се говори за стръскване на търтовка далеч от пчелина, дори да е на 100-200 метра, когато търтовката се връща, щом е летяща? Беше ми предложени стръскване на 20-30 метра от пчелина с идеята, че търтовките не летят и ще останат на земята, да, ама не. Убедих се лично, че си хвърчат и нищо не останат на мястото след 5 мин. Дори да ги изтръскаш на 1 км, те пак ще се върнат, щом летят. Другите кошери са ми силни, затова ме съмнява, да успеят да налетят и да убият майките им, но определено се върнаха в стария кошер. Сигурно отново ще започнат и неоплодени яйца да правят и маточници от тях, дори след като съм придал пита от друг кошер?

  7. #177
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    А защо се говори за стръскване на търтовка далеч от пчелина, дори да е на 100-200 метра, когато търтовката се връща, щом е летяща? Беше ми предложени стръскване на 20-30 метра от пчелина с идеята, че търтовките не летят и ще останат на земята, да, ама не. Убедих се лично, че си хвърчат и нищо не останат на мястото след 5 мин. Дори да ги изтръскаш на 1 км, те пак ще се върнат, щом летят. Другите кошери са ми силни, затова ме съмнява, да успеят да налетят и да убият майките им, но определено се върнаха в стария кошер. Сигурно отново ще започнат и неоплодени яйца да правят и маточници от тях, дори след като съм придал пита от друг кошер?
    Затова се вкарват млади кърмачки от други кошери да чистят магариите на търтовките а са от два да не се бият

  8. #178
    Автор
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    131
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    ...Сигурно отново ще започнат и неоплодени яйца да правят и маточници от тях, дори след като съм придал пита от друг кошер?
    Остави ги на основи + питата с пило от другия кошер.
    Спасението на давещите се е дело на самите давещи се!“ - Остап Бендер
    Удавихме се майна!

  9. #179
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от qnkov90 Виж публикацията
    А защо се говори за стръскване на търтовка далеч от пчелина, дори да е на 100-200 метра, когато търтовката се връща, щом е летяща? Беше ми предложени стръскване на 20-30 метра от пчелина с идеята, че търтовките не летят и ще останат на земята, да, ама не. Убедих се лично, че си хвърчат и нищо не останат на мястото след 5 мин. Дори да ги изтръскаш на 1 км, те пак ще се върнат, щом летят. Другите кошери са ми силни, затова ме съмнява, да успеят да налетят и да убият майките им, но определено се върнаха в стария кошер. Сигурно отново ще започнат и неоплодени яйца да правят и маточници от тях, дори след като съм придал пита от друг кошер?
    Търси по-сериозно майка в кошера. Аз съм имал подобен случай. Времето за поява на пчели търтовки ми се струва малко...
    Ако случая е такъв, пилото от други семейства или стръскването няма да помогнат. При първият вариант, пчелите залагат маточници, но майката ги прегризва, а при вторият, тя се връща. Некачествена, недобре оплодена майка ги върши такива неща. Малка е, трудно различима от пчелите и бърза, затова трудно се намира...

  10. #180
    Автор
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    131
    Цитат Първоначално публикувано от night Виж публикацията
    Остави ги на основи + питата с пило от другия кошер.
    Сега прочетох първия пост и разгледах снимките.
    Пилото е редовно сл-но и маточниците са нормални.
    Спасението на давещите се е дело на самите давещи се!“ - Остап Бендер
    Удавихме се майна!

 

 
Страница 18 от 20 ПърваПърва ... 81617181920 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •