Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 134
  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа

    БАБХ РАЗРЕШАВА ОПАСНИ ЗА ПЧЕЛИТЕ ИНСЕКТИЦИДИ

    Надявам се КБП ще възрази на това

    Прикачен файл 6140 Прикачен файл 6141
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    До колкото разбирам от заповедите, ще се третират само семена, а инсектицидите се прилагат само в складовете.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    До колкото разбирам от заповедите, ще се третират само семена, а инсектицидите се прилагат само в складовете.

    - Опасен за пчелите. Да не се използва където има активна паша на пчели. Да се преместят или да се покрият пчелните кошери по време на третиране и по време на сеитба.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    На първия препарат нямаше ли 3 годишна забрана заползване?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    - Опасен за пчелите. Да не се използва където има активна паша на пчели. Да се преместят или да се покрият пчелните кошери по време на третиране и по време на сеитба.
    Да, прочетох го това, но според мен е copy/paste от друга заповед или просто "вържи гащи" от некомпетентен служител. Какво ще правят пчелите над изорана нива, когато се сее? И как ще погълнат отровата? От семената ли?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Да, прочетох го това, но според мен е copy/paste от друга заповед или просто "вържи гащи" от некомпетентен служител. Какво ще правят пчелите над изорана нива, когато се сее? И как ще погълнат отровата? От семената ли?
    Неоникотиноиди! Това обяснява нещата:
    http://rupest.ru/ppdb/thiamethoxam.html
    http://www.pesticidy.ru/active_substance/imidacloprid
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    С тези инсектициди се третират семената преди сеитба. Те опазват от вредители семето и кълна в почвата, активни са до месец и в растителните тъкани. Това е разрешение за използване на ограничено количество забранени препарати .
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от христо Виж публикацията
    ... активни са до месец и в растителните тъкани. Това е разрешение за използване на ограничено количество забранени препарати .
    Дали пък не остават и в нектара на цъфтящите растения?!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Темата за неоникотиноидите е прекалено сложна за да се решава от недобре информираната част от населението и неспециалистите в областта.

    Съвременното земеделие така е устроено, че се налага употребата на пестициди (отровни за човека, птици, бозайници, риби, насекоми, безгръбначни, бактерии и т.н.). Т.Е. пестициди ще се използват така или иначе, независимо дали на нас ни харесва или не. Въпросът е КОИ пестициди са приемливи и кои- НЕ. Как да изберем по-малкото зло?

    Тук има някои неща, които трябва да бъдат вземани под внимание.
    - начин на апликация на пестицида. Директно пръскане на посевите (носещо голям риск за околната среда) и използване на големи дози от препарата СРЕЩУ третиране на семената с малки дози от инсектицида ( и нисък риск от замърсяване на околната среда)
    - дозата при апликация, необходима за да си свърши работата СРЕЩУ токсичността на самия пестицид (мg/kg живо тегло) за другите организми. ( нещо като да трябва да избираш между количеството алкохол, което ще получиш от цистерна с бира или бутилка водка).
    - живот на пестицида и време за полуразпад (като цяло неоникотиноидите имат много кратък полуживот, оставени на слънце, с изключение някои видове почви, сравнено с другите видове пестициди, предназначени за директни пръскания). Има отношение към продължителността на излагане на пестицида, както и за опасността от натрупване в почвата (водните басейни) и съответно опасността от повишаване на дозата със всяко последващо третиране (ост. количество + дозата при третиране)
    - синергични ефекти с други пестициди
    - карантинен срок след апликация и натрупване на остатъчни количества в готовия продукт. (мастноразтворимите пестициди се натрупват в мастното тяло на човек и при една диета за отслабване се освобождават наведнъж)
    - Лесно разграждане от организма


    Както виждате, не е чак толкова просто.

    В общия случай пчеларя е поставен пред дилемата - дали да му отровят пчелите с директни пръскания и кошерите да останат без летящи пчели ИЛИ част от летящите пчели (при положение че в обхвата си имат и диви източници на нектар) сами да се насмучат със сублетални дози отрова, която най-вероятно няма да ги убие веднага, но ще намали тяхната ефективност, ще имат възможност да занесат нектара във семейството, където потенциално бавно и продължително отровата има възможност да въздейства на цялото семейство, на неговата производителност и чувствителност към други заболявания?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Надявам се КБП (в лицето на Матеев) ще проучат въпроса и ще предприемат нещо...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •