Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 31
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    То е лесно да излизат пчелитеЗа кратко време големи амбиции,ами ако не се получи?

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    24.12.2010
    Мнения
    31
    по принцип ние гледаме пчели от 7-8 години, но винаги е било като хоби и за лична консумация на меда. ако не се получи- както казва Кубрат Пулев: "продължаваме напред". какво значи ако не се получи. 1 година могат да ми умрат пчелите или 2 години, но няма да умират цял живот. както г-н Матеев казва през първите 5 години ще преценим дали ще ,можем да правим бизнес с пчеларстване или не.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Като сте започнали тази тема, да се включа и аз.
    Ако конструкцията ще се одобрява от ОБСК /обл-на дирекция по строителен контрол/,
    има изискване към обществени и производствени згради, вратите да се отварят навън.

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от goshko3 Виж публикацията
    здравейте,
    сайта е много интересен и постоянно чета различните теми във форума. имаме около 15-20 дб кошера в Югозападна България. от около половин година аз и брат ми сме се запалили това да ни стане основен бизнес. идеята ни е да достигнем поне 300-400 и повече кошери. следващата година мислим да построим складче около 150кв.м дървена конструкция и скоро да започнем да си правим сами кошерите. не се надявам на никакви субсидий-ако нещо изпадне занапред добре дошло- иначе единствено разчитаме на собствен капитал. ако някой има препоръки как мога да попроменя складчето приемам всякакви предложения. просто поствам снимките да си кажете мнението дали е добре.
    Предвиди си за всичко което си намислил поне 50% аван, че и повече дори, защото в един момент колкото и да ти е голямо помещението, то винаги утеснява.
    Виж, ако имате възможност с брат ти мятайте се днес и отивайте към Пловдив на Апи България, доколкото си спомням за днес слетобед е предвидено посещение при Бормалийски в базата му, а там при него има точно за твоя случай какво да видиш, и да си "откраднеш" идеии...

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Цитат Първоначално публикувано от goshko3 Виж публикацията
    прозорците сме ги сложили на чертежа просто да се има впредвид къде ще има прозорец, въобще не сме имали предвид че ще се отварят навън. Явно от програмата на която брат ми е правил чертежа така му излизат.
    Здравейте,

    На времето произвеждахме чипс. От ХЕИ тогава, като правихме цеха, имаха изискване. Пътя на суровината и пътя на готовата продукция да не се пресичат.
    Сега не знам как е. Просто не съм се разраснал дотам.

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #26
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    На времето произвеждахме чипс. От ХЕИ тогава, като правихме цеха, имаха изискване. Пътя на суровината и пътя на готовата продукция да не се пресичат.
    Сега не знам как е. Просто не съм се разраснал дотам.

    Поздрави, Г. Георгиев
    То това е едно от основните изисквания за ИСО-та, ХАСАП-и, ГМП-та и разни други добри производственни практики, които са съпъстствани и с километрични списъци с още ред други изисквания....

  7. #27
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Опиши ми ''пътя на меда'' приятелю?... от къде ще вкарваш магазините, от къде излизат тенекиите, че нещо не си го представям... като го гледам твоя чертеж, ми прилича на жилищно помещение тип бунгало, но не и на индустриално
    по-горе в темата беше даден доста добър чертеж на това, което ти трябва... просто си поиграй с размерите по твой вкус...

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    24.12.2010
    Мнения
    31
    [QUOTE=kubio;87288]Опиши ми ''пътя на меда'' приятелю?... от къде ще вкарваш магазините, от къде излизат тенекиите, че нещо не си го представям... като го гледам твоя чертеж, ми прилича на жилищно помещение тип бунгало, но не и на индустриално
    по-горе в темата беше даден доста добър чертеж на това, което ти трябва... просто си поиграй с размерите по твой вкус...[/QUO


    все пак 150кв.м склад не е като 1000кв.м склад. Както виждаш има стая за обратботка на мед-там ще се пълнат тенекиите и после се съхраняват в съседната стая. Никаде не съм писал че това ще е индустриално помещение. Според мен инд. помещение започва от 500кв.м нагоре. Мисля, че като заначало 150кв.м ще ми вършат добра работа за първите 100-200 кошера. Немога да се изхвърлям с помещения от по 400-500кв.м още от самото начало при условие че нямам неободимата бройка кошери и пчели. Няма да купувам никакви разпечатващи машини засега- поне от това дето Бормалийски казва- той има около 800 кошера и не използва разп. машина., аз ли да имам

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    [QUOTE=goshko3;87329]
    Цитат Първоначално публикувано от kubio Виж публикацията
    Опиши ми ''пътя на меда'' приятелю?... от къде ще вкарваш магазините, от къде излизат тенекиите, че нещо не си го представям... като го гледам твоя чертеж, ми прилича на жилищно помещение тип бунгало, но не и на индустриално
    по-горе в темата беше даден доста добър чертеж на това, което ти трябва... просто си поиграй с размерите по твой вкус...[/QUO


    все пак 150кв.м склад не е като 1000кв.м склад. Както виждаш има стая за обратботка на мед-там ще се пълнат тенекиите и после се съхраняват в съседната стая. Никаде не съм писал че това ще е индустриално помещение. Според мен инд. помещение започва от 500кв.м нагоре. Мисля, че като заначало 150кв.м ще ми вършат добра работа за първите 100-200 кошера. Немога да се изхвърлям с помещения от по 400-500кв.м още от самото начало при условие че нямам неободимата бройка кошери и пчели. Няма да купувам никакви разпечатващи машини засега- поне от това дето Бормалийски казва- той има около 800 кошера и не използва разп. машина., аз ли да имам
    Гошко, нещо не се разбахме... не ти критикувам квадратурата... имах предвид, че няма да ти е лесно да вкарваш тежки магазини с мед, като ти гледам разположението на стаите.

    ти си сложил ''обработка на мед'' на най-завряния ъгъл, че и после до ''съхранение на мед'' пак нямаш директна врата.
    Моето скромно мнение е, че трябва да имаш голяма (двойна, гаражна) врата към помещение, където първоначално ще ''нагъзиш'' камион/ван и ще разтовариш магазините, във второ помещение, с директен достъп ще се разпечатва и центрофугира (при необходимите хигиенни условия) и от там в трето складираш тенекиите. И там също трябва да има голяма врата, за товарене на готовата продукция. Това имах предвид под ''пътя на меда''.
    Както казах, колегата Александров е дал отличен чертеж по горе. Просто коригирай размерите според собствените нужди/възможности.

    позрави.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Гошко3, мисля, че слагате каруцата пред коня както се казва...умножете първо семействата до 100-120, вижте какви добиви ще имате от тях - знам хора, които обслужват подобен брой кошери в един фургон...и тогава вече инвестирайте в такава постройка 150кв.м......300-400 кошера предполагат 3-4 пчелина на различни места, отдалечени на по 5-6км един от друг...на едно място е неефективно да държиш 400 кошера

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •