Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
...Когато слагат с пити е било на есен когато са закъснели с ваденето и той баш не е яко кристализирал...
От умряли кошери не вадят пити с мед за продажба а ги слагат напролет на тия оцелелите по правило.
Аз не мисля, че ще са яко кристализирали. По някаква причина горския ми пчелин дава трудно кристализиращ мед, дори когато е доста тъмен. Освен това питите, при липса на пчели, имат навика да поемат влага, чак се издуват капачетата на килийките, на по-късен етап протичат. Та темперирането ще е за мое улеснение, да центрофугирам по-течлив мед по-бързо. Тази есен оставих трийсетина пити неразпечатани във хладилната камера, да видя на 5 градуса какво ще им се случи до пролетта. Още не съм ги погледнал, но сега при центрофугирането на наличните пити ще им обърна внимание. Най-вероятно ще са мухлясали отгоре, ама вътре не знам как ще са. Центрофугирания мед едва ли ще посмея да го дам на пчелите, знам ли каква им е била болестта. Вероятно пак ще сваря ракия, предната с мед и кайсии стана перфектна.