Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 57 от 64 ПърваПърва ... 7475556575859 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 561 до 570 от общо 632
  1. #561
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Всеки трябва да извърви своя път сам.
    Agro,радвам се че сподели личния си опит тук.Сега всеки би могъл да си направи равносметка какво би изгубил или спечелил.
    Ха-ха-ха "равносметка".Въз основа на какво?Прав ви път!
    Има два начина да се разбере нещо.Едното(по лесното) е да се разбере през ушите и очите,а по трудното и времеемко е през гърба.

    п.п.Моля,тоз пост,да не се възприема,като заяждане...Истината е многолика!

  2. #562
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от rumenggr Виж публикацията
    Нещо не ми стана ясно. Направил си експеримент, който ти струва 50-90% загуби!!! Експеримент, от който пищят всяка година, публикувани са многократно резултати и нарочни, научни също! Ликвидирал си десетки пчелни семейства, защо? Какъв е смисъла? Какво ново знание ти донесе?
    Румба, извинявам се че аз ще ти отговоря: убедил се е 100% посредством собствен опит, че това което се говори и пише относно не воденето на борба с акара, не са небивалици.

  3. #563
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Румба, извинявам се че аз ще ти отговоря: убедил се е 100% посредством собствен опит, че това което се говори и пише относно не воденето на борба с акара, не са небивалици.


    По-умни от нас хора са казали, че опита учи! Взема скъпо, но учи.Разбрал го е по трудния начин, важното да не си повтори грешката.

  4. #564
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Аз октомври и ноември третирах 3 пъти с ОК чрез накапване със спринцовка, въпреки препоръката на проф.Гургулова, че едно поколение пчели се третирало само един път с ОК, но реших да рискувам, за да съм сигурен, че съм изчистил акара....и съм доволен от резултата - 2 жертви от 28, като едното семейство е умряло от глад със сигурност....така че и тази есен пак ще ги третирам 3 пъти, сега напролет се чудя дали да ги тормозя, може един път в средата април да ги накапя.


    Ако това те успокоява и аз минах 2 пъти с ОК и изобщо не съжалявам,въпреки препоръката за веднъж на поколение.Купих си от черните турски ленти август за намаляне инвазията на акара , защото знам че не вършат както искам работа, както и плаки с МК.Третирах около 15 август и резултата след 10 дни изобщо не ме удовлетвори, тъй като виждах акар по пчелите и знаех , че имам сериозна опаразитеност.Под плаките с МК обаче резултата беше друг, беше се изринало с акар и реших да ги мина с ОК в началото на септември.Резултата беше потресаващ, все едно не съм минавал с ленти. Доста падал акар, имам снимки на контролните ленти след всяко третиране. Минах ги и ноември, като и тогава падна доста акар.Нямам загуби и семействата са добре в момента, което ми доказва че съм действал правилно. Сега не мисля да третирам, но смятам след акацията да ги накапя, като мисля пак да си действам и със СР.
    Успех!

  5. #565
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Ако това те успокоява и аз минах 2 пъти с ОК и изобщо не съжалявам,въпреки препоръката за веднъж на поколение.Купих си от черните турски ленти август за намаляне инвазията на акара , защото знам че не вършат както искам работа, както и плаки с МК.Третирах около 15 август и резултата след 10 дни изобщо не ме удовлетвори, тъй като виждах акар по пчелите и знаех , че имам сериозна опаразитеност.Под плаките с МК обаче резултата беше друг, беше се изринало с акар и реших да ги мина с ОК в началото на септември.Резултата беше потресаващ, все едно не съм минавал с ленти. Доста падал акар, имам снимки на контролните ленти след всяко третиране. Минах ги и ноември, като и тогава падна доста акар.Нямам загуби и семействата са добре в момента, което ми доказва че съм действал правилно. Сега не мисля да третирам, но смятам след акацията да ги накапя, като мисля пак да си действам и със СР.
    Успех!
    Радвам се че си открил сам за себе си истината за лентичките. Аз съм върл противник на цялата палитра от т.нар. "лентички", без изключения. И колкото по не се ползват, толкова по-добре за нас и пчелите ни. А и за хората които консумират меда ни, което поне според мен не е маловажно.

  6. #566
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Радвам се че си открил сам за себе си истината за лентичките. Аз съм върл противник на цялата палитра от т.нар. "лентички", без изключения. И колкото по не се ползват, толкова по-добре за нас и пчелите ни. А и за хората които консумират меда ни, което поне според мен не е маловажно.

    Аз също мисля като теб за всякакъв вид ленти и когато чуя за някой приятел/колега за голяма смъртност винаги получавам отговор за третиране с някакви ленти.Лентите до момента използвах за намаляване на инвазията на акара,поради продължителното им действие(35 дни), но никога не съм разчитал на тях за борбата с акара. Основното ми третиране е ОК с накапване като няма пило-ноември.Само,че виждайки акар по пчелите прецених, че ще имам много увредени до ноември и ги минах още началото на септември, не съжалявам за действието си.

  7. #567
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Радвам се че си открил сам за себе си истината за лентичките. Аз съм върл противник на цялата палитра от т.нар. "лентички", без изключения. И колкото по не се ползват, толкова по-добре за нас и пчелите ни. А и за хората които консумират меда ни, което поне според мен не е маловажно.
    Тук грешиш. Не всички ленти вредят. В този смисъл постоянното дрънкане, че ОК вреди на пилото взе да ми дотяга. Знае ли някой на базата на какво се твърди това? Не никой не знае, защото не се казва. Трябвало да се сменят постоянно препаратите? Някой хора не могат да скрият пристрастията си към определен продукт. През 2018 постоянно третирах чрез накапване с оксалова и мравчена киселина. Е, като толкоз много вреди на пилото, що всички семейства септември бяха с между 5-8 рамки запечатано пило?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #568
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    http://scientificbeekeeping.com/varroa-management/
    Тук Ранди твърди, че ОК оказва минимално или никакво негативно влияние върху над 200 пчелни колонии. Разположени на 14 различни места. Искам да питам професорката на какво се основават твърденията и? На колко семейства са установили, и в какво точно се изразява вредата на ОК? Надали има отговор....
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #569
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    ... и в какво точно се изразява вредата на ОК? Надали има отговор....
    Има -а... Има.И е елементарен.Тая органична киселина има свойството да причинява хим. изгаряния.Попадайки в нея акарът просто умира от "изгаряне".Пчелата като доста по-голямо същество издържа без да мре при тая концентрация.Но това не значи, че няма поражения върху нея.Е именно през тези поразени от киселината ранички по тялото на пчелата навлизат болестотворни организми.Това е и основната причина да се препоръчва само еднократно третиране на едно поколение пчели.Другия неблагоприятен ефект идва от оксалатите .Съединения силно разрушаващи хитиновата обвивка.Това е на кратко.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #570
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    То питането ми беше риторично. Но ти благодаря Зуни! Айде сега помогни и за мравчената киселина, флувалината, флуметрина, кумафоса, амитраз и т.н Киселината изгаря и заминава, но това не оставя трайни последици върху колонията. Те са временни. В дългосрочен план ефекта е положителен.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

 

 
Страница 57 от 64 ПърваПърва ... 7475556575859 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •