Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 64 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 632
  1. #101
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Есента 2 пъти третирах по-метода на Скутелатор/Дони/. И после им поставих плаки от Екостоп.Не съм слагал контролни листа за да видя колко акара са паднали.Пролетта тогава щом има резултат,и не е по-различен ефекта на Кофеин Натриев Бензоат,ще третирам с него.
    И аз мисля подобно на теб но да те попитам за рецептата на Скутелатор/Дони/ какво количество използва
    Цитат на колега и поправка от Скутелатор/Дони/ с червено я маркирах.
    Рецептата на scutellator
    35 гр. ОК
    900мл вода
    100гр захар.

    Концентрацията на ОК е достатъчно висока за да има ефект върху акарите, а захарния сироп е достатъчно слаб за да не привлича пчелите и по този начин да им причини стомашни проблеми. Ако разтвора съдържаше само вода и ОК , при изпарението на водата, концентрацията на ОК в кошера би се увеличила (с нея и страничните ефекти) , захарта се използва за да държи Ph-то под контрол.

    Разтвора може да се използва по всяко време на годината, дори при всеки преглед . 2-3 впръсквания на семейство с пулверизатор върху плодника са достатъчни. Използва се по преценка на пчеларя, когато се сметне за необходимо.

    Направения разтвор трябва да се използва в рамките на 1 седмица.



    scutellator 50 мл на семейство. 2-3 впръсквания не са достатъчни.
    [IMG]file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image002.gif[/IMG]
    Модератор
    [IMG]file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image003.jpg[/IMG]
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,152
    Пчеларски район
    Орестиада
    Ако трябва да направя (субективна) класация на препаратите, според вредния им ефект върху пчелите и/или семействата това са:

    1. Кумафос - предпочитам пчелите ми да загинат, отколкото да го сложа дори веднъж в кошерите си!!!!! Който иска скоро време да започне да сменя майки на всеки 6 месеца като американците, нека продължава да си го ползва.

    2. Мравчена киселина - при положение че не се внимава с нея, може да причини големи бели. С нея трябва да се третира малко по-рано през есентта за да има време семействата да се възстановят (да се смени поне едно цяло поколение) преди зимата.

    3. Тимол (изпарения) - определено не помага за отглеждането на по-голямо количество есенни/зимни пчели.

    4. Пиретроиди (флуметрин/тау-флувалинат) - всичко добре, само че там където акарите вече са придобили резистентност, може да се ползва веднъж на две години.

    5. Амитраз - под формата на Apivar - ако акарите са устойчиви към пиретроиди, много е вероятно да има понижена или никаква ефективност.

    6. Оксална киселина ( но само при положение че не се поглъща от пчелите!!!) Безопасните форми на третирате с Ок за пчелите, крият рискове за пчеларя.

  2. #102
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Относно използването на мравчена киселина може да разгледате този файл http://www.biovet.ch/en/images/stori...-Dispenser.pdf , за да видите как го правят германците. Лично аз като видях това разбрах, че с напоените картончета с киселина поставени за 48 часа, мога както нищо да не свърша, така и голяма да я свърша.

    Имайте в предвид, че дори и с подобни изпарители има оплаквания от изхвърлено пило, спиране на снасянето и загуба на майки. Установено е, че с използване на 50% вместо 60% мравчена киселина, смесена с етерични масла загубата на майки спада под 5%, което се смята за нормално. http://rnoel.50megs.com/queenloss2.htm

  3. #103
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Камен Крумов Виж публикацията
    В началото на Август 2015 третирах с Кофеин Натриев Бензоат - 30% от семействата, по рецептата на Scutellator - 25%, и 30% с ОК чрез накапване (35г ОК на литър сироп 1:1 - по 5 мл на междурамие). Тъй като до тогава бях ползвал само последния начин и съм много доволен от резултатите, то той ми послужи, като контрола. И при трите метода изпадаха еднакво количество акари. Не съм забелязал каквото и да е увреждане на семействата след третирането.
    Хиляди благодарности за споделения опит.
    Два дена чета за борба с Вароатозата и вече научен труд мога да напиша (обаче всяко мнение има контра мнение при това научно доказано) и недоумявах защо никой не е ползвал Кофеин натриев бензоат при тази цена и лесен начин на приложение и може би безвредна за пчелите (не знам просто мое мнение). В кока кола има и двете съставки а знаем колко е разпостранена тя, колко е полезна е друг въпрос.

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Докато ровех в другата тема за борба с Вароатозата попаднах на нещо интересно. От вароатозата може да се избавим с природни средства
    Ю.Н. Куликов Източник: сп. „Пчеловодство” 2005/N 5
    Превел от руски: д-р инж Иван Парашкевов, Плевен http://www.pchelar-probvaisambg.com/...163_spisak.htm
    Обаче при използване на дим от изгарянията на дива калина, може да се отровят пчелите и затова трябва да се проявява необходимото внимание при определянето на дозировката. Не се препоръчва да се използват току що събрани цветове от калина, по – добре за тази цел да се използват миналогодишни цветове.
    Процедурата по опушването на пчелите е проста. В пушалката върху разгорени въглени поставям шепа сухи цветове от калина, а след това пускам няколко кълбета дим под пчелното гнездо. Първите кълбета дим обикновено имат зелен цвят. За контрол над посипващите се акари, на дъното може да поставим лист, намазан с растително масло. Според някои наблюдения се установява падане на мъртви кърлежи, както в случай на употребата на бипин. Но за разлика от използването на този препарат, опушването на пчелите с дим от дива калина може да се прави в което и да е време от активния сезон, даже и при наличие на магазинни надставки по време на медосбора, тъй като на състава и вкусовите качества на меда това обработване не оказва влияние.
    От зуница:
    За "дива калина".
    Превод: "От разговорите с пчелари разбрах, че може успешно да се преборя с вароатозата с помощта на дива калина."
    Оригинал:"Из разговоров с пчеловодами узнал, что можно успешно бороться с варроатозом с помощью пижмы."
    Неточен превод.Пи́жма обыкнове́нная(лат. Tanacétum vulgáre).= Вратига (Tanacetum vulgare).По-вече във wikipedia.

    Неправилен превод после проблем. Затова старите баби казват питай патило а не старило.

  5. #105
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    [QUOTE=Георги 1974;85986]И аз мисля подобно на теб но да те попитам за рецептата на Скутелатор/Дони/ какво количество използва
    Цитат на колега и поправка от Скутелатор/Дони/ с червено я маркирах.
    Рецептата на scutellator
    35 гр. ОК
    900мл вода
    100гр захар.

    Концентрацията на ОК е достатъчно висока за да има ефект върху акарите, а захарния сироп е достатъчно слаб за да не привлича пчелите и по този начин да им причини стомашни проблеми. Ако разтвора съдържаше само вода и ОК , при изпарението на водата, концентрацията на ОК в кошера би се увеличила (с нея и страничните ефекти) , захарта се използва за да държи Ph-то под контрол.

    Разтвора може да се използва по всяко време на годината, дори при всеки преглед . 2-3 впръсквания на семейство с пулверизатор върху плодника са достатъчни. Използва се по преценка на пчеларя, когато се сметне за необходимо.

    Направения разтвор трябва да се използва в рамките на 1 седмица.



    scutellator 50 мл на семейство. 2-3 впръсквания не са достатъчни.
    [IMG]file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image002.gif[/IMG]
    Модератор
    [IMG]file:///C:\DOCUME~1\AMD\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\clip _image003.jpg[/IMG]
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,152
    Пчеларски район
    Орестиада
    Ако трябва да направя (субективна) класация на препаратите, според вредния им ефект върху пчелите и/или семействата това са:

    1. Кумафос - предпочитам пчелите ми да загинат, отколкото да го сложа дори веднъж в кошерите си!!!!! Който иска скоро време да започне да сменя майки на всеки 6 месеца като американците, нека продължава да си го ползва.

    2. Мравчена киселина - при положение че не се внимава с нея, може да причини големи бели. С нея трябва да се третира малко по-рано през есентта за да има време семействата да се възстановят (да се смени поне едно цяло поколение) преди зимата.

    3. Тимол (изпарения) - определено не помага за отглеждането на по-голямо количество есенни/зимни пчели.

    4. Пиретроиди (флуметрин/тау-флувалинат) - всичко добре, само че там където акарите вече са придобили резистентност, може да се ползва веднъж на две години.

    5. Амитраз - под формата на Apivar - ако акарите са устойчиви към пиретроиди, много е вероятно да има понижена или никаква ефективност.

    6. Оксална киселина ( но само при положение че не се поглъща от пчелите!!!) Безопасните форми на третирате с Ок за пчелите, крият рискове з

  6. #106
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Нещо не се получи,обърках нещо при публикуването.Рецептата с която третирах на Скутелатор/Дони/ е същата като тази която ми я пишеш.

  7. #107
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    А количеството на пчелно семейство.

  8. #108
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    А количеството на пчелно семейство.
    Третирах септември месец.Нормални семейства 10 рамкови ЛР.кошери ,на 2 корпуса,

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Третирах септември месец.Нормални семейства 10 рамкови ЛР.кошери ,на 2 корпуса,
    Мерси за отговора. Трябва да побързаме много е топло има пило и гадовете ще отидат там. А в пилото няма как да ги изтребим. Между другото пчелите и един апетит са отворили ще ме глътнат целия.Казвах на колегите в района още декември да подхранваме а те :
    -Е оти бе
    -Оти изедоха меда отговарям. А те
    -Абе това да не са али да го изедат рано е
    Ама сега месат питки,слагат мед и реват
    -Се е било ама такова чудо не е .Едно време по това време сняг а сега....А аз
    -Едно време и слънцето по друго грееше ама свърши това време.

  10. #110
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мерси за отговора. Трябва да побързаме много е топло има пило и гадовете ще отидат там. А в пилото няма как да ги изтребим. Между другото пчелите и един апетит са отворили ще ме глътнат целия.Казвах на колегите в района още декември да подхранваме а те :
    -Е оти бе
    -Оти изедоха меда отговарям. А те
    -Абе това да не са али да го изедат рано е
    Ама сега месат питки,слагат мед и реват
    -Се е било ама такова чудо не е .Едно време по това време сняг а сега....А аз
    -Едно време и слънцето по друго грееше ама свърши това време.
    Ама сега месат питки,слагат мед и реват..... но те ще ядат мед.

    Казвах на колегите в района още декември да подхранваме..... а ти ще гониш рояци още април.

 

 
Страница 11 от 64 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •