Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 61 от 64 ПърваПърва ... 11515960616263 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 601 до 610 от общо 632
  1. #601
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Калине, както го обясняваш ми звучи , че проблема е от пръсканията.
    факта, че става въпрос за тотална загуба при това на стотици семейства би трябвало да значи точно това. Колкото и да е вирулентно едно заболяване, винаги, ама винаги, ще останат едни минимум 5-10% които не боледуват. Едва ли майките са били клонинги, та да ги покоси до крак

  2. #602
    Потребител
    Регистриран
    22.07.2015
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Каварна
    Здравейте,малко инфо от мен район Каварна област.При мен от 90 презимували вече имам около 20 долу,като 5 6 си бяха слаби.Но забелязвам че семейства които бяха на 4 5 рамки кълбо, миналата седмица бяха на 2 3 пръснати . Явно зимната пчела е била до тук и сега след това застудяване ще има още ,меда си стои мъртва пчела една шепа нормално за зимата долу на мрежата но няма кой да топли .Мой братовчед с 250 сем. е в същото положение ,и много други с които говорим казват 10 15 но после стават 30 паднали.има и доста избягали силни семейства на колеги още от есента но си мълчат. Кметския наместник ми казва ще пръскат преди 2 3 седмици когато си беше топло ,да съм знаел.Хората си пръскат при нас от 10ч до 16 17ч и хич не им дреме.Не казвам че те са ми виновни,но една от комплексните причини над 50 % е този фактор.Който ще закрие сектора в нашия район . При едно и също отглеждане .за инфо сорт слънчоглед прецъфтя за 1 седмица при това че валя преди това и на него видях по 10 20 пчелички.

  3. #603
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Калине, както го обясняваш ми звучи , че проблема е от пръсканията.Натрупват се в меда в питите вредните съставки и това си взема своето през зимата. Ако няма други белези за болест, друго обяснение не виждам.Къде му е пчелина, т.е. на полето при зърнарите ли се намира?
    Да, в полето е. В тази насока са му съмненията и на него, но...съмнения. В края на януари, началото на февруари е имал два полу живи, от които е дал проби за изследване, но и те са си "заминали". Проблема не е само при него, но той е най-пострадалия. Неприятна картинка. Не го пожелавам на никого. Видях много тъга в очите му - беше му препитание.

  4. #604
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    ... при моя човек щетите са 100 %...
    Предполагам, че ги е третирал, но...
    Иначе, ако не беше третирал, доста хора, въпреки нещастието, щяха да му се присмеят и да му обяснят, че те никога не биха допуснали това да се случи...

  5. #605
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Предполагам, че ги е третирал, но...
    Не съм го питал, тъй като въобще не подлагам на съмнение това. Да, темата е такава, но се отплеснахме малко - проблема не е за тук.

  6. #606
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Много бързо забравихте масовите загуби от 2015-та. Върнете си лентата назад и сравнете.
    Калто стана ясно препаратите на билкова/йодна основа са неефективни .....

  7. #607
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Спокойно,колега.Не си само ти така.Това което го споменаваш и при мен го има.Слаби са семействата.Аз имам загинали само отводки направени на роеви маточници след рапицата,когато свърши пашата от нея ми изпаднаха в роево състояние и това беше в средата на май.Юни и до средата на Юли ги подхранвах за да ги развия,но след това спрях че настана суша и за да не ги нападнат.Края на август ги допълних с маломедни пити и ги третирах еднакво със силните кошери.Те са живи,но 50% от отводките ми загинаха.Ами ако пък имаше сериозни застудявания,щеше да е на 100% смъртността при отводките.Причината е че липсата на прашец,и е хубаво да се събира и замръзява в кутийки,и да им се дава на отводките прашец объркан с мед.Сместа се размазва с дървена шпакла по-маломедни пити, и да се поставят до-пилото в отводките.Това е.Аз знам къде съм сгрешил но вече е късно.Тази година ,живот и здраве ще го правя това.Проба,грешка.Кръгом и пак напред,здраве да е.

  8. #608
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2010
    Мнения
    46
    Ползвам ветеринарна спринцовка с дозатор до 5мл.Ставаа много бързо и лесно.Успех.

  9. #609
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Така де. Но май има. Единия, че винаги има мед и не го налитат така яростно останалите. И питите имат един тънък слой като мухъл. Почти винаги имат някакво пило и още ред други.
    От двайсетина мъртви кошера в горския пчелин такъв тънък слой като мухъл и запечатано пило колкото длан на две-три пити имах в около 4 кошера. В 2-3 бр. нямаше пчели изобщо. В други 4-5 имаше осрани рамки. Мед и прашец доволно много. Имам един ред отводки, за които мислех, че като са слаби, ще дадат фира. За учудване целият ред от 12 отводки е оцелял, не съм ги стеснявал, хранил съм ги колкото останалите. Има зона на преобладаващо поражение, два реда почти целите. Преди време, като загинаха 12 на един ред, беше на мястото на сега живите отводки, сега пък пораженията са в противоположния ъгъл. Никъде не видях мъртво отворено пило, само запечатано.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #610
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Къде 40градуса няколко денонощия.В Канада кристализирал мед не ядът наричат ги топли стаи за по малки количества става стар фризер.
    Сега говорих с този човек от Канада де се е сблъсквал с този проблем.Та топлите стай са си основно за изваден мед и зависи от меда един при 42/градуса
    за няколко дни ставал фокуса докото за друг трябвало 46.Когато слагат с пити е било на есен когато са закъснели с ваденето и той баш не е яко кристализирал.Кога е от златна пръчка баш се не вадил като хората и центруфугата играе казачок.
    От умряли кошери не вадят пити с мед за продажба а ги слагат напролет на тия оцелелите по правило.

 

 
Страница 61 от 64 ПърваПърва ... 11515960616263 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •