Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 37
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от галин Виж публикацията
    :D и аз явно съм в същата "таблица", че се съм на опашката, а колко НЕ работещи, НО УСВОЯВАЩИ ЗП-та знам.
    Ама кой накрая ще плаща сметката?
    Който е на пангара. Простолюдието.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Който е на пънгара. Простолюдието.
    Ми то няма кой друг.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от kubio Виж публикацията
    Е, той отговора е очеваден, ако сериозно питаш: докато А). ЕС врътне кранчето Б). ЕС престане да съществува. Абе с четири думи, ''Нет ЕС - Нет Проблемъй''.
    И при двата сценария е въпрос на 1-3 години и след това бранша ще се върне в релси и ще може си гледаме пчелите на спокойствие без ''програмисти'' наоколо...
    Ест ЕС - ест корупция. Нет ЕС - ест МУТРИ.
    Спокойствието в БГ ще бъде дефицит, докато не си го осигурим сами.
    Иначе само ще си мислим, че си гледаме спокойно пчелите.

  4. #14
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Ест ЕС - ест корупция. Нет ЕС - ест МУТРИ.
    Спокойствието в БГ ще бъде дефицит, докато не си го осигурим сами.
    Иначе само ще си мислим, че си гледаме спокойно пчелите.
    мислиш, че ЕС-ето ни избави от мутрите?... блаженни са вярващите... просто минаха в сянка, както са навсякъде из европа. Излязоха от светлината на прожекторите, тъй да се каже, станаха ''по-културни'', не че са изчезнал вид. И, прав си, свободата не идва даром.

  5. #15
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пазара на кошери, майки и отводки си го има и без пчеларските програми. По моя груба преценка годишно се продават около 50 000 кошера, 50 000 отводки и поне 100 000 майки. Пчеларските програми покриват една малка част от това. Дори и да приемем, че те създават нов пазар, който нямаше да го има без тях, то този пазар е само 10-15% от целия съществуващ пазар.

    Има логика това да е така предвид ежегодната смъртност на пчелни семейства, която средно за страната може би е около 10-15%. Колкото до кошерите - средното време на живот е някъде около 7-8 години, така че е нормално 50 000 или дори 100 000 кошера да се подменят всяка една година.

    Майките - според мене дори и годишно да се произвеждат по 150 000 майки, пак за тях винаги ще има пазар. Откакто пчеларството е станало такова, винаги е имало дефицит на пчелни майки.

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло Георгиев - ingivo Виж публикацията
    Аз лично като производител на кошери виждам и огромно търсене на нови кошери . До кога според вас ще продължи това ?
    Интересно е какви са ти клиентите - с големи поръчки (примерно над 20-30кошера), малко на брой хора или обратното - с малки поръчки, голям брой хора? Вероятно второто е по-изразено?

    Според мен, българинът се връща към селото, което заряза от средата на 90-те, та до скоро. Този процес на завръщане започна преди 2-3 години, но с всяка изминала, става все по-силно изразен. Търсенето на чиста храна е все по-голямо, респективно производството на пчелен мед като "хоби/събото-неделно" занимание става популярно, което увеличава продажбите на кошери.

    Същевременно съм на мнение, че бъдещето е в новите технологии (материали) за производство на кошери, които изключват недостатъците на дървото. Матеев подробно писа преди време какви са му мотивите да избере финландските кошери. Тяхната цена ще спада и ще натиска тази на дървените. Когато цената им се изравни, тогава ще бъде доста трудно на производителите на кошери по традиционен начин.
    Христо Йорданов

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    Като каза новите материали за кошери/ полистирол/ интересно каква ли е цената в момента при положение, че основната суровина за производството им/нефт/ в момента е на около 20-25% от пиковите стойности в доларово изражение.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Да не се заричам, но пчели в пластмаса не мисля да слагам никога! Дървеният кошер подлежи на ремонт, имам кошери на 38г функциониращи почти без никакви поправки!

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Незнам къде хората се връщат по селата като в нашият край селата са след война все едно. Изоставени къщи само, по някоя циганско семейство самонастанило се в безброй пустеещите къщи.
    Кошерите ми са в село с 15 души население без хр. магазин! А преди това селото е било, няколко стотин.
    Селата загиват при нас.
    А, колкото до европрограмите тези пари ще искат един ден връщане! Никой не дава даром било то и ЕС.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Всичко което го описваш е така и в моето село.При нас поне има хранителен магазин.Поздрави.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •