Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 24 от общо 24
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Веско, чупи веднага капачето ,няма смисъл да чакаш.

  2. #22
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    По първа точка -НЕ. Щом си решил да чакаш 3 дни, разруши маточниците преди това.
    По втора точка -аз винаги корпусите с основи досега съм ги слагал най- отгоре.
    Меда наистина в повечето случаи на пролет го тикат нагоре(и страни), въпреки че нектара винаги -първо в плодника. Просто малка необходима адаптация за съответния климат, когато камъните не щат да пускат мед по нормалния начин.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    По първа точка -НЕ. Щом си решил да чакаш 3 дни, разруши маточниците преди това.
    По втора точка -аз винаги корпусите с основи досега съм ги слагал най- отгоре.
    Меда наистина в повечето случаи на пролет го тикат нагоре(и страни), въпреки че нектара винаги -първо в плодника. Просто малка необходима адаптация за съответния климат, когато камъните не щат да пускат мед по нормалния начин.
    Благодаря за отговорите. По т.1 не разбрах за кои маточници говориш. Осиротих семействата и проверих за маточници и други признаци за роево настроение. След 2-3 часа придадох новите майки с клетката. За това време би трябвало пчелите да са усетили липсата на старата майка, да са се успокоили от ровенето на кошера и дима и да не се държат агресивно към новата, но не са имали време да заложат маточници. Сега присъствието на мамайка, дори и в клетка би трябвало да ги успокои и не би трябвало да залагат маточници. Аз моите си майки ги придавам доста по-бързо, но в случая искам да съм максимално сигурен. Чудя се дали да не послушам колегите и още довечера да счупа капачетата на клетките.

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Веско, чупи веднага капачето ,няма смисъл да чакаш.
    Всъщност още на следващия ден отворих пак кошерите и им счупих капачетата. Пчелите се бяха скупчили около клетките и се опитваха да хранят майките. Само на единия (по нервния) от двата имаше две умрели пчели в клетката, но за щастие от свитата, може би са били ужилени, не знам! Вчера отворих кошерите и двете майки си се разхождаха свободно и снасяха по питите.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •