Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 35 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 346
  1. #111
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Прав си бе Матеев, ама докато се пипкаме сегмент по сегмент, трудодните се увеличават значително.
    А в крайна сметка нали се цели за по-кратко време, да свършим същата тази работа, защото ни чака и друга, а както казваш и ти "трябва да се научим да си ценим труда" (перифразирам)

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Просто не мога да разбера, защо си затруднявате живота. При положение, че с W-образното зателване става чудно особено ако първия и последния тел са успоредни на страничните летви и са близо до тях. Няма кръстосани телове всичко става бързо и точно. Аз ползвам 4 хоризонтални тела за ЛР рамки, което е далеч по слабо зателване и няма никакви проблеми, за какво се мъчите. Няма свличания, три четири скъсани рамки новоизградени за сезона. Зателвам по 200+ рамки без никакъв проблем за ден, основите се лепят за 3-4 секунди.

  3. #113
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от simo Виж публикацията
    Чета темата, и не мога да схвана какво точно не може да се изясни. Каквото и да е трафчето, все ще загрява телта, не и трябва много за да влезе в основата, просто трябва да се прецени колко време да се държи. Ползвал съм каквото ми е паднало под ръка, понякога и акумулатор и всичко ми е вършило работа.
    За един сегмент или за много?
    Какъв модел ти е телта?
    Каква е нейната дебелина?
    Какви рамки и какво обтелване - тоест каква е общата дължина на телта, която я нагряваш?
    За колко секунди се получава - за 3 или за 63 секунди?

    Ха сега се конкретизирай, за да знаят хората каква точно е твоята ситуация с твоите параметрите на обтелването.
    И недей ГЕНЕРАЛИЗИРА, защото ако при тебе си имал късмет да се получи, при другите това може и да не е така.

  4. #114
    Потребител
    Регистриран
    24.10.2013
    Мнения
    69
    Утре ще измеря колко ампера е тока. Иначе е 9v. А уреда е стар прожекционен апарат. Пробвах да загрея цялата мрежа но ВО прогаряха на две места където ставаше късо. Сега провирам ВО между теловете и загрявам около 7-8 секунди хоризонталните и после вертикалните. Имам и два стари стабилизатора, но от това апаратче съм по доволен. Та лакомията ми в случая бяха секундите за нагряване които да паднат на половина, но май няма да стане.
    Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш.

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Малко се отклоняваме от темата, но ще споделя опита си:
    Преди три години ми "падна" едно устройство за лепене на основи и започвам аз ...
    Първа рамка - прегаря
    Втора рамка - пак не улучвам времето за нагряване и т.н. до 4 бр.
    Накрая навих кабела около устройството и хайде в шкафа и това беше. Извадих си шпорчето и така ми спори, че си нямате идея (не става въпрос за 20-30 рамки)
    Като доуточнение - работя с даданблат хоризонтално и вертикално армиране с пробиване на рамките. Ако е W-образно армиране лепенето ще се получи след принципа проба-грешка ще намерим оптималното време за загряване, но пак зависи и от съпротивлението на телта и т.н. (Матеев го е разяснил)но подготовката и армирането е по-трудоемко.

  6. #116
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз (и моите служители) обтелваме само с една единствена тел - инокс, закупен от Lyson. Винаги използваме само тази тел, за да няма хък-мък после при настройките. Обтелваме само ЛР рамки. Обтелването е двойно W (W с два вертикални тела в двата края на 2 сантиметра от рамката). Общата дължина на цялата тел е около 1.50 метра. Съпротивлението и е около 10 ома. Стандартните пчеларски трансформатори, които се продават под път и над път, не дават достатъчно напрежение, в резултат на което се наложи да лепим рамката на два пъти - един път лявата половина и един път - дясната. При това времето за лепене беше много голямо и най-вече - беше непостоянно - променя се с температурата на стаята или с промяна на напрежението в мрежата. Имаше и бракувани основи докато човек му свикне на промените.

    Когато си купихме стабилизирания лабораторен уред - генератор на ток, параметрите на рамката вече се изясниха. За да прокараме ток около 3А, при който лепенето се извършва за 3-4 секунди, се наложи да вдигнем напрежението до 30V. С това напрежение от 30V вече можехме да лепим цялата рамка на един път, при това да го правим бързо (3-4 секунди) и освен това времето за лепене да не се променя при промяната на външните фактори. Със сигурност цената на този уред ще се избие само за няколко седмици от икономията на време. Освен това този уред дава невероятен комфорт на работа - всичко става лесно и бързо, без да има бракувани основи, защото всеки път процеса протича по един и същи начин и за едно си също време и човек много бързо натрупва опит и му свиква.

    Та ако съдим по моя опит и ако другите купуват от моята тел и имат моите рамки, обтелени по моя начин, смело мога да кажа, че 12V СА СИЛНО НЕДОСТАТЪЧНИ и че пчеларските трансформатори по магазините СА ПЪЛНИ БОКЛУЦИ. Ако искате подобрение, използвайте 24V, още по-добре 30V, а най-добре - генератор на ток за 3.0A - с него винаги се получава.

  7. #117
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Матеев, тая вечер май си нещо бая изнервен. Върнах се назад в темата и схванах за какво става въпрос. Рости вече го каза, ама и аз да повторя, някои хора се чудят как да си създават проблеми, че после да търсят начини да ги разрешат. Няма лошо, така се правят открития. Но аз съм привърженик на опростените нещица, що ми трябва да кръстосвам телове и да се чудя как да ги лепя с електрика като мога да обтеля без да ги кръстосвам и да лепя с квото ми попадне за без пари и то качествено. Обтелвам ЛР рамки с четири хоризонтални тела и досега за три години нямам скъсана при центрофугиране. Същото и даже по добро е и W образното обтелване и пак ще се лепи с квото дойде. Лепенето на една основа правя за четири секунди.

  8. #118
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от simo Виж публикацията
    Матеев, тая вечер май си нещо бая изнервен.......
    Ами опитвам се да обясня азбучни истини, които човек би трябвало да ги разбере за 3 секунди, а срещам пълно неразбиране. В резултат на това ми се налага да обяснявам пак и пак и пак, по един или по друг начин и най-накрая пак осъзнавам, че почти никой не ме е разбрал. И сега започвам да си мисля - аз ли не мога да обяснявам, или четящите въобще не четат и си знаят тяхното си - нещо от рода "Аз от 40 години съм пчелар и съм го правил еди как си, пък тоя вчера се пръкна и сега се опитва и акъли да дава".

    Чувствам нещо подобно, и ви се извинявам, ако в постингите ми по-горе сте доловили някаква нотка на раздразнение. Не съм искал това да е така. Опитвам се безпристрастно да обяснявам, но не знам до какво ниво да слезна в обясненията, така че да ме разберат всички пчелари.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030

    Wink

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    , но не знам до какво ниво да слезна в обясненията, така че да ме разберат всички пчелари.
    Много е трудно да разбереш, като си се насочил към технически науки, а и психологията на пчеларя не е изследвана, следователно не се подчинява на науките.

  10. #120
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Не забивайте в сложнотии! Трябва си трансформатор и генератор на ток с фазово регулиране. Останалото са евтини тиристори, два превключвателя за клоновете (хоризонтален и вертикален) и за броя на жиците в клона. Едно реле за време и един регулатор за тока. С няколко проби правиш настройката за дадения вид рамка и конкретната тел и действаш. На това може да му се докара цена и под 200лв заедно с настройваеми контактни пластини за цялата рамка.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 12 от 35 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •