Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 135
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220

    Майки Карника

    Извинявам се ако е коментирано някъде,но не можах да намеря информация.Искам да попитам за съвет,идея,коментар-от къде мога да се сдобия с майки Карника(за чужбина имам предвид),как става поръчването,плащането,плюс ове минуси,рискове някакви.

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Петко Станчев Виж публикацията
    Извинявам се ако е коментирано някъде,но не можах да намеря информация.Искам да попитам за съвет,идея,коментар-от къде мога да се сдобия с майки Карника(за чужбина имам предвид),как става поръчването,плащането,плюс ове минуси,рискове някакви.
    Основния риск е да те хванат при вноса на майките и да опереш пешкира. Имай предвид факта, че този форум се чете от служителите на МЗХ, както и от службите. Името ти най-вероятно вече е включено в черните списъци на двете институции. Аз лично имам копие от един такъв стар черен списък, съставен в МЗХ. Ха-ха - там е моето име и името на Scutellator-a. Има и доста други имена.

    Та най-голямата ти грешка е, че публично декларираш бъдещите си намерения. Иначе Карниката е съвместима с Македониката. Двете породи са много близки в морфо-етологично отношение, и дори се припокриват, така че няма да имаш проблеми от типа създаване на майки-мелези с много ниски продуктивни качества. Няма да имаш и проблеми с разпадането на породите в бъдеще, което се случва при кръстоски на далечни раси или породи. Просто вложената нова кръв ще се претопи в търтеевия фон в небето и вероятно ще го подобри, стига в него да няма гени на италианската пчела, които ще ти боядисат в жълто всички бъдещи майки (повече или по-малко жълти петна по тергитите).

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Предни години знам,че беше забранен вноса,но колеги тук във форума доста пъти са казвали,че от страни членки на ЕС няма проблем за купуване.В наши сайтове съм виждал обяви какви ли не-за карника за италианки..бъкфаст.Та така се подведох,че вече е разрешено.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Напротив - забранено е до ден днешен. В закона за пчеларството е записан термина БЪЛГАРСКА МЕДОНОСНА ПЧЕЛА, каквото и да значи това. Този термин няма как да го променим - не и без съгласието на всички пчеларски организации, всички пчеларски учени и всички политически сили. Толкова здраво е закована тази формулировка, че едва ли не трябва да свикаме Велико Народно Събрания, за да имаме поне някакъв макар и минимален шанс да пообсъдим дали това наистина е най-доброто за пчеларския сектор в България.

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...... Иначе Карниката е съвместима с Македониката. Двете породи са много близки в морфо-етологично отношение, и дори се припокриват, така че няма да имаш проблеми от типа създаване на майки-мелези с много ниски продуктивни качества. Няма да имаш и проблеми с разпадането на породите в бъдеще, което се случва при кръстоски на далечни раси или породи...
    Не съм много сигурен относно валидността на това твърдение. Повечето линии на карника (от общо над 70) се кръстосват най-добре само с тях си. Повечето линии са повече или по-малко несъвместими ( по майчина, бащина или и от двете страни) със други линии на Карника и други раси. Единственото изключение е Sklenar, която е универсално съвместима с другите линии на Карника ( но пък първия коремен тергит често е с жълто оцветяване, особенно пък на пролет).

    Или поне така се твърди в немската литература. Там Карниката се развъжда изключително линейно и се вземат всякакви мерки да се предотвратяват междулинейни оплождания (събуждащи спящи гени на агресивност и ройливост). ЗАЩО според вас пчелите в България масово са агресивни ? В Полша експериментират в създаването и тестването на различни промишлени междулинейни кръстоски на карника, тъй че те също са достоверен източник на информация. А знам че там има кой да бъде попитан за експертно мнение, дал своя принос за създаването на БПРА
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Зависи откъде черпиш информацията си. Ако е от някой селекционер, които иска да продаде само собствената си линия, естествено е, че ще казва такива неща. Осъзнаваш ли че твърдиш, че дори в рамките на една единствена раса пчелите са несъвместими? Ами какво тогава се случва в небето, където търтеевия фон се смесва?

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Казваш само местната пчела, да така е а как; Scutellator-a си продава бъкфаста!?

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Казваш само местната пчела, да така е а как; Scutellator-a си продава бъкфаста!?
    Той продава българска медоносна пчела - ВВ2016.
    Working....

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem Виж публикацията
    Той продава българска медоносна пчела - ВВ2016.
    Благодаря не знаех!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Моите комшии шопите имат хубави приказки за нашия случай: "Законо йе врата у полье!". И "Ако те не фанат, купи и за мене."
    Мъдри хора са шопите! Ако и на някои днес да не им изнася Андрешко.Така шопа е оцелял 500 години иго, (не казвам робство, да съм в тон с директивите на Б.Б.) и така с мъдрост ще надживее и сегашните потисници.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 1 от 14 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •