Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 35 ПърваПърва ... 202829303132 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 346
  1. #291
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Безсмислието на темата се състои в това, че по дадения проблем ИМА ИДЕАЛНОТО РЕШЕНИЕ и то се нарича СТАБИЛИЗИРАН РЕГУЛИРУЕМ ТОКОИЗПРАВИТЕЛ. Струва под 200 лева. Например този:
    http://www.nemos.bg/bg/produkt/cifro...el-0-30-v-5-a/

    Вие обаче се опитвате да намерите по-евтин вариант, и после се чудите защо имате проблеми. Все едно да се опитате да замените гумите на една лека кола с дървени колелета, а двигателя - с един впрегнат кон. И най-накрая ще "изобретите" каруцата. Да, евтина ще е, но колко време ще ви загуби докато пътувате до пчелина си всеки един божи ден?

  2. #292
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Има и трети вариант - ОПТИМАЛЕН КОНФОРТ ПРИ РАЗУМНА ЦЕНА.
    Моля следващите редове да не се четат и коментират от хора без добри познания по физика и електротехника! Нека да го приемат като "лирическо отклонение" от темата. За всички е важен крайния извод и резултат.
    Каква е целта на процеса? Да имаме максимално добре залепени основи при минимално време за залепване и разход на енергия.
    От какво зависи процеса? От следните параметри - мощност на източника на ток, времето за лепене, температурата на околната среда и точката на топене на восъка.
    Кой е критерия за оптимум и качество на процеса? Да получим най-доброто залепване с минимален разход на време и енергия.
    На кои параметри можем да влияем най-лесно? Очевидно два от параметрите се управляват лесно - отдадената мощност и времето и два много по-трудно - околната температура и температурата на топене на материала.
    От тук идва и основния извод: Трябва ни оптимум на вкараната в процеса ЕНЕРГИЯ, а тя е W=U*I*t.
    Математическото решение на задачата за намиране на оптималното количество необходима енергия е сложна задача, която за практически цели трябва да решим с прости средства, като спазваме определени ограничителни условия.
    Кои са те? Температурата на нагряване на телта да не е по-висока от тази на прегаряне на восъка и времето за лепене да е оптимално късо.
    Тъй като U*I=P a W=P*t и зависят от R (съпротивлението на телта, което е променлива величина, която ние не знаем) то нещата се свеждат до регулиране на P (чрез U или I) и t
    От техническа гледна точка в конкретния случай регулирането на тока е много по-просто и евтино от регулирането на напрежението. За това се използва настройката на оптималния ток I и неговата по-нататъшно поддържане като константна величина. Другата задължително настройваема величина е времето.
    От всички тези разсъждения следва важния за пчеларя извод: ИДЕАЛНАТА "ЛЕПАЧКА" ТРЯБВА ДА ИМА ВЪЗМОЖНОСТ ЗА НАСТРОЙКИ НА ТОКА НА ЛЕПЕНЕ И ВРЕМЕТО НА ПРОЦЕСА, КАТО ТОКА СЕ ПОДДЪРЖА ПОСТОЯНЕН АВТОМАТИЧНО, НЕЗАВИСИМО ОТ ПРОМЯНАТА НА СЪПРОТИВЛЕНИЕТО НА ТЕЛТА.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #293
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    ОПТИМАЛЕН КОНФОРТ ПРИ РАЗУМНА ЦЕНА

    Съгласен съм с горния анализ. Идеята която съм лансирал също позволява регулиране на тока според специфичното съпротивление и дължината на телта, въпреки че Матеев я слага в графа " разни адаптери и други самоделки". А на него ще кажа че като голям ценител на личното си време да спре си го губи с непрекъснати поучения и квалификации.

  4. #294
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    ...А на него ще кажа че като голям ценител на личното си време да спре си го губи с непрекъснати поучения и квалификации.
    Тука си напълно прав. Не знаеш колко пъти съм си казвал "Защо се ядосвам за такива глупости? Нека всеки сам да си троши главата както си иска и колкото си иска".

    Забелязваш ли колко много от компетентните хора във форума си мълчат и гледа сеира на останалите. И причината е само една - благодарност няма никаква, а ако въобще се появи някакъв коментар от някого, то той ще е за критики или за оплювки. Естествената реакция при такова едно отношение е отдръпване от дискусиите и пълно мълчание. И не знаеш колко много пъти съм се заричал да направя същото.

    Та благодаря ти за критиката. Тя за пореден път ми напомни, че НЯМА НЕНАКАЗАНО ДОБРО. Ще си направя верните изводи и ще си коригирам бъдещото отношение към пчеларите, които просто не заслужават човек да се хаби заради тях. Още веднъж ти благодаря .......... вече съм свободен човек, без ограничение на личния морал...... Другите не ме интересуват ........ Нека всеки да си извърви своя личен път и да си блъска главата в стената колкото си иска - това вече не ме интересува.

  5. #295
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Ако няой новобранец чете темата ще си помисли, че лепенето на основи е много много сложна работа. Всъщност (поне за мен) от цялата направа на рамката точно лепенето ми е най-елементарната и бърза задача. От както станах пчелар взех едно старо AT захранване и от тогава си лепя с него. Жалко че сега нямам под ръка основи да направя едно клипче. Толкова е лесно, че чак ви се чуда какво толкова се разправяте.

    Междо другото съм забелязал, че основите от чист восък (или поне аз си мисля че са по-чисти) се лепят малко по-трудно от тези които са смесени с други неща. Ако има две вещества с две различни темперетури на топене е по-лесно.

  6. #296
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Тука си напълно прав. Не знаеш колко пъти съм си казвал "Защо се ядосвам за такива глупости? Нека всеки сам да си троши главата както си иска и колкото си иска".

    Забелязваш ли колко много от компетентните хора във форума си мълчат и гледа сеира на останалите. И причината е само една - благодарност няма никаква, а ако въобще се появи някакъв коментар от някого, то той ще е за критики или за оплювки. Естествената реакция при такова едно отношение е отдръпване от дискусиите и пълно мълчание. И не знаеш колко много пъти съм се заричал да направя същото.

    Та благодаря ти за критиката. Тя за пореден път ми напомни, че НЯМА НЕНАКАЗАНО ДОБРО. Ще си направя верните изводи и ще си коригирам бъдещото отношение към пчеларите, които просто не заслужават човек да се хаби заради тях. Още веднъж ти благодаря .......... вече съм свободен човек, без ограничение на личния морал...... Другите не ме интересуват ........ Нека всеки да си извърви своя личен път и да си блъска главата в стената колкото си иска - това вече не ме интересува.
    Е айде сега!
    Имаше един виц каква е разликата между англоезичен и българоезочен форум.
    В англоезичен форум като питаш ти обясняват. В български форум като питаш ти обясняват колко си тъп. Едно време като учех и се ровех доста в техническите форуми и там това си беше толкова вярно, че в един момент просто спрях да ги посещавам и започнах да чета само англоезични. Е разбира се ако двама разбирачи решат да си мерят пишките, тогава може и да кажат нещо интересно, но предимно тогава. Изобщо от край време има голям брой тумруци, които си пазят "тайните" да не би някой да им ги открадне и се пазят да не вземат да свършат някоя обществено полезна работа. Има и малък брой бохеми, които казват каквото са научили и помагат на непознати без да искат нищо в замяна. Изобщо това са хората които движат прогреса и света.

    Всеки сам си избира от кои да бъде, но успокоителното е, че тумруците не са постогнали нищо повче от останалите. Гледам и си правя статистика. Даже в повечето случаи са доста по-очукани от живота. Съдбата им го натакова.

  7. #297
    Потребител
    Регистриран
    15.01.2015
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    Гусин Матеев, ако за вас най-ценния ресурс е личното ви време, за един пенсионер хоби пчелар това може да е най-евтиния . Аз също действам с АТ захранване и 1-2 секунди повече в процеса няма да ме "съборят" - кеф ти червена, кеф ти жълта жичка ...

  8. #298
    Автор
    Регистриран
    30.08.2011
    Мнения
    116
    Колеги всеки си е прав за него, но форума е за пчелари които искат да научат нещо ново а не само да са плуят един с друг от всичките теми целта е една и съща да са залепват основите.В друга тема в '' направи си сам'' има мнение на колега и казва че при нагряване на тела са отпуска и аз го подкрепям напълно.

  9. #299
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Добре, след като всичко е толкова лесно и просто, защо темата стана вече 30 страници? Ако всичко беше толкова безпроблемно, темата щеше да се изчерпи само с 2-3 постинга.

  10. #300
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Цитат Първоначално публикувано от inio33 Виж публикацията
    Колеги всеки си е прав за него, но форума е за пчелари които искат да научат нещо ново а не само да са плуят един с друг от всичките теми целта е една и съща да са залепват основите.В друга тема в '' направи си сам'' има мнение на колега и казва че при нагряване на тела са отпуска и аз го подкрепям напълно.
    Всичко като загрее се разширява но като изтине пак се свива.Аз си ги лепя със стар акумулатор става перфектно и то за секунди.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

 

 
Страница 30 от 35 ПърваПърва ... 202829303132 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •