Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 14 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 135
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Езика ми няма какво друга да сътвори, освен споделяне на реалността, но понеже не е за тази тема, та за това се въздържах. Ти си Двуликия Янус и не знам с другия никнейм да не ме забършеш. Та по същество - споделял съм ти какви медоноси има в района. Най-обилния, от които е слънчогледа - хиляди, хилади декари, цъфтящи по различно време. Може и да не вярваш, но на нас основния ни проблем е отделянето на видовете мед, т.е. да ги извадиш в точния момент, а не дали ще има или няма да има. Да случвало се е да няма - 2015г. липата цъфна, но заваля и слаби добиви, но за сметка на това всичко друго се отчете, даже в повече от очакваното. Преди 6-7 години, рапицата замръзна и валат, но другите медоноси се отчетоха. Тази година студ зимъска, труден старт пролетта, но медоносите си свършиха работата, стига и пчеларя да е подходил адекватно. А щях да забравя, преди 3-4 години ми се наложи да вадя по два магазина 12р ДБ от рапица, която бе 1400 дка в непосрествена близост до пчелина. Хайде стига че ще ви потекат лигите и ще ми завидите
    Успокойте се за другия ми ник. Както виждаш ти, а и други не го ползвам за щяло и нещяло. Затова и ползвам този. За да си говорим като пчелари, като колеги. А това, че казвам, че такива добиви които се споменават тук, като се изреждат всички медоноси подред ми се струва прекалено. Сега и аз не съм паднал от небето за да не разбирам от пчели в каквато и насока да погледнеш. Нека бъдем по реалистични. И аз знам как се правят добиви, но .....нали?

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Янчо, човека каза, че за три години е добил ПРОФЕСИОНАЛНО ниво. Наследствен пчелар по женска линия и вероятна не от вчера. Защо го нападаш? Районите ви са различни, вероятно и системата на отглеждане, така че ти не можеш да прецениш до колко е прав!
    Калине никой не нападам, но се чудя за такъв кратък период да разбере от всичките породи коя е най добрата и да отсече от раз. То аз над 10 години си гледах пчелите и едва последните 3-4 год разбрах, че не съм знаел как да се възползвам от качествата на мойте майки. Все пак и аз съм гледал различни системи и с моя слаб район, сравнен с вашите си постигам близо до вашите добиви.

  3. #63
    Наблюдател
    Регистриран
    15.09.2016
    Мнения
    28
    Колега Вие през тези 10 години какви раси сте гледал, ако не е тайна? За мен три години са достатъчни за да се уверя в предимствата и недостатъците. Комшията ми, който ми е и учител са занимава от 20 години професионално с пчеларство и той също премина само на карника. Може би за вашия район карниката не е за предпочитане, но е хубаво когато човек прави изводи и констатации, те да са от личен опит с конкретната раса, а не да са плод на логически съждения основани на теоретически мъдрувания.

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Гледам си моята раса Бяла Сакарка, но преди две години взех Бакфъст от Дони за сравнение и по добиви са на едно ниво, но различно се гледат :-):-):-). Аз не казвам, че имам знания защото не се занимавам с майкопроизводство, просто си правя майки само за мен.

  5. #65
    Наблюдател
    Регистриран
    15.09.2016
    Мнения
    28
    Ами пробвай карниката, пък може и да се изненадаш. Бъкфаста не са лоши, но карниката събира с около 30% повече от тях, а и като хибрид бързо метизират. Аз също не продавам майки, а си правя само за мен.

  6. #66
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Колега Майки не продаваш, а подаръци правиш ли? да тествам в моя беден край на паша как са държи карниката ще ти бъда благодарен.

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от azazelo Виж публикацията
    Ами пробвай карниката, пък може и да се изненадаш. Бъкфаста не са лоши, но карниката събира с около 30% повече от тях, а и като хибрид бързо метизират. Аз също не продавам майки, а си правя само за мен.
    Така като гледам по снимката, мойте майки са същите на цвят даже имам някой по черни, но при мене всичките пчелички са сиво-черни, докато на снимката която си качил се виждат доста пчели с жълти пръстени. Това не е ли признак за наличие на друга кръв, например италианки.

  8. #68
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Защо никой не се досеща, че карниката е "планинска пчела"? От това следват и голяма част от характеристиките и.(Не коментирам.Има достатъчно литература.)
    Аз от миналата година имам карники и то специално закупени от развъдчик , чийто пчелин е с надморска височина над 550 м. Дали е по-добра от моите "неизвестна порода" ще знам след няколко години.Година с година не си приличат и ако тая са по-добри или по-слаби, не е гаранция ,че следващата условията ще са същите и резултатът ще е идентичен.Няколко годишни наблюдения и сравнения ще дадат по-реална картина.Ще следя и резултатите на колегата, azazelo и се надявам редовно да ги споделя.За, което благодаря предварително.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #69
    Наблюдател
    Регистриран
    15.09.2016
    Мнения
    28
    Близко ли е бедния край до моя-община Русе

  10. #70
    Наблюдател
    Регистриран
    15.09.2016
    Мнения
    28
    Колега, ще се радвам ако правите по-добри и по-чисти майки от г-н Лампрехт, който се занимава от 40 години със селекция и майкопроизводство, Зам. председател е на Австрийската асоциация карника и е член на Немския институт за развитие на пчелите. Както споменах тази майка конкретно е придадена скоро (на 21 юни 2017 г.) на млади пчели без пило, взети от кошер на другия ми пчелин, в който се намираше майка карника, закупена от Словения. Както споменах по-горе до миналата година там гледах и италианки и е възможно да има някакво южно присъствие в гените на тези пчели. Възможно е и друго, при смяна на майките една от италианките упорито отказваже да приеме маточник на карника (известно е че трудно се придава майка или маточник от една раса на пчели от друга раса, но за това също си има тарикатлъци), поради което стана търтовка и семейството беше разформировано и стръскано от рамките. Може някои от тези пчели да са се приютили в този кошер. Както и да е групата около мен включително и аз от тази година друга раса на пчените ни няма да има. Тъй като някой колеги са доста скептични за тях, а и за тези които искат да видят нещо ново, се ангажирам да публикувам снимки от целогодишното развитие на семействата от тук нататък.

 

 
Страница 7 от 14 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •