Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 52 от 64 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 511 до 520 от общо 632
  1. #511
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    И така, моят експеримент без третиране цял сезон приключи. Резултата е 50% смъртност в горския пчелин и над 90% в полския. Този втория така и не вървеше, слаби семейства от самото начало, мед колкото да не умрат зимата, бях решил да го закривам, но той се самозакри. Горския пчелин се оказа по-як. Кошерите зазимих с много мед и така си го и прибрах сега от мъртвите семейства. Смъртта не е от глад. Гледали са пило, като извадих питите, намерих запечатано пило по тях. Не намерих обаче отворено пило, само запечатано, празни килийки, мед, прашец и мъртви пчели. До някое време декември ги чувах на прослушване, после чак февруари проверих - половината мъртви. Това лято ще възстановявам бройката и ще пробвам със строителна рамка как е. Първата и втората година го практикувах и нямах изобщо акар в търтеевото пило, после решх да си спестя този труд. Явно обаче без третиране не стават нещата.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #512
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    И така, моят експеримент без третиране цял сезон приключи. Резултата е 50% смъртност в горския пчелин и над 90% в полския...... Явно обаче без третиране не стават нещата.

    Кофти, че го установи по трудния начин. Когато четете от спецовете : -аз от години не третирам ... се запитайте : - защо аджеба по света третират, нима са по-прости от БГ-пчеларя.

  3. #513
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Кофти, че го установи по трудния начин. Когато четете от спецовете : -аз от години не третирам ... се запитайте : - защо аджеба по света третират, нима са по-прости от БГ-пчеларя.
    Елементарно е!Като прочете"от години не третирам",да си направи труда да прочете,какво друго се прави и да го направи.То,не може,още не си се качил на магарето,да мърдаш краката..
    Иначе,смъртността ми е под 4%

  4. #514
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    По начало с пчелите започнах за начесване на крастата, от тях поминък никога не съм чакал. После се оказа, че са чудесна почивка от натовареното всекидневие. По-после ми станаха интересни от гледна точка на оптимизация на труда около тях / по природа съм мързелив за рутинна работа/. И макар, че стигнах донякъде, като гледам, ще се върнем 90-та, 91-ва година, ама с по-нисък старт. Пчелите, види ми се, ще останат на заден план, оцеляването ще е приоритет.

  5. #515
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    И така, моят експеримент без третиране цял сезон приключи. Резултата е 50% смъртност в горския пчелин и над 90% в полския.
    Аз с такъв подход първата ми зима като пчелар едва не приключих с пчеларството. Не го препоръчвам при започване с току-що закупени отводки/кошери или внасяне на отводки/кошери в пчелина. Щом внасяш отвън, задължително третираш първата им есен на твой терен, каквото и да ти казва пчеларя, от който си ги закупил.

    Обаче оправиш ли си веднъж пчелина и работиш само със собствени пчели, можеш да си го позволиш, но задължително със СР. Малко повече работа е със СР, но има добър ефект, според моя опит.

  6. #516
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    ...задължително със СР. Малко повече работа е със СР, но има добър ефект, според моя опит.
    Малко повече ли...? Бая повече си е според мен, но май нямам избор, че и при мен резултатите бяха по-добри със СР.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #517
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Добре де, какво чак толкова много е. На мен СР винаги ми стои на-крайна вдясно, вдигам капака, вадя СР, режа и рамката обратно, следващия кошер. Това го правя 2 пъти през пролетта.
    На мен това не ми се струва кой знае колко трудоемко, дори и при 100 кошера. Въобще, според мен всичко е въпрос на организация. Единственото време, когато ми е по-трудно и наистина е много работа е по време на вадене на меда.

  8. #518
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    ...вдигам капака, вадя СР, режа и рамката обратно, следващия кошер...
    Гледам да ровя рядко в корпусите, когато ротирам СР отива някъде отдолу, ходи я търси после.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #519
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Добре де, какво чак толкова много е. На мен СР винаги ми стои на-крайна вдясно, вдигам капака, вадя СР, режа и рамката обратно, следващия кошер. Това го правя 2 пъти през пролетта.
    На мен това не ми се струва кой знае колко трудоемко, дори и при 100 кошера. Въобще, според мен всичко е въпрос на организация. Единственото време, когато ми е по-трудно и наистина е много работа е по време на вадене на меда.
    Той иска безконтактно пчеларство то затова и мисли и прави електрониката по тях.
    Язък за пчелите и те една душа имат.

  10. #520
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Работата със стройтелна рамка е трудоемка и слабоефикасна като превенция за опаразитяване.Отделно така се губи и търтей,а те са найстина нужни.
    Искате ли здрави семейства,по малко грижи/работа трябва да третирате.

 

 
Страница 52 от 64 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •