Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 54
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.05.2013
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    ямболски

    Йентеров апарат

    Искам да да попитам за йентеровия апарат.Цената му е 140 лв ,а срещнах в един сайт същият апарат ,но само за 45 лв комплекта
    Мисля ,че се казваше Николай (от Бургас)който ги продава.Има ли някаква разлика в тези апарати,мисля да си закупя такъв

  2. #2
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Този апарат от 45 лева всъщност е мини Никот апарат. Имам го в къщи, както и цялата негова комплектация. Прави се в Бургас и детайлите му са подобни на оригиналния немски Никот, но в допуските и сглобките има минимални разлики, които ти вчернят живота. Пластмасата също е друга - по-лоша. С две думи - сравнително лошо и недомислено подобие, но ако ползваш само неговите компоненти и не ги смесваш с оригиналните - нещата донякъде се получават.

    Апарата от Бургас е с много по-малко килийки (мисля че бяха 32), а на оригиналния са 110. Малко е по-малък като размери. Двете му плексигласови капачета се защипват накриво - изместени са встрани от апарата с няколко милиметра. Личи си че е била допусната груба грешка при изработването на матрицата. Все пак дефекта е само физически и визуален (грозно е), но не и функционален - апарата си работи и мой колега, на когото подарих една бройка, вече го е пробвал и е вадил личинки от него.

    Основата на маточните чашки се набива много трудно върху държачите - явно допуска на размерите не е направен както трябва. Освен това са едни ръбати - ако се опиташ да ги вадиш на ръка без отверка, чак ще ти пуснат кръв от пръстите.

    Маточните чашки също са с грешни допуски - или са прекалено хлабави, или прекалено стегнати. Имат и някаква склонност към самоизмъкване изглежда защото са от мек материал и имат лека конусовидност. Когато се сложат в кошера, след два дни част от тях ги намирам изпопадали на дъното.

    Клетката на майката също има проблеми с допуските на размерите. Или се набива трудно, или се измъква лесно. Също съм намирал изпопадали клетки.

    Въобще в сравнение с оригиналния немски апарат този от Бургас е едно грубо направено недомислено копие с неточни размери и детайлите са от некачествен материал. Всичко това само на външен вид прилича на оригинала, но в действителност е много нескопосано и работата с него си е жива мъка с много нерви и главоболия.

    Въпреки това си мисля, че за малки пчелини с до 50 кошера един такъв апарат би могъл да е от полза след като отбраковате и изхвърлите некачествените основи, чашки и решетки. Малко повече работа и трябва да ръчкате от време на време с отверка, но все пак майки ще получите.

    Разликата между оригинала и Бургаския апарат е като между Мерцедес и Москвич, сглобен от пияни руснаци в петък вечер. Пак ще можете да се возите, но всеки един ден ще псувате икономията, която сте направили. Съжалявам за критиката, но това е истината. Имам 4-5 бургаски апарати и съм готов да ги подаря на някого, ако е голям мераклия да се мъчи. След като и аз се напатих, просто си купих оригинали апарати на Никот и почти два кашона с части и апарати от Бургас ги захвърлих в мазата.

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето от тука купих оригиналния немски апарат на Никот:

    http://pchelar.com/node/329

    Не знам дали наистина е оригинален (така пише на етикетката), но качеството му определено е на светлинни години по-добро от това на Бургаския апарат. Първо купих 1, после още 2, после 5 Бургаски апарати, които ги изхвърлих, и после още 3 от оригиналните и така си реших проблемите с главоболията и нервите от Бургас.

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Вече подарих един мини Никот от Бургас на Nedji - поиска си го в лично съобщение.

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Имам 4-5 бургаски апарати и съм готов да ги подаря на някого, ако е голям мераклия да се мъчи.
    аз имам мерак да пробвам да си произвеждам майки
    така,че може да пратиш на мен един
    пък малко и аз да се помъча .

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Готово. Дай си адреса и телефона на лично съобщение и в понеделник ще ти го пратя. Куриера е за твоя сметка.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Матеев ако има още прати и на мен един. Данните на лични.
    Благодаря жив и здрав.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ще ти пратя и на тебе. Станахте трима. Остана още един апарат. Иска ли го някой?

  9. #9
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Апаратите свършиха. Не ми пишете повече лични съобщения.

    Понеделник ще пратя по един мини Никот апарат на Антонов, Joromainata, Nedji и Vencii. Ще гледам извън апарата да им разпределя и по малко основи за маточни чашки, чашки, държачи, клетки и каквото там друго допълнително съм купувал от Бургас.

    Пожелавам им успешно майкопроизводство.

  10. #10
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Ето от тука купих оригиналния немски апарат на Никот:
    Френски, на Nicotplast
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 1 от 6 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •