Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 26
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от galin_f
    gillan ще видим утре ще анализираме всичкото инфо и все ще я забъркаме някаква като начинаещи

    По съборите не знам до къде се разпростираш ама ако ходиш в Стара Загори, Казанлък или Павел Баня трябва да пием по бира. Мотористи - пчелари странна комбинация сме )) Тази година до тези най-много, ще се сведат моите, че парите по редки а и съм без матор, миналия сезон нещо си намрази двигателя и сега е паметник ))

    Малко се отклоних от темата ама карай
    А нещо за....офф-роуд да предложите? Мога да се включа.... скромно..., ако ме приемете!

  2. #12
    Аз малко се поизненадах, защото не са само при прелката а и нагоре по стената. Особено на единия направо са поне две три пити, на другия са на половина.
    колега ако си чел моята тема и аз имах подобен проблем от онези дни.мисля че е от жегата.и моите седяха по дъската дори и не вентилираха и пълзеха нагоре на стената на кошера. много се оплаших и писах тук в форума порови се в моята тема и ще го намериш.след това времето захладня с 4-5 градуса акацията надделя и сега пчелите си ходят на паша и не кибичят на дъската.колеегите ти казаха озвади една пита от плодника медова, изрежи търтиево пило и сложи 1 основа може и 2. това е засега което аз мога да каца защото съм оше начинаещ

    колкото до заглавието на темата харесва ми и в кръга на нещата ще кажа щом искаш да помогнеш на безработните,,,, ..... миииии регистрираи ги в бюрото по труда.съреч създаи им работа.изрежи търтиевото пило. сигурен съм че половината от тези пчели дето виждаш да бездеистват са търтеи.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    А най-сигурно е да си приготви......роеловката и да чака....на пусия!

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Не става - като ги хване пак ще пита какво да ги прави (нали не ще отводка,то хванат рой е пак така)

  5. #15
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Цитат Първоначално публикувано от galin_f
    gillan ще видим утре ще анализираме всичкото инфо и все ще я забъркаме някаква като начинаещи

    По съборите не знам до къде се разпростираш ама ако ходиш в Стара Загори, Казанлък или Павел Баня трябва да пием по бира. Мотористи - пчелари странна комбинация сме )) Тази година до тези най-много, ще се сведат моите, че парите по редки а и съм без матор, миналия сезон нещо си намрази двигателя и сега е паметник ))

    Малко се отклоних от темата ама карай
    А нещо за....офф-роуд да предложите? Мога да се включа.... скромно..., ако ме приемете!
    дааааа решил съм тази година да идвам на Казанлък на блак роузис на събора им. колкото до офф роуда няма как да стане щото съм чопърист. ама може да го измислим де имам един иж които върви без проблем по горите. сега по същество. както казах и аз имах подобен проблем преди няколко дни.сложих по 2 основи, изрязах доколкото е възможно повече търтиево пило и поразместих питите. същевременно и акацията цъфна. сега имам няквви маточни чашки ама те са на другия кошер. и ще ги видя тези дни

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Да "оскубеш" летящите пчели е възможно, ако си направиш на място отводки само от тях и придадеш майка или пита с открито пило, да си произвеждат сами. Но да ги вземеш и да ги придадеш на друго място, според мен е рисковано, трудоемко, а и докато се адаптират ( ако не се избият) то вероятно ще пропуснат пашата. За да ги приеме другото семейство, те трябва да са "натоварени" с нектар или прашец. Но как да стане това след като, ти ги местиш на новото място. А ако ги обединяваш през мрежа, докато чакаш да се уеднаквят миризмите, те ще си умрът от старост. През вестник, стабилно подхранени със сироп, може и да стане. Не съм пробвал, но определено си мисля, че не си заслужава упражнението.
    Ти сам ще си решиш, как точно да постъпиш, но направи нещо, ако не друго, то поне това което те посъветва Гената, за да не гониш рояци.
    Това вече ми дава доста точна насока. Хамалогията не ме бърка ще откъсна време, за риска също не ме притеснява, но вероятността че до голяма степен няма да има много полза и положителни резултати от цялата процедура ме разколебава. Със сигурност ще претърпят някаква метаморфоза тези семейства, защото осъзнавам, че за мен не е добре така да я карат. Или ще бъдат разцепени или ще бъдат разбъркани, но ако се разбъркват трябва ли същевременно и да се поотслабят. Примерно от двата една сборна отводка която ще е по-силничка а и ще ми остане един корпус свободен за всеки случаи, че имам само два сега а ми се струва,че и другите по някое време ще имат нужда от подобна процедура като премине обилния цъфтеж. Другия вариант е да страквам нуклеоси и там да ги настанявам.

  7. #17
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    На пусия за мухи аз няма да си губя времето, за едър зъбат виш може ама пак не мои ме върза на пост :D Пък то ако го хваним пусти рой ще намерим какво да го правим :D Не, че няма какво да го правим ама на този етап не ми се занимава с още еденици ама накрая и така може да стане.

    Шегаджии бе Някои да не се засегне сега - шегувам се

  8. #18
    Разбира се, че може и сборна отводка. Даже ако ги "изстискаш" повече може направо цяло семейство да си направиш, което да го ползваш за следвашата паша. Важното е да не остават без работа. По-точно имат ли условия да градят пити и да хранят открито пило, забравят за роене, колкото и да е силно семейството. Важното е да им нарушиш целоста на гнездото ( да им развалиш рахата) и те се впускат да възстановяват тази нередност. И така до следващата главна паша.

  9. #19
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    gillan чел съм темата ти. То какво ли не съм чел от този форум. В последно време не съм чел всичко иначе до преди месец не мисля, че има нещо пропуснато. При тизи два паша няма да ги оправи защото скоро в изобилие няма да има та ще се налага аз да ги оправям ))

    То и аз само по шьосетата карах разни дето все ни изглеждат полицайте и сме им вечно криви, не че не сме си го заслужили понякога ама май вече в гората ще се влиза, че малко по-ефтино и по-малко разправии поне за сега

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Благодаря yuri най-вероятно към някакъв такъв вариант клонят нещата. Ама за граденито нещо се спряха след рапицата и това също ме изненада а имат в магазина по две основи. Ще им бутна и в плодника да ги видя тях поне дали ще ги градят, защото със сигурност има и доста млади пчели.

    С всеобща помощ се поизясни картинката. Благодарности на всички!

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •