Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 26 от общо 26
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Колега иначе знае какво да прави, но много се чуди. Най добре е да направи 2 отводки и да ги продаде , търсят се много в момента. Или да ги подари ако ще.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Може би е най-лесно от двете семейства да направиш една отводка с летящи пчели.
    Премести двата кошера в страни, а на тяхно място /някъде по средата на това, където са били/ сложи кошер, който предварително си заредил с пити с мед, прашец, някоя друга основа и в средата една пита с пресно пило в различни стадии.
    Приготвянето и поставянето на този нов кошер трябва да бъде направено предварително, всично да е подредено. Да има вътре храна, пита с пило, до питата с пило - пита с прашец, основи. Двата кошера със семействата се преместват леко в страни /ако няма място/, за да се намести новия и едва след това се отместват кошерите със семействата, по възможност по-далече или/и да са им завъртяни входовете назад или на 90 градуса, за да се предотврати връщането на летящите пчели по кошерите им.
    Тази отводка ще си произведе майка сама.
    Така не увеличаваш много семействата, само с едно.
    Можеш да преместиш отводката в другото село, където няма нужда да я присъединяваш, тя ще си работи и ще събере мед, докато си отглежда майка.
    Можеш да я оставиш на място.
    Не знам дали няма да се бият, затова предварително им уеднакви миризмата, като ги подхраниш и двата вечерта преди налитането със сироп, ароматизиран с чай от мента или нещо друго. Примерно ванилия, лимонена есенция и т. н., или чрез подобна есенция поставена на хартия върху рамките.
    В някакъв момент /след като си отгледа майка/ тази отводка ще се нуждае от подсилване с пита или две люпещо се пило или с млади пчели, стръскани пред входа. Поставя се платно, в единия си край закрепено на прилетната, а другия край е разпрострян пред кошера. Там се стръскват младите пчели от пита с незапечатано пило.
    Ако междувременно някое от семействата е заложило маточници, за направа на отводката ползвай пита с маточници освен питата с пресно пило, като оставиш само 1-2 маточника.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Галине, не ти знам разстоянията и материалната обезпеченост, ама може да си помислиш за едно авторемаркенце. 6-8 десетака стъпват отгоре и да чакат пашата на гьоме. Има много особености обаче и всичко е въпрос на преценка.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Благодаря на всички за вниманието и подробните съвети!

    Знам, че е досадно да те питат постоянно почти за еднакви неща, ама така е с новаците, и вместо да те пратят отново да четеш, защото със сигурност го пише някъде получаваш насоки които ти са от полза и които може почва да щъка с мозъка ) Колкото и да са дебели някои книги пак има неща които ги няма вътре или се загубваш в обема от информация. Като навляза в нещата ще взема да напиша една книга от новаци за новаци )) нали ме похвалиха, че ставам за писател ))

    Не остава време да пиша какво стана. Да отдадем първо заслуженото внимание на новите отговори и разказвам

    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Колега иначе знае какво да прави, но много се чуди. Най добре е да направи 2 отводки и да ги продаде , търсят се много в момента. Или да ги подари ако ще.
    Знаем ние ама като ни изненада и шокира нещо се получава шах с пешката и блок в системата )) Колкото и да се търсят отводки то да са 20бр., че да се занимава човек с пласирането им, за две по добре да ги подаря на някои да се радва

    iris благодаря за подробните насоки За в бъдеще със сигурност ще са от полза.

    Цитат Първоначално публикувано от jordanov
    Галине, не ти знам разстоянията и материалната обезпеченост, ама може да си помислиш за едно авторемаркенце. 6-8 десетака стъпват отгоре и да чакат пашата на гьоме. Има много особености обаче и всичко е въпрос на преценка.
    На мен България ми е малка за разстояния не се замислям Напоследък понамаляха парите за хобита ама резнем от тук-там и закърпи ме положението да мърда всичко по малко. Иначе разстоянието от едните до другите кошери е 45км. Не, че не ги пътувам редовно, пък и аз уж съм им по средата. Ремаркета, платформи... имам това-онова покрай разните ми хобита ама къде да зарежеш шест кошера и да ги мислиш, не си заслужава.

    Сега да разкажа накратко )) какво стана.

    Сутринта се засилих към двата да ги спасявам Бях си отделил почти цял ден, че да ги понагледам и анализирам ситуацията да се вземе крайно решение за действие. Отивам сутринта и всичко е спокойно, слаб летеж и т.н. Като се позатопли летежа се засили и всичко изглеждаше нормално. Гледам ги аз от близо ама ме траят по 4-5мин. и почват да ме закачат. Тука които даде съвета с пусията ще вземе да познае :D Грабнах едно походно столче, бинокъла и от безопасно разстояние чопля семки и зяпам все едно съм на футболен мач :D Мина време, понапече, всичко още е спокойно и ни следа от огромното струпване от безработен китаец Като взе да става жешко наизкочиха 20-30бр да се шматкат. Явно всичко е било в резултат на по-голямата жега предните дни. Реших да не ги разреждам. Разбърках им къщичката (питите), извадих една пълна пита с мед и сложих им една основа в плодника да ги видя дали ще градят, че в магазина им останаха и не изградени ама спряха да ги барат. Ударих им капаците, надянах едни ботушки, пуснах визьора и гас малко да ме разходят до крушунските водопади.

    В неделя се отбих да видя четирите как са. И там "тревоги" Единия си беше много силен, надрусал всички изградени пити без една с нектар, повечето основи изградени и те с нектар... Другите три и те вървят към напълване... Сложих му на силния още един магазин и трябваше да отивам да стракам и за другите магазини, че този ми беше единствения допълнителен. Отбих се малко в гората да пощракам малко и да нагледам акациите. Нацъфтели, мирише, цялата гора жужи като високо волтов трансформатор )) При тези ми направи впечатление, че от известно време не ходят на поилката която е до тях а сега ги видях да ходят на басейна и накацали на покривалото и от там смучат, че ми дожаля да ги разпъждам да се цопна за разхлаждане

    Докато си почивах от направата на магазините нагледах бегло двата как е положението. Всичко спокойно единия наполовина си изградил плодниковата основа а другия я позахванал ама вяло иначе и двата в магазина не ги бутат след като прецъфтя рапицата нито качват мед, нещо го тъпчат в плодника а всичкия бурен и билка по полето е нацъфтяло и дъждец им превалява, че ще ги видим тези самогъзци как я мислят тази работа :D

    Та така, днес отивам при четирите да досложа магазини ако на някои му е притрябвал и оставам да поотдъхна малко и да се порадвам на кучетата, че ги позабравих напоследък ако не изскочи пак нещо спешно или някои звънне с някакви претенции

    Весел и усмихнат ден на всички!

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Питове или амстаф?

    Инак е ти една тънкост за плодниковите основи да знаеш - пусни основата през магазина ще останеш по-доволен.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Дого Аржентино. Най-мащабното ми хоби в което съм задълбал най-надълбоко от всички други, но и с пчелите е интересно и те са "гадинки" с характер

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •