Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 58 от 64 ПърваПърва ... 8485657585960 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 571 до 580 от общо 632
  1. #571
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    ... но това не оставя трайни последици върху колонията. Те са временни. В дългосрочен план ефекта е положителен.
    За да е сигурно, че няма трайни последици трябва да се пази майката.Едно заливане на майката не минава безпроблемно.Личен опит.
    А за другите има толкова написано тук ,че ще е срамота да се напъвам да повтарям колегите.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #572
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Понастоящем в кошерите ми има ленти с оксалова киселина и глицерин от 6 месеца. Въпреки пораженията които нанася киселината семействата презимуват успешно и на прегледа редяха плътно пило. И то при положение, че майките спряха да снасят август. Всичките млади.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #573
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    За да е сигурно, че няма трайни последици трябва да се пази майката.Едно заливане на майката не минава безпроблемно.Личен опит.
    А за другите има толкова написано тук ,че ще е срамота да се напъвам да повтарям колегите.
    Това малко е в разрез с направени нарочни опити. При изследването майките се вадят и се третират с ок. Смъртността не е надвишавала обичайната за нормална работа на пчелин. Не си спомням обаче, беше ли отразено яйцеснасянето им в резултатите. Така и не попаднах на сериозно изследване на хитина на пчелите. И като се говори за личен опит. Смятам, че един, три, пет кошера не са представителна извадка, но да споделя. Една година по независещи от мен причини се наложи да третирам след началото на септември. Зимните пчели, три пъти през седмица. Не ми беше спокойно тогава, но не видях завишен подмор и имах нулева зимна смъртност. Това е по повод ”веднъж на поколение”. Мисля, че ако беше толкова страшно за хитина, на пролет пчелите ми трябваше да са по гащи. Майката, да. Винаги, когато може(пулвелизиране) я пазя. Някъде съм споменавал. По моя грешка, ред кошери получи две третирания за един ден. Пак нямаше видим проблем.

  4. #574
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    И в мои кошери, както писах по рано, останаха ленти напоени с оксалова киселина и глицерин. За момента всички са живи и гледам, че работят наравно с другите, но още не съм ги отварял да видя какво е положението вътре.

  5. #575
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Тук грешиш. Не всички ленти вредят. В този смисъл постоянното дрънкане, че ОК вреди на пилото взе да ми дотяга. Знае ли някой на базата на какво се твърди това? Не никой не знае, защото не се казва. Трябвало да се сменят постоянно препаратите? Някой хора не могат да скрият пристрастията си към определен продукт. През 2018 постоянно третирах чрез накапване с оксалова и мравчена киселина. Е, като толкоз много вреди на пилото, що всички семейства септември бяха с между 5-8 рамки запечатано пило?
    Не говоря за лентички, картончета и т.н. напоени с някаква киселина. Имах предвид многообразието от "лентички"(мисля вносни), напоени с препарати, акарициди и с още един Бог знае какви други неща и в какви концетрации. Някой беше изредил наименованията им по-горе, а бе съкратено: ффак

  6. #576
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Всеки трябва да извърви своя път сам.
    Agro,радвам се че сподели личния си опит тук.Сега всеки би могъл да си направи равносметка какво би изгубил или спечелил.
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Румба, извинявам се че аз ще ти отговоря: убедил се е 100% посредством собствен опит, че това което се говори и пише относно не воденето на борба с акара, не са небивалици.
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    По-умни от нас хора са казали, че опита учи! Взема скъпо, но учи.Разбрал го е по трудния начин, важното да не си повтори грешката.
    Горе-долу точно така се получи, като в цитираните мнения. Имах си причина да направя този опит, както ще направя и други опити след време. Дано да оцелее замисъла ми през предстоящата тотална криза. Дни наред ще вадя мед, доста пити се събраха, като прибрах реколтата от мъртвите корпуси. Смятам да темперирам питите поне за едно денонощие преди разпечатване, каква температура в помещението ще ми препоръчате?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #577
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    каква температура в помещението ще ми препоръчате?
    Каква е в кошера по време на вадене на меда?

  8. #578
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Нищо недей да вадиш ами почвай,да им връщаш по 2 рамки на живите. Май месец ако имаш още мерак ще си докараш до роево и си ги разделиш на по 2-3.

  9. #579
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Нищо недей да вадиш ами почвай,да им връщаш по 2 рамки на живите. Май месец ако имаш още мерак ще си докараш до роево и си ги разделиш на по 2-3.
    Дали?.......

  10. #580
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Горе-долу точно така се получи, като в цитираните мнения. Имах си причина да направя този опит, както ще направя и други опити след време. Дано да оцелее замисъла ми през предстоящата тотална криза. Дни наред ще вадя мед, доста пити се събраха, като прибрах реколтата от мъртвите корпуси. Смятам да темперирам питите поне за едно денонощие преди разпечатване, каква температура в помещението ще ми препоръчате?
    Според мен няма да постигнеш замисленото. С темпериране за едно денонощие, няма да можеш. Инженер човек си, вземи се замисли върху декристализатор, който да побира известно количество рамки, които ще е необходимо да престоят там повече от денонощие. С темперирането, за което говориш, ще постигнеш затопляне на восъка, но меда...

 

 
Страница 58 от 64 ПърваПърва ... 8485657585960 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •