Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 19 от 23 ПърваПърва ... 91718192021 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 181 до 190 от общо 225
  1. #181
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от 212x Виж публикацията
    Ще го обясня с топло време и отпусното кълбо + вероятно обединяване на семейства есента. Да при 9 междурамия с пчели дори и ДБ10, та дори и ДБ12 става.
    Не бих го казал .
    Работата през август и септември си показват резултатите .

  2. #182
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    ....
    тъй като условията на Дб са "най-добри" та се налага гнездото да се стеснява пренарежда, да се стеснява входа, да се слагат мишепредпазители, да се слагат питки върху рамките ,студения въздух облива кълбото от всички страни, губи температура през покривните дъски.
    казах ли нещо невярно?
    -гнездото се стеснява поради съвсем други причини а не успешно презимуване а и зависи какво разбираш под стесняване.
    -зависи какъв ти е входа, може да минеш и с прашецоуловители без стесняване и мишепредпазители
    -питките също се слагат поради други съображения а не гладна смърт /не и при ДБ/.
    -студен въздух ще облива кълбото при всеки един кошер с плитко дъно и грешна вентилация

    Всичко което си изброил са грешки на системата на пчеларя а не на системата на кошера.
    Винаги може по-добре.

  3. #183
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Не е важно какво понятие съм ползвал важното е че е разбираемо на славянски език. Ти явно щото няма какво да добавиш по темата та се хвана за понятието като девственица за ...
    Темата я приключи колегата който я създаде като каза, че пролетта е третирал с Екостоп (най-вероятно без ефект), а есента е забравил. От там нататъка ти реши, че това е поредната твоя тема, а аз в нея отдавна съм спрял да пиша, защото няма смисъл.

    А за "девственицата за......." ще ти цитирам Бърнард Шоу- „Отдавна научих, никога да не се боря с прасе. Цапаш се, пък и на прасето това му харесва.”

  4. #184
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    В Индия има празник когато се събират всички просветени . На този празник се събират учениците на гурутата и започват да спорят чий учител е по велик един казва моя ходи по вода друг моя яде огън и т.н. тоест всеки учи при най великия гуру просто той не може да е ученик на учител номер 2 а ученика на Лао Дзъ седи и мълчи после казва а пък моя когато му се яде-яде, когато му се сере сере тоест той е тотално в момента.Вчера писах че съм в 1 клас днес цитирам Сократ-Аз знам че нищо не знам .Но мисля че всеки с кой вид кошер пчеларства е най велик кошер.

  5. #185
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Ти недей лежа на тази кълка, че всички зими ще са като тази или предходната. Има зими и зими не всички са еднакви.
    Човече ще ме умориш, запали колата и ела до Бургас да те закарам да видиш ДБ без да е стеснен,без питки и е зазимен на МАНОВ мед, има само суха захар в хранилката. Можеш да разглеждаш от 150 бр .

  6. #186
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    -гнездото се стеснява поради съвсем други причини а не успешно презимуване а и зависи какво разбираш под стесняване.
    -зависи какъв ти е входа, може да минеш и с прашецоуловители без стесняване и мишепредпазители
    -питките също се слагат поради други съображения а не гладна смърт /не и при ДБ/.
    -студен въздух ще облива кълбото при всеки един кошер с плитко дъно и грешна вентилация

    Всичко което си изброил са грешки на системата на пчеларя а не на системата на кошера.
    В кошерите с ниска и широка рамка медовите запаси са максимум около 2 кг, като не остава място за сформиране на зимно пчелно кълбо. Затова пчелите висят под питите. Пчелите не образуват зимно кълбо върху медови запаси /защото медът е добър проводник на топлина/, а под медовите запаси върху празни килийки, които са добър топлоизолатор.
    Голям недостатък на широките и ниски рамки е че в много случаи медовите запаси в питите се намират в задната част на рамката, далече от прелката. В този случай зимното кълбо се сформира пред прелката, но венеца с мед над кълбото е малък. През студена зима кълбото се движи само нагоре, и при изчерпване на малкия венец с мед, пчелите в междурамието умират от глад, независимо че в задната част на питата има много мед.
    Ползването на широка и ниска рамка в кошерите също нанася голяма вреда на пчелите. Ако преди сечението на хралупата, борта и колодата са били с вътрешни размери около 30 см., то сега разборните кошери ни налагат вътрешни размери от 45 см.
    Вътрешните размери на разборните кошери не са приемливи и нормални за пчелите. Нарушава се баланса между развитието на пчелното семейство и сезонното развитие на медоносната растителност. Много често през пролетта има изобилие от ранна паша, а в съвременните кошерите няма мед, защото пчелите са малко на брой. Много често пчелите се роят през пролетта. А в края на главната паша, в кошерите има много открито пило, за изхранването на което пчелите изразходват и последните си запаси от мед.
    За да получи стоков мед, пчеларя подхранва семействата и разширява гнездата през ранна пролет. Целта е да получи силно семейство с голям брой пчели, в точно определен период, по време на главната паша. Или казано по друг начин, пчеларя се опитва изкуствено да нагоди графика на развитие на семейството към графика на развитие на медоносната растителност.
    При ползването на рамковата технология в многокорпусните кошери и кошерите Дадан-Блат контролът над семейството е много сложен. За съжаление е необходимо да се каже, че технологията за отглеждане на пчели в тези кошери, не може да обезпечи постоянно ниво на снасяне на яйца от майката, и постоянно количество млади пчели, в продължителен период от време,.
    Технологията при кошерите Дадан-Блат предвижда постоянно разширяване на гнездата с рамки с восъчни основи и изградени пити, което довежда до неритмично снасяне на майката. Още по-голяма вреда нанася разширяването на гнездата при многокорпусните кошери. Варварската технология да се разширяват гнездата с цял корпус, който разделя гнездото на 2 части, води до това, че майката има периоди на усилено снасяне. Стремейки се да запази целостта на гнездото, майката снася по 2000 и повече яйца на ден, което води до появата на голямо количество нежизнеспособни пчели. Неритмичното снасяне на майката води до голям дисбаланс между количеството на пчелите кърмачки и количеството на откритото пило. Точно това води до роене в тези кошери.
    Голямо влияние на ройливостта на семействата оказва размера на рамките. Ако конструкцията на кошера не нарушава естествения процес на развитие на семейството, и размера на рамките осигурява бързо пролетно развитие, то роенето може да се избегне.

  7. #187
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    ... Варварската технология да се разширяват гнездата с цял корпус, който разделя гнездото на 2 части, води до това, че майката има периоди на усилено снасяне. Стремейки се да запази целостта на гнездото, майката снася по 2000 и повече яйца на ден, което води до появата на голямо количество нежизнеспособни пчели. ...
    А виж тук има нещо вярно. Разкъсването и разтягането на гнездото не е хубаво. Колегата Филимонов спомена някои доказателства за това.
    Винаги може по-добре.

  8. #188
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Не е важно какво понятие съм ползвал важното е че е разбираемо на славянски език. Ти явно щото няма какво да добавиш по темата та се хвана за понятието като девственица за ...
    Той има за какво да се хване, ама ти в пчеларството си като девственица хваната за .... И то за голям ....

  9. #189
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Той има за какво да се хване, ама ти в пчеларството си като девственица хваната за .... И то за голям ....
    Ти пък кой си да ми даваш оценка?

  10. #190
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Дядо ми имаше навремето 8 ДБ, та съм му помагал и съм му ял попарата на ДБ, тъй че моля моля. При студена зима кълбото се движи само нагоре, в страни и да има мед не може да го стигне и мре. В нашия район миналата година зимата помете сумати кошери имаше страхотен мор. Готвя втори а след това и трети ЯК.
    тъй като условията на Дб са "най-добри" та се налага гнездото да се стеснява пренарежда, да се стеснява входа, да се слагат мишепредпазители, да се слагат питки върху рамките ,студения въздух облива кълбото от всички страни, губи температура през покривните дъски.
    казах ли нещо невярно?
    Аз съм с ДБ и с никакви няма да ги сменя. Такива неща които говориш не съм виждал, а аз не съм от вчера и кошерите ми са малко повече от твоя китаец. Оплодните ми сандъчета са по - големи от него. Да не казвам, че в лежаците можеш да спиш. Василевсе, говориш с реципрочния си край спрямо главата.

 

 
Страница 19 от 23 ПърваПърва ... 91718192021 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •