Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 26
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора

    ПОМОЩ ПРИ РЕШАВАНЕ НА ПРОБЛЕМ С БЕЗРАБОТНИ ПЧЕЛИ

    Здравейте! Колега още ми е трудно да се нарека с малкото практика която имам и затова не го ползвам като обръщение От доста време чета форума и ми харесва като цяло, имам малко градивна критика относно изграждането на сайта и опциите му и някои въпроси, но това друг път

    ИМАМ НУЖДА ОТ СЪВЕТ, защото от многото изчетена информация от различни източници (най-вече книги и форуми) и малкото практика в определен момент човек се чуди как точно да постъпи и в стремежа си да направи най-доброто някои неща не му светват дори и да ги е налял в главата си. Абе новобранеца си е новобранец във всяка нова сфера, колкото и да е добър в нещо друго и да се е подготвял теоретично за новото начинание

    От тази година имам 6бр. 10 рамкови ДБ кошери. Четирите от тях са в едното ми село (повече не е удачно да има там въпреки, че го посещавам по-често - почти през ден) планински район е и първата главна паша е акацията след това има малко липа сега друго не се сещам. Другите два са в другото село, полски район и първата главна паша е рапицата после слънчогледа, за друга не се сещам да има между тях която да е силна.

    До този момент всичко върви нормално и се оправям с всичките му добри и лоши моменти (жилят по някои път "гадовете" и не е имало момент много да се двоумя какво да ги правя. Развиха си се семействата добре кое до колкото е можело.

    Двата се развиха до рапицата добре, градиха си плодникови пити и т.н. Изкараха рапицата задоволително, изградиха си и магазинни пити бяха 50% изградени и не изградени. Общо взето така са нещата, че има недостиг на плодникови и магазинни пити и гледах да си по направят, но още няма оборотни и резервни.

    Четирите и те сега до акацията се развиха добре. По едно време бяха поогладнели между овошките и акацията, че за седмица се наложи да ги подхранвам и братята с рапицата помогнаха с материал Вече са с магазини и бачкат яко

    Миналата седмица знаех, че рапицата прецъфтява и тези буби може да изпаднат в безвъздушно простространство. Ходих огледах и видях, че полето е нацъфтяло с лайка, мак, разна само израсла рапица извън нивите и като се огледаш полето в цветчета и си викам - Охоо ще има с какво да се занимават. След някои ден цъфнаха и акациите в селото които са нищожно количество на обема от пчели които са в района. Но реших, че ще има с какво да се занимават и нищо не ги бъзиках. Отивам преди два дни и като ги видях как са се струпали на предните стени на кошерите и бездействат, тук там някои отлитат и други се връщат. Разрових ги и двата да видя как е вътре. Имат си мед, прашец, открито пило, закрито пило, но и празни килийки в средните пити между всичко друго. Абе работата е много "китаец" ама бездейства. Не видях да има градени маточници, че да се роят ама това си е въпрос на време с тая бездейственост. Чудя им се защо не се щурат да събират дори и малко да им се вижда. Бутнах им по средата по една стара празна пита уж да има къде да снася мамата и малко от малко да са заети и извадих от края пълна с мед. После и нея ще им набутам в средата ама сега имат мед и затова празна а извадих пълна.

    Сега идва и развръзката, че много предистория стана ама реших да ви въведа в нещата до този момент.

    Какво да го правя аз този много "китаец" Не, че не ми идват варианти от многото четене НО... Имам два празни кошера, но не искам да правя отводки и да увеличавам бройките за сега. Не искам и да правя временно отводки и после за слънчогледа да ги обединявам пак ако основните не са се засилили достатъчно. Пък докато цъфне слънчогледа освен ливадната растителност друго не виждам да има и ако им намалее храната трябва да помагам. Затова се замислям Дали да не им дръпна летящите пчели като отводка с налитане и да ги придам на тези които са четирите и сега имат работа за целия китайски народ Да ама не се усещам как точно да я завъртя схемата. Нямам нуклеуси на които да ги налитя тези двата и да ги замъкна летящите буби при другите и там да ги разхвърля при които е по слаб и т.н. Преносни сандъчета има, някоя плодникова и магазинна пита има, рамки, основи и общо взето това е което се сещам, ако може да се ползва.

    Това което ми се върти като чуденки в главата е:
    Дали мога да ги налетя тези двата в друг корпус но без майка вътре а само с празни пити, пити с основи или такива с мед и вечерта да ги замъкна при другите и там да ги пръскам по кошерите да бачкат
    Дали да ги налетя в корпус с майка пило и дрън-дрън, а основния които изместя да остане без майка до вечерта или другия ден докато настаня летящите по другите кошери и да им я върна на другия ден
    ... въобще умотворения на човек без опит

    Всички мои умувания са хипотетични и просто ги споменах.

    Въпроса ми е как да стане врътката? Да им дръпна летящите пчели на тези двата (така да ги отслабя и да си се развиват а не да им дойдат глупости да правят) и да ги наместя по кошерите които сега са луднали по акацията и ще създам работа на безработниците Въобще да се занимавам ли с такива "щуротии" или какво да правя? Ама пак уточнявам, че при двата отводки не ми се правят ако не е краен и единствен вариант на ситуацията а при четирите трудно ще поместя две отводки или една сборна, че да знам поне, че там има какво да папат

    Малко дълго се получи, но които има желание, ще го изчете

    Успехи на всички!

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Препрочетох това онова белким го намисля как да постъпя. До утре сутринта каквото сънувам и някои ако се изкаже, отивам и каквото сътворя Или ще се експериментира или ще е нещо сигурно което е малко вероятно като се знам ))

    Сега докато си пландзиках мозъка и ми изскочи друг въпрос които най-вероятно утре ще ми се изясни като отида. Каква е вероятността струпаните пчели отпред да са млади (не летящи)? Нямам идея по този въпрос дали е възможно. В плодника си беше направо претъпкано от пчели, но в магазина не бяха чак толкова много, че да им е отесняло и отвън на предната стена да има струпани две три пити пчели които си чоплят носовете. То вярно, че малко топличко последните дни ама следобед са на сянка кошерите и това не им повлиява на шляенето. Та ако се окаже, че са млади как да процедирам някои да ме подсети.

  3. #3
    Здрасти.Ако в момента няма паша, пчелите няма какво да правят в магазитите. Това, че има много пчели по прелката може да означава, че нямат работа, вентилацията е не достатъчна или обема на кошера е малък. Всичко това са предпоставки за роене. Не знам защо неискаш да си направиш отводки. За мен те са най-добрия вариант. С тях създаваш нови биологични еденици, а до есента може да постъпиш, както си пожелаеш с тях. Друго за което се сещам, е да натовариш и 2-та кошера и на другото село на акацията, а след нейното приключване, върни които искаш 2, щом там нямаш място за повече.

  4. #4
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Друго за което се сещам, е да натовариш и 2-та кошера и на другото село на акацията, а след нейното приключване, върни които искаш 2, щом там нямаш място за повече.
    аз съм на същото мнение.а може и да ги разделиш ако имап празен сандък, чрез налитане. не съм го правил, ама от литературата която чета го описват много подробно. и хубавото е че там няма почти как да сгрешиш а и ще имаш още 1 семеиство

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Колега, така сладкодумно пишеш, направо си за писател готов.
    Създай им работа, разбъркай им гнездото, сложи крайните пити с мед в средата, пилото в края. или им извади питите с мед и им дай основи за градеж.
    Или сложи още един магазин с основи между магазина с мед и плодника и качи две плодникови рамки. При тази ливади и тези следобедни дъждове и хубавото слънце, не може да бездействат, освен ако няма къде да складират нектара. Но май спомена, че не се качват в магазините. Ако имат дебели венци в плодника, разпечати ги и ги напръскай с вода, ще ги почистят и тези венци няма да им действат като преграда за качване в магазина. Ако дъната имат вентилационни отвори, отвори ги докрай.
    Напръскай питите в магазина със сироп, за да се качат пчелите горе в магазина. Това се казва приканване на пелите. Има тъпи пчели които трябва да ги научиш какво да правят. Извинявам се за израза.
    Това ни е прблема на младите пчелари, че знаем много на теория, но на фронта се панираме и не се сещаме за елементари неща, иначе по писането сме велики - не изключвам и себе си.
    Успех.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Благодаря за отговора!

    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Здрасти.Ако в момента няма паша, пчелите няма какво да правят в магазитите.
    За това не бях сигурен, но вече ми се потвърди

    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Това, че има много пчели по прелката може да означава, че нямат работа, вентилацията е не достатъчна или обема на кошера е малък. Всичко това са предпоставки за роене.
    Аз малко се поизненадах, защото не са само при прелката а и нагоре по стената. Особено на единия направо са поне две три пити, на другия са на половина.
    То, че след рапицата няма толкова много работа съм сигурен, за вентилацията е отворен горния отвор и долния нацяло (тои е почти по цялата дължина) дъното не съм го спускал, защото не знам дали е уместно пък и корпусите не са много здравички и знам ли го дали ще може да се затвори после. Ще ги сменям ама ще е след някои месец, че сега и други задачи имам. Сега вътре няма толкова много нектар и няма кои знае колко пчели да вентилират, има си там някоя. В общи линии повече им е тясно от колкото им е топло.
    Обема на кошера няма на къде да го разширявам повече а и виждам, че е пълен и с това бездействие нещата ще отидат към щури мисли Затова и на всяка цена ще ги отслабя.

    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Не знам защо неискаш да си направиш отводки. За мен те са най-добрия вариант. С тях създаваш нови биологични еденици, а до есента може да постъпиш, както си пожелаеш с тях.
    То това е и най-лесния вариант в случая ако трябва да бъда честен но до слънчогледа ще си се развиват и евентуално после пак обратно в "къщи" Нови биологични единици за сега не искам, защото не съм толкова на вътре и действам по-бавно. Като са повече означава повече заетост с тях а имам и други задачи.

    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Друго за което се сещам, е да натовариш и 2-та кошера и на другото село на акацията, а след нейното приключване, върни които искаш 2, щом там нямаш място за повече.
    Този вариант ми е невъзможен. Там просто нямам възможност за повече корпуси. Освен да ги качвам върху някои от другите - шегувам се. А и тези са си чисто за подмяна и не ми се рискува да ги клатушкам да не стане някои цирк. Затова и мислех възможно ли е така да я завъртя работата, че да закарам само летящи пчели и да ги налетя в кошерите които са по-слаби и да ходят да бачкат.

    Та схемите които са ми възможни са две. Или правя отводки и си остават при двата или им оскубвам летящите пчели и ги настанявам по другите ако е възможно като схема.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Колега, така сладкодумно пишеш, направо си за писател готов.
    Благодаря! )) Рядко ми се отваря възможност ))

    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Създай им работа, разбъркай им гнездото, сложи крайните пити с мед в средата, пилото в края. или им извади питите с мед и им дай основи за градеж.
    Може и така да стане. Ще видиш утре какво ги правя ще им разцентровам схемата Но няма ли да е добре и да понамалеят като бройка? В магазините и сега има по някоя нова основа и след рапицата не са ги бутнали!?!

    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Или сложи още един магазин с основи между магазина с мед и плодника и качи две плодникови рамки. При тази ливади и тези следобедни дъждове и хубавото слънце, не може да бездействат, освен ако няма къде да складират нектара.
    Място имат те за складиране на нектар не са останали без хич и при толкова нацъфтели "гюрлюци" и на мен ми е чудно що се шляят. Това ме хвърля в размисли.

    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Но май спомена, че не се качват в магазините. Ако имат дебели венци в плодника, разпечати ги и ги напръскай с вода, ще ги почистят и тези венци няма да им действат като преграда за качване в магазина. Ако дъната имат вентилационни отвори, отвори ги докрай.
    Напръскай питите в магазина със сироп, за да се качат пчелите горе в магазина. Това се казва приканване на пелите. Има тъпи пчели които трябва да ги научиш какво да правят. Извинявам се за израза.
    Отворено е де що има да се проветряват. Че има тъпи и аз съм го усетил )) То какво ли не се "изроди" )) Няма проблем за изразите и аз малко плеснато приказвам като е в свободен текст.

    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Това ни е прблема на младите пчелари, че знаем много на теория, но на фронта се панираме и не се сещаме за елементари неща, иначе по писането сме велики - не изключвам и себе си.
    Успех.
    Рядко пиша аз ама като почна нали виждаш ))

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    gillan ще видим утре ще анализираме всичкото инфо и все ще я забъркаме някаква като начинаещи

    По съборите не знам до къде се разпростираш ама ако ходиш в Стара Загори, Казанлък или Павел Баня трябва да пием по бира. Мотористи - пчелари странна комбинация сме )) Тази година до тези най-много, ще се сведат моите, че парите по редки а и съм без матор, миналия сезон нещо си намрази двигателя и сега е паметник ))

    Малко се отклоних от темата ама карай

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    тези експерименти,които и ти не знаеш какви ще ги сътвориш са ..... как да кажа,дори опит няма да натрупаш.

    Най най най елементарното нещо,което всеки може да направи,за да не му роят кошерите е да не допуска маточници - като имаш време,през 5-6-7 дена ходиш и чистиш маточници,бъди сигурен че никога няма да изрои.

    п.п.и така до края на света
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #10
    Да "оскубеш" летящите пчели е възможно, ако си направиш на място отводки само от тях и придадеш майка или пита с открито пило, да си произвеждат сами. Но да ги вземеш и да ги придадеш на друго място, според мен е рисковано, трудоемко, а и докато се адаптират ( ако не се избият) то вероятно ще пропуснат пашата. За да ги приеме другото семейство, те трябва да са "натоварени" с нектар или прашец. Но как да стане това след като, ти ги местиш на новото място. А ако ги обединяваш през мрежа, докато чакаш да се уеднаквят миризмите, те ще си умрът от старост. През вестник, стабилно подхранени със сироп, може и да стане. Не съм пробвал, но определено си мисля, че не си заслужава упражнението.
    Ти сам ще си решиш, как точно да постъпиш, но направи нещо, ако не друго, то поне това което те посъветва Гената, за да не гониш рояци.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •