Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 108
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    13
    Специално за фарара,съм разговарял със двама пчелари. Майка от форума и чата ми каза , че е доста трудоемък,поради честото рутиране на корпусите.А Краси Нинов от чата ми твърди,че няма по- добър кошер от фарара при станционарно пчеларстване. Затова се наех да го изпробвам лично.

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Разбира се , че ще споделя ! Основния недостатък според мен е поголовното мачкане на пчели при преглед, ротиране на корпуси и др. Това се дължи на следното : когато корпусът се отстрани пчелите се събират в долния край на корпуса , заради стреса , светлината и др. , като при връщането на корпуса понякога дори висят на грозд от долния край на рамките , където има и восъчни далачета . Повярвайте ми нищо не може да ги качи обратно а се налага да ги стръсквам и...... голямо меле ! На това се дължи според мен и честата загуба на майки при тази система ! Майката поради ниската рамка често прибягва отдоло и бива смазвана при преглед ! Друг съществен недостатък е междурамковата зона , която майката често не иска да премине , остава в долния корпус и до следващ преглед е блокирана и пилото намалява . Друг недъг е "огромният" брой рамки и големият брой корпуси за прибиране и съхранение .Според мен е по-лесно да вдигнеш рамка 3-4 кг. отколкото корпус 20-30кг. , който трябва пролет и есен да прибираш и вадиш и то неедин ! Като корпусна технология на мен ми харесва РД с височина на рамката 230мм. и 7-8 рамков МК , Но (така мисля аз) най-лесно се работи с ДБ и лежак , направил съм си един , но още е без семейство ! Попринцип не харесвам корпусната технология заради това , че не се усвоява от пчелите плодник разширен с 1-2 рамки , който постепенно се разширява индивидуално за всяко семейство , а се разширява с голям обем , който ако настъпи паша и не е усвоен .......много пчели - малко мед ! Предимства има само при двусемейно и двумайчино отглеждане (на което не съм фен) , за което ДБ е най-неподходящата система ! Това е мое разбиране , което просто споделям и ще се радвам да чуя и други подплатени доводи "за" и "против"! Успех на всички ! wink;

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Основния недостатък според мен е поголовното мачкане на пчели при преглед, ротиране на корпуси и др. Това се дължи на следното : когато корпусът се отстрани пчелите се събират в долния край на корпуса , заради стреса , светлината и др. , като при връщането на корпуса понякога дори висят на грозд от долния край на рамките , където има и восъчни далачета . Повярвайте ми нищо не може да ги качи обратно а се налага да ги стръсквам и...... голямо меле ! На това се дължи според мен и честата загуба на майки при тази система ! Майката поради ниската рамка често прибягва отдоло и бива смазвана при преглед !
    Това като че ли аз съм го писала. Непрекъснато твърдя, че губя майки с фарара, но никой не ми вярва, не било така. Точно поради ниската рамка става, правят грозд в празното пространство в капака докато ротирам, после усещам как мачкам пчелите. И тази година имам загубена майка.

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз нямам проблеми със загуба на майки във фарара. Всъщност аз го използвам точно поради обратното и предпочитам ценните майки да са точно във фарар. При мен няма мостове между корпусите или поне не в такава степен. Тънкостта е в пространството между рамките на двата магазина- то не трябва да е повече от 10мм. Обикновенно магазинната рамка е с височина 160мм, а магазина 170мм. При това положение с времето се случва да се смачкат пчели между корпусите, да натрупат малко клей и т.н. и разтоянието става повече от 10мм. При мен магазините са 168-167 мм. Харесвам фарара от гледна точка на това че повечето рамки ограничават значително яйценосността на майката, което пък прави яйцата по-жизнени, а самите майки живеят по-дълго. Освен това яйцата на рамката почти винаги са на една възраст ( за 24 ч майката осеменява едната страна, след това преминава на другата) и винаги лесно се намират ларви на точната възраст за пренасяне, какъвто не е случая при ЛР. Ниската рамка е по-стабилна и по-лесно се работи с нея, по малка е вероятността да смачкам някоя пчела при изваждане на рамка. Освен това изглежда че пчелите по-трудно правят самосмяна при този кошер ( склонни са да задържат майка, която при ЛР биха сменили).

    Височината на оригиналните фарарови рамки е 130мм (1/2 ЛР), а не 160мм (1/2ДБ) както е при нас по разбираеми причини. Не знам как се отразява това различие. Оригиналната технология за работа с фараров кошер включва употребата на 2 майки (за да се компенсира по-малкото пило) Аз не съм привърженик на двусемейните кошери. Това което мога да кажа за фарар при едномайчино отглеждане е че при мен рядко фарара дава мед. При добра година добивите са два пъти по-малко отколкото при ЛР.
    В последните 50 г. са се опитвали на няколко пъти да внедрят фараровия кошер - до сега без успех. Обикновенно след няколко години шум по този кошер следва дълго мълчание.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Очаквах, че scutellator ще коментира написаното за фарар, но в смисъл, че причината за мачкането на пчелите при ротация не е заради ниската рамка, а заради лошите ни пчели, които не сме си селектирали както трябва sadsmile; "...трябва да селектираме само пчели, които са кротки, не напускат питите и не правят гроздове под тях, не се разбягват при преглед и т. н".

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    13
    Немога да се съглася със мнението на Бай Пчеличко , че ДБ система е най - неподходяща за двумайчино пчеларстване.Аз повече от 10г имам двумайчини 12р ДБ кошери и не срещам чак такива големи трудности при работата ми с тях . Просто това е въпрос на практика и създаване на определени навици.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Все пак всичко опира до район ! Ако пчеларстваш в полето , където семействата се развиват рано , място в плодника за 2 семейства едвали ще има , но в Балкана е възможно . С 2 семейства е по-удобно в ЛР , но в Фарар е убийствен труд !Най-лесно мисля ще е в голям лежак ! В ДБ особено ако се ползват 2 плодника или много магазини - е това значи неподходяща система с максимално-трудно обслужване!(лично мнение) :D

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Аз работя с кошери система ДБ.Просто с такава започнах.Кошерите ми бяха подарък.Според мен ако се занимавах професионално с пчеларство МК система е по-подходяща.Продуктивното пчеларство изисква система на пчеларстване, с която един пчелар да обслужва максимален брой семейства.До колкото знам един пчелар обслужва максимум 100-120 сем в ДБ кошери. Докато при системата ЛР може да обслужи двойно или тройно по-голям брой.Единствения и недостатък на ЛР системата е по-тежките корпуси.За това и по-възрастните пчелари я избягват.Но пък други ползват ЛР плодник и магазин на ДБ и така са си решили проблема с по-тежките корпуси. При ЛР се работи с един вид рамки което е друго улеснение в работота и т.н. Всичко е въпрос на предпочитание. Хубаво е и по-удобно да се работи с една система иначе става доста сложно и трудоемко. Така мисля аз, но нека всеки сам избира приятели.

    Като си купувате кошери, старайте се да са от различен тип, да се обслужват по различна технология, и да имат различни по размер пити. След като започнете да обслужвате повече от няколко кошера, вие веднага ще почувствате, какво е това да си осигуриш разнообразие на пчелина. След време няма да имате проблеми през зимата за печката. Дърва за огрев винаги ще имате и то в изобилие. :D
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Бай Пчеличко
    ... Попринцип не харесвам корпусната технология заради това , че не се усвоява от пчелите плодник разширен с 1-2 рамки , който постепенно се разширява индивидуално за всяко семейство , а се разширява с голям обем , който ако настъпи паша и не е усвоен .......много пчели - малко мед ! ;
    Аз мисля, че това нещо не е проблем ако се работи с ХР, просто като дойде пашата - или ограничаваш на един корпус плодника или на два - в зависимост от силата на семейството - и отгоре магазините.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колега , аз точно това имам впредвид ! Как ще ограничиш в един корпус , когато пашата настъпва а пчелите са заели корпус и половина ? къде ще денеш тази половина , като магазините са с други рамки ? Ако оставиш корпус за магазин в последствие - големи тежести ; магазин под тежкия корпус и труден преглед отдоло ! Та тази технология е продуктивна , но в определен район и при определени условия ! Вероятно затова Гърдев го е "побългарил" с 8бр. рамки - става по-гъвкав ! wink; :D
    Невсичко с две бузи е лице !

 

 
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •