Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 42 от 64 ПърваПърва ... 32404142434452 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 411 до 420 от общо 632
  1. #411
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Stefan85 Виж публикацията
    Аз работих тая година при един коминочистач колега и да знаеш останах много доволен от наученото 5лв/м.Там научих защо комина не дърпа на горе ако е запушен,а всичкия дим излиза през печката.Ако помислим какво заклеймосват пчелите и не подхранваш мисля ,че знаеш от къде ще се върне дима,но ако си прав за твоите знания за огъня и дима най третираното място ще е хранилката.Прав ли съм?
    Даа, прав си със съжденията си, но не дотам. Печката си е печка и е постоянен производител на дим, докато тук говорим за ограничено количество дим. А хранилката е с определен обем и да, като се запълни, ще е дотам, другия дим (препарата) си остава в обема на кошера, който се разрежда ( проветрява) през прелките-долна, горна, както и през отвора на дъното, който при плъзгащите дъна е пренебрежително малак, спрямо мрежестите.
    Май много се отплеснахме в страни от темата и утре инДжИнерина ще ме докладва пак.

  2. #412
    Забранен
    Регистриран
    23.08.2018
    Мнения
    13
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Даа, прав си със съжденията си, но не дотам. Печката си е печка и е постоянен производител на дим, докато тук говорим за ограничено количество дим. А хранилката е с определен обем и да, като се запълни, ще е дотам, другия дим (препара) си остава в обема на кошера, който се разрежда ( проветрява) през прелките-долна, горна, както и през отвора на дъното, който при плъзгащите дъна е пренебрежително малак, спрямо мрежестите.
    Май много се отплеснахме в страни от темата и утре инДжИнерина ще ме докладва пак.
    Аз му прочетох почти всички мнения след като ми провери профила.Без да го убиждам тоя човек кошери има или? Или само техника продава и може да се заяжда?

  3. #413
    https://www.youtube.com/watch?v=M5ypDMwqAKQ

    Тук добре се вижда, че пушека излиза от всякъде където може. Май Георги Куров третираше с машинка подобна на тази. Моята пушалка е украинска "Варомор" и няма толкова пушек. При моята дозата е много по-малка от 2 гр ОК на семейство.
    Бипин е 12,5% амитраз и тимол (не зная колко), а Митак е 20% амитраз. Не е ли почти същото от към активно вещество дали ще третираш с Митак или с Бипин?

  4. #414
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Калин е прав, че пчеларството е наука и трябва да се практикува така. Спора за дъното трябва да се предшества от друго инфо и тогава да се проведе. Със въпросния уред могат да се прилагат много препарати и всичките са с различно действие. Преди това искам да ви обърна внимание на въпроса "пушалката" пушек ли пуска по време на използването и?
    Може ли линк за този сръбски препарат Митак, че нещо доста силен ми се вижда? Може и налично.

  5. #415
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Калин е прав, че пчеларството е наука и трябва да се практикува така. Спора за дъното трябва да се предшества от друго инфо и тогава да се проведе. Със въпросния уред могат да се прилагат много препарати и всичките са с различно действие. Преди това искам да ви обърна внимание на въпроса "пушалката" пушек ли пуска по време на използването и?
    Може ли линк за този сръбски препарат Митак, че нещо доста силен ми се вижда? Може и налично.
    Много точен пост! Респект! Нека господа пчеларите се замислят над подчертаното, когато плюят по инженерните науки.
    Защото въпросната "пушалка" е изпарител, на който никой не контролира температурата на изпарение. А работещите без предпазни маски направо си просят болести на белите дробове и очите.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #416
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Всъщност температурата на изпарение е толкова колкото е температурата на изпарение на течността която се ползва. Малко повече е защото има съвсем леко повишение на налягането. Интересното е че на десетина сантиметра след дюзата вече се усеща съвсем лека топлина. Горещо е само първите няколко сантиметра. Сега вечекато уточнихме че пушека въобще не е пушек можем да се върнем към движението на изпарения химичен агент в кошера. Ние го вкарваме под налягане през прелката, и пчелите реагират моментално като се стараят да го издухат навън. Изключително ефективни са и успяват за десетина секунди да го издухат изцяло през една единствена прелка. Ако има повече отворени прелки и дъно времето се скъсява още. Нашата цел е колкото може повече изпарен химичен агент да кондензира вътре в кошера ( върху рамките пчелите пилото и т.н.) за да може да не бъде издухан. От това си правим два извода: Първо добре е да добавим прилепител. Второ, химичния агент контактува с абсолютно целия кошер и всичко намиращо се в него. Да вземем за пример откритото пило и третиране с ОК. Еми това пагубно за него в случая, за разлика от метода за прилагане с накпване. Да погледнем сега към открития мед и третиране с БИПИН. Става чудесна храна с бойно отровно вещество. Така че колеги мислете когато работите и взимайте предвид предимствата и недостатъците на всяко едно действие с пчелните семейства.

  7. #417
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Всъщност температурата на изпарение е толкова колкото е температурата на изпарение на течността която се ползва. Малко повече е защото има съвсем леко повишение на налягането. Интересното е че на десетина сантиметра след дюзата вече се усеща съвсем лека топлина. Горещо е само първите няколко сантиметра.
    .......
    Не ми се влиза в сложен спор по физиката на процеса, но това е така и не е така. Щеше да е напълно вярно, ако серпентината беше постоянно пълна с течността, която изпаряваме. Но тя е постоянно празна и нагрята от пламъка неконтролируемо (почти до червено). Когато с помпичката подадем през дюзата разтвора (а той не е много, съизмерим с обема на медената серпентина) капчиците се докосват до силно прегрятата повърхност и процеса не е само изпарение. Някой мерил ли е температурата на нагрятата серпентина, когато не се подава разтвор? Не е трудно, става с инфрачервен термометър, секунда след изгасяне на пламъка.
    С останалата част на поста съм абсолютно съгласен!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #418
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Stefan85 Виж публикацията
    Аз му прочетох почти всички мнения след като ми провери профила.Без да го убиждам тоя човек кошери има или? Или само техника продава и може да се заяжда?
    Стефчо, ще си изтърпяваш ли наказанието нормално или искаш да ти изгърми IP-то? Проследил съм ти и другите няколко. Казах - не ме прави на маймуна.

  9. #419
    Наблюдател
    Регистриран
    29.12.2016
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    Русе
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Аз таз есен реших да тествам новия препарат VarroMed® с който BeeVital замени Hive Clean.
    В събота вечерта свалих магазините и напръсках тестово 2 кошера. 24 часа по-късно, след като не забелязах нито един от негативните ефекти, напръсках и останалите кошери. Първите ми впечатления са добри. Препарата оказа много успокояващо въздействие върху пчелите. При отваряне на всеки кошер отвътре излитаха облаци пчели, но още с напръскването на 2-3 междурамия всички пчели се прибираха в кошера. Не беше нужна пушалка, спокойно затварях капака. Нямаше никакви нападения нито дразнене на пчелите.
    За ефекта от третирането ще знам в събота, тъй като според листовката броя на падналите акари се проверява 6 дни след третирането.
    Финансово е по-изгодно този препарат да се използва през пролетта, когато семействата са по-малки и е необходим по-малко препарат на семейство (15 - 30мл). Една бутилка е 555мл и струва 55лв, за едно силно семейство са необходими 45мл за 1 третиране.

    За повече инфо за препарата

    BeeVital

    GoldenBee
    Имали ефект от третирането. Какви ти са впечатленията.

  10. #420
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Не писах за резултатите от третирането, защото останах с впечатление, че няма интерес към този препарат. Извинявай.

    В неделя проверих кошерите. Както и очаквах, няма проблем с акара. В 4 кошера намерих по листята по 6-7 акара, в останалите - никакви. Или няма, или пчелите са почистили, но на мен повечето ми семейства са с майски майки. Но като цяло препарата оказа добро въздействие върху семействата. Не знам какви етерични масла съдържа, не можах да намеря подробна информация, но след третирането пчелите станаха много спокойни. Не висят на прелката, макар че времето е много топло, и при отваряне на кошера са много кротки и не нападат.
    Аз съм доволна от ВароМед.

 

 
Страница 42 от 64 ПърваПърва ... 32404142434452 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •