Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 35 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 346
  1. #121
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз си мислех са цена от порядъка на 20-30 лева. Ако ще е 200 - тогава по-добре лабораторния захранващ блок на Млад Конструктор.

    Предполага се, че хората и в момента си имат някакво захранващо устройство или акумулатор. Трябва да се направи само един външен генератор на ток, а такъв може да стане само с два транзистора. Не е необходимо да е кой-знае колко прецизен. Единия транзистор е мощен 100W NPN Дарлингтон, сложен на радиатор, защото бая ще грее. В емитерната му верига има резистор, с който се регулира нивото на тока. Този резистор също така е между базата и емитера на един друг маломощен NPN транзистор, колектора на който дърпа надолу базата на дарлингтона. Още един резистор от базата на дарлингтона към плюса и това е всичко - тока през емитера на дарлингтона ще е стабилизиран с грешка около 10%. Грешката е голяма, но за лепене на основи няма да оказва съществено значение. Разбрахте ли схемата, или да сядам да я рисувам?

    Та тази схема съдържа само два транзистора, два резистора и един оребрен алуминиев радиатор за охлаждане. Частите на тази схема струват жълти стотинки. Схемата се явява двуполюсник, който се свързва последователно на веригата за захранване на телта. Няма никакво значение какъв ще е захранващия източник - стига напрежението да е право. Тоест достатъчен е един трансформатор и схема Гретц за изправяне. Не е необходимо да се слагат филтриращи кондензатори. Ако схемата Грец се сложи на радиатора и стане част от двуполюсника, тогава той ще може да работи както с прави, така и с променливи напрежения, и няма да има никакво значение къде е плюса и къде - минуса.

    Та идеята е ако някой иска - да седне и да го произведе това устройство и да го продава по 20-30 лева. Почти съм сигурен, че пчеларите много ще му се зарадват, защото ще им върши страхотна работа за малко пари.

  2. #122
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Обещах ви ГЕНЕРАТОР НА ТОК на цена под 20 лева и горе вече ви дадох едно схемно решение. След това помислих 5 минути, и открих още един, много по-лесен и по-надежден вариант. Той се състои само от готови компоненти, и всеки един пчелар сам ще може да си го сглоби за по-малко от 5 минути.

    Идеята е следната - всеки един стабилизатор на напрежение може да бъде накаран да работи и като ГЕНЕРАТОР НА ТОК, ако на изхода му се сложи резистор с подходящото съпротивление, а като стабилизиран ток се използва общия ток, течащ от захранването към стабилизатора на напрежение. Супер - до тук идеята е много добра. А ако стабилизатора на напрежение е импулсен, то тогава топлинните загуби ще са сравнително малки, и няма да има нужда от голям радиатор. Идеята започва да става страхотна. А ако този стабилизатор успеем да го купим готово направен за цена под 10 лева, идеята направо става супер !!! Пък ако успеем да накараме всичкото това да заработи с всякакво входно напрежение (както малко, така и голямо, както постоянно, така и променливо) и на туй отгоре да струва под 20 лева, идеята става направо превъзходна !!!

    Възможна ли е тази идея????? Да, не само че е възможна, но и е напълно реализуема със сравнително малко усилия. Каква тогава трябва да е схемата?

    Ами на първо време човек трябва да се сдобие с някакво нисковолтово захранване с напрежение от 10 до 30V. Няма значение какво ще бъде това захранване. Важното е само да е с мощност от 100W нагоре, защото това е необходимата мощност телта на една рамка да се загрее цялата наведнъж, без да си играем сегмент по сегмент. Ако това захранване е някакъв гол трансформатор, трябва да се сложи и схема Гретц, за да изправи напрежението. Филтриращ кондензатор не е необходим. Ако източника на енергия е автомобилен акумулатор - няма значение дали е 12V или 24V. Източник на енергия може да е и всеки един фотоволтаичен панел, с мощност над 100W. Няма значение дали е 12V или 24V или дори 36V. Няма нужда и да се накланя, за да му ограничим мощността. Всичкото това ще го направи предложената от мене схема.

    Източник на енергия също така може да бъде някакво старо кимпютърно захранване с мощност над 100W. Източник на енергия може да бъде и всяко едно друго захранване или адаптор, който е с мощност над 100W и напрежение между 10 и 30V. Например едно захранване за лаптоп с 18V на изхода си и ток 4-5А би свършило чудесна работа.

    Въобще може да се използва всеки един нисковолтов източник на енергия, стига да има необходимата мощност. Така или иначе и в момента повечето пчелари си имат някакъв нисковолтов източник, с който в момента си лепят основите, така че този проблем отпада.

  3. #123
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Втората част от схемата е напрежението на този съществуващ нисковолтов източник на енергия да се повиши до ниво 30-35V и да се поддържа стабилно на това ниво независимо колко се променя напрежението на входа. При това повишаване трябва да се използва импулсна схема, за да може топлинните загуби да са сравнително малки. И най-накрая това устройство трябва да е на цена не повече от 10 лева, заедно с доставката до България. Има ли някъде по света такова животно, което да отговаря на всичките тези условия?

    Да, има го и се нарича Hot 150W DC-DC Converter 10-32V to 12-35V 6A Step-Up Adjust Power Supply HD23L.
    Ето линк: http://www.ebay.com/itm/Hot-150W-DC-...item19e703ae31

    Изхода на този преобразувател се настройва на максимума от 35V посредством многооборотния тример-потенциометър (синьото компонентче в най-горната част на снимката). На входа на този преобразувател (сините клеми отдолу) се подава произволно напрежение от 10 до 32V. Независимо от това какво е входното напрежение, на изхода винаги ще имаме 35V. Такова високо напрежение е необходимо, за да покрие целия възможен диапазон от всякакви рамки, всякакви телове, всякакви дебелини и всякакви дължини на телта в една рамка. Притежавайки под ръка възможния максимум, от тука нататък вече можем да започнем да ограничаваме за конкретните наши цели, но ще ограничаваме не напрежението, А ТОКА ПО ВЕРИГАТА.

  4. #124
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Последният елемент от нашата схема вече е истинския ГЕНЕРАТОР НА ТОК, но както вече казах, за такъв ще се използва стабилизатор на напрежение с фиксиран по стойност резистор на неговия изход. Този стабилизатор на напрежение също трябва да бъде импулсен, за да има ниски топлинни загуби. Също така трябва да е достатъчно мощен, за да може да стабилизира желания от нас ток въпреки високото напрежение и голямата мощност, която ще се ограничава и контролира от крайното му стъпало. Пак ще се използва DC-DC конвертор, но този път той трябва да е Step-Down - тоест да намалява напрежението на своя вход.

    Ето какво подбрах, което според мене е идеално за нашия случай: 12A 200W Adjustable DC-DC Step Down Converter Buck Module 4.5-30V to 0.8-32V
    Ето и линк за закупуване: http://www.ebay.com/itm/12A-200W-Adj...item3a88acb0ea
    Цената също е под 10 лева, което означава, че общата цена, която ще дадем за всички части, не надхвърля 20 лева.

  5. #125
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да накараме втория стабилизатор на напрежение да работи като ГЕНЕРАТОР НА ТОК, трябва да свържем в изхода му резистор и така да подберем този резистор, щото тока през него да бъде такъв, какъвто ние го желаем - 1А или 2А или 3А. При ток 1А ще имаме бавно лепене за начинаещи, при ток 2А ще имаме средно по скорост лепене за напреднали и при ток 3А ще имаме бързо лепене за експерти. Бас ловя, че всеки един пчелар ще премине през обучението от начинаещ до експерт лепейки първите 10-20 основи, и при това няма да допусне повредата на нито една основа. Поне при нас така се получи. Надявам се, че ще е така и при всички останали.

    Та за да накараме втория стабилизатор на напрежение да стане ГЕНЕРАТОР НА ТОК, трябва да настроим изхода му на напрежение от 1.0V. След това трябва да се сдобием с два резистора - 1 Ом 1W и 0.5 Ома 2W. Когато включим първия резистор, тока ще е 1А. Когато включим втория резистор, тока ще е 2А. Когато включим и двата резистора в паралел - тока ще е 3А. Това е всичко. Друго няма. Който иска - може да си сложи 2 ключета и да си ги щрака тези резистори, за да си сменя тока по време на работа. Според мене обаче това е безсмислено, защото всеки пчелар бързо-бързо ще се убеди, че най-добрия ток за него е 3А. Поне при нас така беше. Този ток го избрахме буквално след 5-тата залепена основа.

    Ако искате директно да преминете на ток 3А и да не си играете на шикалки, директно можете да си търсите един единствен резистор със съпротивление 0.33 ома и мощност, не по-малка от 3W.

  6. #126
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Обяснената от мене концепция за създаване на перфектно електронно устройство за лепене на восъчни основи посредством ГЕНЕРАТОР НА ТОК е правилна и на 99.9% съм сигурен, че всичко ще заработи от раз. Преди години съм правил подобни схеми, но с други компоненти. За всеки случай за да не стане някакъв гаф, след малко ще купя по 5 бройки от препоръчаните от мене компоненти и когато пристигнат, ще пробвам схемата и ще ви кажа резултата. Шанса нещо да се обърка е нищожен, но знае ли ги човек тези китайци дали няма да ми стъкнат някаква изненадка. Затова ако искате - изчакайте да дойдат компонентите и да ги пробвам, и чак тогава си купувайте за вас. А ако сте нетърпеливи - смело купувайте. Със сигурност предложената от мене схема ще проработи на 100%, като в най-тежкия случай може да се наложи добавянето на някое друго транзисторче, резисторче или ценерче - все неща, които струват стотинки.

    Благодаря за вниманието и извинявайте, че ви накарах да четете толкова много постинги. Ще се радвам, ако коментирате предложената от мене идея, като с особен интерес oчаквам мнението на tsc1.

  7. #127
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Накратко какво по-точно предлагам:

    1. Произволен нисковолтов източник на енергия с произволно напрежение между 10 и 32V и мощност, равна или по-голяма от 100W. Предполагам, че повечето пчелари вече го имат.
    2. Ако източника на енергия е трансформатор, трябва да се сложи и схема Гретц за изправяне на напрежението. Няма нужда от слагането на филтриращ кондензатор, но ако се сложи, няма да пречи.
    3. Напрежението се повишава до 35V посредством мощен DC-DC Step-Up (Bost) преобразувател. Това е необходимо, за да може да се нагряват дълги участъци от пчеларска тел с дължина до 2 метра.
    4. С това напрежение се захранва лепенето на телта, само че последователно на тази тел се слага един двуполюсник - ГЕНЕРАТОР НА ТОК.
    5. Този двуполюсник в действителност представлява втори DC-DC Step-Down (Bulk) преобразувател, изхода на който е настроен на напрежение 1V и е натоварен с такъв резистор, тока през който да е равен на желания от нас ток.
    6. За практични нужди (това, което вече съм го пробвал) аз ви препоръчвам 3 стойности на тока - 1А, 2А и 3А, като съм почти сигурен, че след няколко експеримента всички ще изберат тока 3А като най-добър и най-бърз с време на лепене 3-5 секунди.
    7. За да имаме абсолотна сигурност, че схемата работи, аз ще купя компонентите, ще я пробвам и ще публикувам резулатите.
    8. Цената на цялото оборудване е под 20 лева, заедно с доставката на компонентите до България, което означава, че може да си я позволи абсолютно всеки един пчелар.
    9. Ако някой електрончик (например tsc1) се навие масово да произвежда устройството и да го продава например по 30 лева, вероятно ще успее да продаде хиляди бройки и да реализира десетки хиляди левове печалба. Аз твърдо не желая да се занимавам с това, защото мащабите не ме устройват, така че подарявам я тази схема на всички пчелари, и ще съм много щастлив, ако тя наистина започне да се използва, и от време на време някой се сети да каже едно благодаря.

  8. #128
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Много точно и приемливо обяснение дори за човек които си няма и никаква представа от електроника, като мен .Благодаря за търпението и желанието да обяснявате така подробно.Благодаря и за идеята от която, аз ще се възползвам.
    Благодаря
    Милен Михов

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Идеята на Матеев е добра за комплектоване на китове "Направи си сам". Двата конвертора+2 мощни резистора+1лист схема и кратко описание в найлоново пликче за 30лв става. Само дето вноса през Ибей върви за 5 комплекта, но не върви за 500 комплекта наведнъж. Веднага попадаш в полезрението на митниците и започват декларации, мита и ДДС. И сумата вече нарастна до 45-50лв с транспортните разходи.
    Ако обаче ще се продава готово изделие нещата далеч не стоят така!
    1. Не може да се разчита, че всеки ще има подръка подходящия източник на постоянен ток с този ток или напрежение. Това предполага трансформатор и токоизправител.
    2. За да може едно изделие да работи и да отговаря на минималните изисквания за безопасност и да е продаваемо законно то трябва да е в подходяща кутия с необходимите защити.
    3. За да е удобно за работа едно електротехническо изделие, то трябва да има необходимите органи за управление - ключета, потенциометри, клеми.
    4. Всичко това изисква проектиране, доставка на материалите, монтаж, тестове и опаковка. А това изисква ХОРА - с работна заплата, осигуровки и всичко останало.
    Ако някой в България може това да го направи, произвежда и продава легално за 50лв аз би му казал едно голяма "БРАВО".
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #130
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    tsc1 аз предлагам още по просто решение.Всеки стабилизатор ни напрежение например 78ХХ става генератор на ток. Един мощен транзистор за по голям ток, трансформатор по мои груби изчисления 30V 100VA и реле за време. Иначе аз за себе си не изпитвам нужда от такова нещо засега.При по-големи мащаби вероятно. Обтелвам хоризонтално и релето за време ми е в главата Магзински 4с, ЛР 6с, ДБ 8с. Като пусна конвейра става бързо. За кръстосаното обтелване ми се струва доста сложно за равномерно нагряване.

    ПП:Извинявам се пропуснал съм да прочета последните постове

 

 
Страница 13 от 35 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •