Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 38 от 64 ПърваПърва ... 28363738394048 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 371 до 380 от общо 632
  1. #371
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от barkov1982 Виж публикацията
    http://biopchelar.blogspot.com/2016/...akara.html?m=1
    Тук има описано как се борави с чубрицата, ако правиш контроли направи с нещо по доказано например с ОК по "рецептата на Дони" има по голяма вероятност да получиш адекватна представа за наличието на акар след това варианта много.
    Трябваше да цитирам колегата smsi-h, но нещо оплесках
    Ам какво да контролира, като за 5 дена колегата каза, че нама нито един паднал акар. Има два варианта: нама акарари, втория вариянт е че това с чубрицата не действа дори и минимално. Първия вариянт е нереалистичен, така че остава само втория,...
    Демек зеносъл чубрица за един казан кифтета!

  2. #372
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Ам какво да контролира, като за 5 дена колегата каза, че нама нито един паднал акар. Има два варианта: нама акарари, втория вариянт е че това с чубрицата не действа дори и минимално. Първия вариянт е нереалистичен, така че остава само втория,...
    Демек зеносъл чубрица за един казан кифтета!
    Вече шести ден и върху контролните листи само восъчни частици и тук-таме отърван през мрежите прашец, а мъртви акари още няма. Проблемът е, че гледам само двата ми кошера с хартиите на дъното, които пък са с млади майки на два месеца. Утре ще проверя всички дълбоки дъна и ще направя тест за акари. Мисля, че споменах, че пчелите ми са чисти на вид, нямам безкрилие, спокойни са и майките снасят много добре.

    Според мен, варианта с недействието на чубрицата отпада, защото би трябвало да има паднали акари по дъната, даже и да няма никакъв репелент в кошерите. Има и трети вариант, акарите да бягат поголовно от пчелите и кошерите, и да излизат навън. номерът е да държа чубрицата поне 25 дни, за да въздействам и на онези акари, които са в запечатаните килийки на пилото.

    Озадачава ме това, че не намирам акари по дъната. От седмица съм свалил прашецоуловителите, за което време би трябвало да има по дъната единични бройки акари, но не съм виждал, както и не съм виждал акари по дъната откакто събирам прашец тази година. Не знам, може би през есента на миналата година съм изчистил гадинките тотално, защото третирах миналия септември четири пъти с амитраз и през октомври с оксалова, пролетта не съм третирал за акар, а от май насам майките ми вече са нови някъде към 85%. Т.е. имам наслагване на фактори.

    Иначе съм готов за третиране с тимол, мравчена, оксалова и лимонова киселина, само чакам да паднат температурите и да третирам.

  3. #373
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Вече шести ден и върху контролните листи само восъчни частици и тук-таме отърван през мрежите прашец, а мъртви акари още няма. Проблемът е, че гледам само двата ми кошера с хартиите на дъното, които пък са с млади майки на два месеца. Утре ще проверя всички дълбоки дъна и ще направя тест за акари. Мисля, че споменах, че пчелите ми са чисти на вид, нямам безкрилие, спокойни са и майките снасят много добре.

    Според мен, варианта с недействието на чубрицата отпада, защото би трябвало да има паднали акари по дъната, даже и да няма никакъв репелент в кошерите. Има и трети вариант, акарите да бягат поголовно от пчелите и кошерите, и да излизат навън. номерът е да държа чубрицата поне 25 дни, за да въздействам и на онези акари, които са в запечатаните килийки на пилото.

    Озадачава ме това, че не намирам акари по дъната. От седмица съм свалил прашецоуловителите, за което време би трябвало да има по дъната единични бройки акари, но не съм виждал, както и не съм виждал акари по дъната откакто събирам прашец тази година. Не знам, може би през есента на миналата година съм изчистил гадинките тотално, защото третирах миналия септември четири пъти с амитраз и през октомври с оксалова, пролетта не съм третирал за акар, а от май насам майките ми вече са нови някъде към 85%. Т.е. имам наслагване на фактори.

    Иначе съм готов за третиране с тимол, мравчена, оксалова и лимонова киселина, само чакам да паднат температурите и да третирам.
    Има ли нещо с което да не си третирал или да не си подготвен за третиране? Направо уби всичко детско в мен, честно...
    Няма начин да нямаш акар, дори и при къпането което си приложил есентта. Доколкото разбирам, до сега таз чубрица прилагана по този начин от теб няма никакъв ефект. Такъв филм, акара да бяга през глава от кошера от миризма няма, то ако беше така щях да натисна по един мангал да седне върху кошерите за по 15-20 мин, поне те се въдят кат акарите из село....
    Сам ще се убедиш че е така, като ги третираш с някоя от киселините които си изброил. Успех!

  4. #374
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Днес отново проверявах дъната и... намерих само един акар. Копелето, не стига, че беше бял на цвят, почти прозрачен, ами беше жив и си ходеше по хартията.

    Успоредно с това, направих тест за акари. На 655-670 изброени пчели, намерих само 8 акара, което прави 1,22 акара на сто пчели. Интересното е, че три от тези осем акара бяха бели и почти прозрачни. Съмнението ми за наличието на минимално количество акари се потвърждава и в този случай може да не се наложи да третирам с друго освен с оксалова киселина.

    Сега си мисля, че трябваше да направя и тест преди поставянето на чубрицата.

    Колеги, дайте съвет, да третирам ли въобще и с какво?

  5. #375
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Днес отново проверявах дъната и... намерих само един акар. Копелето, не стига, че беше бял на цвят, почти прозрачен, ами беше жив и си ходеше по хартията.
    ........
    Ако пак попаднеш на подобен екземпляр умъртви го без да му разваляш външния вид и го снимай върху тъмен фон, за да видим и ние що за дзвер е това. Ако успееш и да разбереш какво го мори ще си е направо принос в борбата.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #376
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Ако пак попаднеш на подобен екземпляр умъртви го без да му разваляш външния вид и го снимай върху тъмен фон, за да видим и ние що за дзвер е това. Ако успееш и да разбереш какво го мори ще си е направо принос в борбата.
    Днеска видях девет акара, от които четирите бяха бели, почти прозрачни, а останалите нормално червеникави. Доста трудно ги открих, поради видоизменения цвят и първоначално се бях сепнал дали са наистина акари, но си бяха типични такива, но бели и почти прозрачни. Не знам дали при мен няма някаква мутация. Както казах, единия бял акар го намерих върху хартията на дъното на единия кошер, беше жив и се движеше, ама го размазах.

    Останалите, които ги изкарах от уморените от спирт пчели, си бяха мъртви акари, тъй че спирта определено ги мори. Пък за снимане не знам... Имам фотоапарат с макрос, но акарите са много малки и не знам дали даже макроса ще може да ги хване. През лупа ли да ги снимам?

    И ако има във форума вицаджии, да измислят вече вицове за акарите-албиноси.

  7. #377
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Мъжкият акар е бял.
    varoa.jpg
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  8. #378
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Благодаря! Няма нужда след пояснението на nih.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #379
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Днес отново проверявах дъната и... намерих само един акар. Копелето, не стига, че беше бял на цвят, почти прозрачен, ами беше жив и си ходеше по хартията.

    Успоредно с това, направих тест за акари. На 655-670 изброени пчели, намерих само 8 акара, което прави 1,22 акара на сто пчели. Интересното е, че три от тези осем акара бяха бели и почти прозрачни. Съмнението ми за наличието на минимално количество акари се потвърждава и в този случай може да не се наложи да третирам с друго освен с оксалова киселина.

    Сега си мисля, че трябваше да направя и тест преди поставянето на чубрицата.

    Колеги, дайте съвет, да третирам ли въобще и с какво?
    Третираи задължително,сега ако имаш 15000 хиляди пчели смятаи и колко има в пилото,на пролет ще ревеш.

  10. #380
    Забранен
    Регистриран
    23.08.2018
    Мнения
    13
    Време беше тоя да го махнете.

 

 
Страница 38 от 64 ПърваПърва ... 28363738394048 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •