Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 32
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Работа по новата Наредба 15

    След дълго мълчание и след провала на обсъжданията от страна на Арендатори и Авиатори, работата по новата Наредба 15 пак се възстановява. Този път обаче вероятно ще се бърза, защото сезона наближава. В понеделник предстои поредната среща на заинтересованите организации, така че сега е момента отново да погледнем наредбата и отново да пообсъдим какво може да се подобри в нея.

    Ситуацията според мене е меко казно отчайваща, защото по тази Naredba наистина направихме всичко, което можеше да се направи. Наистина положихме много труд по нея, наистина направихме много срещи с пчеларските лидери, на които съгласувахме мненията и предложенията си, наистина там на срещите в София направихме поне 6 броя ЗНАЧИМИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ с потенциал на всяко едно от тях тотално да разреши проблема. Всичко това с лека ръка беше бламирано от Арендатори и Авиатори, като те със задружни усилия проваляха всяко едно заседание, губейки времето на присъстващите в безкрайни дебати за дреболии.

    Ето вижте как изглежда последната версия на проекта на наредбата: 09.02.16-Naredba_15.rar

    Погледнете я, обсъдете я, но не се впускайте в безкрайни дреболии, защото именно това търсят Арендаторите и Авиаторите, за да влязат в безкрайни спорове. Ясно е, че каквато и дреболия да променим, тя няма да има кой знае какъв значим принос. Трябва в наредбата да се промени НЕЩО ГЛОБАЛНО, и към днешна дата най-лесното за постигане се явява изискването за пръскане със ЩАДЯЩИ ПЧЕЛИТЕ ПРЕПАРАТИ. Предполагам, че точно заради това ни викат - за да го прогласуваме и узаконим. Поне такива са индикациите по слуховете, които получаваме от МЗХ. Ако това се провали, цялата останала наредба си е направо за боклука. Няма нито един член, който да ни устройва.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Може ли да споделиш тези 6 значими предложения, които не са били приети?

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Може ли да споделиш тези 6 значими предложения, които не са били приети?
    Дори бяха повече от 6 - трябва да погледна протокола. Цитирам по памет:

    1. Пръскане само в тъмната част на денонощието.
    2. Пръскане само с наземна техника. Тя е по-щадяща, защото не е в състояние за 1 ден да напръска хиляди декари около пчелина. И да има щети, те ще са минимални предвид малката площ.
    3. Третиране само с ЩАДЯЩИ ПЧЕЛИТЕ ПРЕПАРАТИ. Това има шанс да хване декиш, но дали ще е така - ще го разберем в понеделник. Тука се дърпат Арендаторите (много им е скъпо) и БАБХ - не им се занимава да преразгледат решенията си за утвърждаване на над 500 разрешени препарата за пръскане.
    4. Автоматизирана компютърна система за оповестяване със SMS и/или МЕЙЛ. МЗХ отказа тази система да я правят пчеларските организации и реши тя да се прави от БАБХ. Какво ще се случи за в бъдеще - ами ще почакаме и ще видим. Като цяло обаче не съм обнадежден - БАБХ най-вероятно ще опорочи идеята, както досега го е правила и с всичко останало.
    5. Контрола да си остане занижен, но държавата да обезщетява пчеларите на 100% по съкратена процедура, пък после ако иска да си търси виновника и да го наказва. Тука рита МЗХ - няма пари.
    6. Арендаторите да направят ГАРАНЦИОНЕН ФОНД със собствени отчисления, с който да обезщетяват потърпевшите по съкратена процедура. Тука ритат арендаторите, въпреки че сумите са нищожни за тях.
    7. Предложихме дори потърпевшите да се обезщетяват с пари по пчеларската програма, като обещахме да гласуваме в работната група необходимия бюджет. Той съвсем не е чак толкова голям. Със сигурност ще е по-малък от парите, които досега са били пропилявани за научни програми или за безсмислени промоции на пчеларски продукти. Дори и това не се прие - евродирективите не го позволявали.
    8. Задължително слагане на репеленти в препаратите, които репеленти да прогонват пчелите от напръсканите засаждения. Тука проблема пак е в държавните институции - кой ще каже имената на тези репеленти? БАБХ ли - ха-ха .... Арендаторите пък ритат, защото за тях това са допълнителни пари.

    Имаше и още - в случая всички пчеларски организаци направихме така да се каже МОЗЪЧЕН ЩУРМ и наистина предложихме много добри идеи, но всяка една от тях си оставаше само на ниво идея поради засягането на интересите на една или друга заинтересована страна - Арендатори, Авиатори, БАБХ, МЗХ и т.н.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Повечето от тези предложения са прекрасни (1,3,4,5,6 и 7). Щом не са минали не виждам какво да предлагаме.
    Министерството да вземе да си ни зачеркне направо.
    Заслужаваме си всичко, което ни се случва.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Предлагам следното.
    Чл. 4 да се промени така вместо от 10 до 18.30 да стане от 9 до 19 и вместо от 9 до 19 да стане от 7.30 до 20.30.
    Никъде не срешнах че е забранено пръскане на цъфнала растителност и мястото на този текст е в Чл.5.
    Усилията трябва да са насочени към това да се ограничи пръскането с инсектициди във времето когато пчелите са извън кошера и на паша а не в посока да пръскат със щадяши препарати което за момента в нашата страна е трудно за контролиране. Тои може да пръска с едно а да казва че е не само щадящо пчелите а че и ги стимулира.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В интерес на истината идеята за автоматизираната компютърна оповестителна система се възприе, и дори бях поканен на среща в централата на БАБХ с цел да участвувам в обсъжданията. Бях на тази среща, но обсъждане на техническата страна на въпроса така и не се състоя. Споровете няха предимно около бюрократичната страна на въпроса, което мене не ме засяга кой-знае колко много. Други срещи не е имало, и ако в момента въобще нещо се прави, то ние вече сме изолирани от този процес.

    Имам чувството, че БАБХ дори не са наясно какво точно трябва да се направи, пък и не пожелаха да научат. МЗХ обаче ще им даде някакви пари, които те със сигурност ще ги похарчат, но какво ще се роди от този напън на некомпетентни хора - това никой не го знае. Там в БАБХ са предимно доктори. Пчеларския регистър също се води от доктор - приятна млада жена с нулеви познания в релационните бази данни. И резултата го виждате, въпреки че веднъж им изпратих официално писмо с повече от 30 забележки относно проблемите с данните в пчеларския и тяхнното форматиране и поддържане.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Предлагам следното.
    Чл. 4 да се промени така вместо от 10 до 18.30 да стане от 9 до 19 и вместо от 9 до 19 да стане от 7.30 до 20.30.
    Никъде не срешнах че е забранено пръскане на цъфнала растителност и мястото на този текст е в Чл.5.
    Усилията трябва да са насочени към това да се ограничи пръскането с инсектициди във времето когато пчелите са извън кошера и на паша а не в посока да пръскат със щадяши препарати което за момента в нашата страна е трудно за контролиране. Тои може да пръска с едно а да казва че е не само щадящо пчелите а че и ги стимулира.
    Точно това искат Арендаторите и Авиаторите - да имат право да пръскат когато си искат, а ограниченията в наредбата да са само за инсектициди. Един вид самолети хвърчат по цял ден, но ако ги попитате с какво пръскат, те веднага ще кажат, че пръскат с безопасни препарати - например течни торове.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    В интерес на истината идеята за автоматизираната компютърна оповестителна система се възприе, и дори бях поканен на среща в централата на БАБХ с цел да участвувам в обсъжданията. Бях на тази среща, но обсъждане на техническата страна на въпроса така и не се състоя. Споровете няха предимно около бюрократичната страна на въпроса, което мене не ме засяга кой-знае колко много. Други срещи не е имало, и ако в момента въобще нещо се прави, то ние вече сме изолирани от този процес.

    Имам чувството, че БАБХ дори не са наясно какво точно трябва да се направи, пък и не пожелаха да научат. МЗХ обаче ще им даде някакви пари, които те със сигурност ще ги похарчат, но какво ще се роди от този напън на некомпетентни хора - това никой не го знае. Там в БАБХ са предимно доктори. Пчеларския регистър също се води от доктор - приятна млада жена с нулеви познания в релационните бази данни. И резултата го виждате, въпреки че веднъж им изпратих официално писмо с повече от 30 забележки относно проблемите с данните в пчеларския и тяхнното форматиране и поддържане.
    Чувството ти относно способността на БАБХ да създаде грамотно работеща система никак не те лъже! Те даже и да имат най-добро желание нямат необходимия експертен потенциал. Там няма нито специалисти по ГИС, нито по бази данни, да не говорим за комуникационни системи. Аз не разбирам защо толкова много МЗХ иска те да го правят, но подозирам, че е за да държат нещата под контрол така, че наистина да не се роди нещо работещо. Там се страхуват от арендаторите като дявола от тамян! Знаеш, че ако оставят ние с теб да изградим системата, така като сме я замислили, вратички няма да има! Личното ми мнение е, че тяхното участие трябва да се сведе до прокарване на необходимите промени в законодателството, изготвянето на съответната наредба и събирането на суровата информация. Мисля, че трябва да се опитаме да вкараме нещата за обсъждане директно в ЕК и да потърсим пряко финансиране от нея за пилотен проект, който да послужи за модел за останалите страни. От разговорите ми с Мария Габриел останах с впечатление, че идеята се е харесала и тази форма на финансиране я предложи тя. Добре е да поискаме среща с нея и да си изясним картинката. Тя има приемна в БГ и можем да си запишем там час за среща.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    При обсъждането на наредбата може ли да се наблегне на следното?

    Ако някой драсне клечката на земедеската култура и изобщо я унищожи, той ще бъде подведен под съдебна отговорност за нанасяне на имуществени вреди. Отделно от държавното обвинение (независиммо дали го ако има или не), ощетения собственик може сам да заведе дело за обезщетение.
    По същия начин ако пчелар бъде имуществено ощетен (или са му причинени изгубени ползи), той би трябвало да може да заведе дело срещу този, който му е отровил пчелите. Затова някакъв държавен орган трябва по-възможно най-бързия начин да проведе разследване и да напише официаен протокол, който да послужи на ощетеното лице (пчелар) да заведе дело за нанесени имуществени вреди (пропуснати ползи).

    Нека арендаторите сами да си преценяват как ще опазват пчелите. Дали ще пръскат вечер, дали ще ползват щадящи препарати, дали ще се обаждат на пчеларите да затворят кошерите-нека те си решат, но ако има отровени пчели, държавата да даде шанс на ощетените пчелари да заведат дело за обезщетение. След това МЗХ и БАБХ нямат никаква отговорност. Само да направят механизъм за бързо констатиране на престъпението и издаване на документ, който да послужи пред съда.

    Второ ако МЗХ разработи механизъм за обезщетение на пчеларите ще е супер. Парите могат да се намерят като се спрат субсидиите на провинилите се арендатори. Те за субсидия майка си и баща си ще продадът. Не знам дали е юридически възможно, но парите за субсидии са огромни.

    Освен това си мисля , че се възлагат прекалено много задължения на селските кметове. Като чета наредбата, кмета цяло лято само с това трябва да се занимава. И въпроса е ако не си свърши работата тогава какво? Селския кмет винаги може да намери оправдание защо не е уведомил някой пчелар. Не е ли по-добре арендаторите да са длъжни директно да уведомяват пчеларите. Дори само с СМС. Освен това мисля, че това може да се ползва в съда. Да се иска разпечатка от GSM оператора като доказателство.

    Ако МЗХ се наеме да разработи автоматизирана система за уведомяване по предложението на Матеев, съм 99% убеден, че няма да стане нищо. Ще се дадът пари на някоя частна фирма, която ще направи едно голямо нищо. Ако са наблегне на това, че арендаторите са длъжни да пазят пчелите (както те преценят) и ще плащат за отровение, те самите ще искат да има такава система. Тогава може и да се направи такава истема с пари от някъде, но пак казвам ако се даде на МЗХ да я прави само ще похарчи едни пари.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Съгласен съм с теб за всичко само с едно не мога да се съглася ,изтъквано и от други съфорумци. Това със затваряне на пчелни семейства по време на пръскане трябва да се изключи като възможност и да не се споменава вече. В тази жега лятото дали ще ги напръскат дали ще ги затворим резултатът ще е един смърт за нашите пчели. Мисля че Матеев има опит и ще го потвърди.

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •