Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 40
  1. #1

    СЛЪНЧОГЛЕД

    Колеги, нека тук обсъждаме медоносните качества на сортовете слънчоглед!!!
    Чувал съм че съвременните сортове са с понижена нектаропродуктивност... Някои ги наричат "мъжки", други - "ялови"... трети - ГМО....Ако някой има виждане по въпроса нека ни информира.....надявам се да стане актуална темата....
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 17.04.2015 в 13:30. Причина: символи

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Това е факт ! Миналата година имах слънчоглед на около 500м. , но пчелите него погледнаха ! Тази година е още по-близо ..... ще видим ! Добре , че расте бодил и детелина та ..... ! :D
    Невсичко с две бузи е лице !

  3. #3
    днес проведох разговор с арендатора на района около моя пчелин в който получих информация ,че е засят американски сорт слънчоглед "ПИОНЕР" по технологията CLEAR FEELD/тоест едновременно със сеенето се напръсква и с хербицид за да не пониква трева а само слънчоглед/...Моля ако някой има впечатления от медоносните качества на този сорт да сподели.....четох в сръбския пчеларски сайт, че има добри отзиви за хибрида NS-111/сръбски/ и за хибрида DOLBY на Syngenta Seeds...

  4. #4
    На такива въпроси трябва да намерите представител на семената за да ви даде точно инфо , ако и той знае де.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Аз съм говорил с арендатори, които ме информираха, че различните сортове Пионер са самоопрашващи се и не отделят нектар, а различните сортове на LG отделят много нектар защото не са самоопрашващи и са им необходими пчели.Не съм запознат за сорта Олимп дали отделя нектар, някой ако знае да пише.

  6. #6
    Лазаров, независимо че четохме за липсата на нектар у сортовете на Пионер миналата година при мен той даде добър добив на мед....дори силната горещина не му попречи....

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    23
    Всички сортове слънчоглед дават прашец и нектар. Едни повече други по-малко. И също така няма нови сортове слънчоглед от сигурно 20 години насам заради синята китка. В цяла европа са основно 2 сорта, които се гледат за олио. И двата са разработени в добруджанският институт.Французите още плащат за правото да ползват нашите сортове. Проблемът е там, че не слънчогледът е калпав, а че годината е сушава и пчелите са много най-вероятно, защото където има що годе добра паша обикновено е пренаселено с пчели.

  8. #8
    Гушев,честно казано не ми се вярва че само два сорта има в цяла Европа....при това и двата да са български....ами сръбските NS /Нови Сад/ ?! или Сърбия не я броим в Европа,или освен и те да са взели от двата български сорта??? Ще е интересно да избистрим тоя казус....

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72

    Различни видове слънчоглед

    Нека колегите, които практикуват изкарване на кошерите на слънчоглед да споделят от кои вид, сорт, хибрит или каквото и да е са доволни и от кои не са или въобще не е посещаван от пчелите. и според опита си колко декара трябва да се подсигорят на пчелно семейство.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Моето мнение е че всичките хибридни семена на Американската фирма Пионер не дава никакъв нектар а само прашец.Миналата година имаше около мене 4000 декара и едвам сложиха малко във магазините.Колегите около мене са със същия добив.Арендаторите масово използват тези хибриди защото са по устойчиви и имат големи добиви.Не му трябва опрашване даже след като ожънат рапицата, житото и ечемик сеят някакъв ранен хибрид който до края на септември жънат.Българските сортове са медоносни, колеги на подвижно бяха намерили един блок от 1000 декара засят със семена от Кнежа и направиха хубава работа.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •