Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 37
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Материл за кошери не знам, но за рамки най-подходящият материал е ЛИПА и аз го купувам от една Габровска фирма по цена 420 лв. Материала е внос от Украйна. Идва много добре изсушен и с много добро качество. Няколко пъти през годините съм купувал по цели тирове и досега никога не е имало проблем с качеството.

    Ето я фирмата. Продава както на едро, така и на дребно, като цените им са едни от най-добрите в страната:
    http://www.ema-n.eu/

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от Петко Станчев Виж публикацията
    Toчно от Бургас преди два дни купувах-от сушилня 520лв кубика ... -никакво качество ....
    С какви недостатъци е този от сушилнята - има ли много чепове, измятане?

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    23.12.2015
    Мнения
    12
    Пчеларски район
    vidin
    Проблема на сушилните е,че не спазват технологята.Нито го киснат в вода преди бичене,пускат по–малко пара и наместо за 15–20 дни го сушат за 7.Имах случаи като мина дъска на щтрайхмуса,трината се лепеше като магнит .И после дъските се събират и се измятат.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Един въпрос към профитата. Съхнат ли по-бързо нарязани дъски на 1м. примерно. Идеята е, на ”дъски от сушилня” да им се дадат, да кажем още месец, два за да станат за обработване и има ли опасност да се нацепят след рязането? Изхождам от предходните постове. Предстои ми да купувам материал и да го използвам тази пролет, а опит липсва.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    23.12.2015
    Мнения
    12
    Пчеларски район
    vidin
    При изваждане от сушилня материяла е топъл и веднага дърпа влага от въздуха,затова се изчаква минимум 2 седмици преди обработка.По–добре си намери чам,бичен лятото,нареди го на триъгалник на проветриво място и не го завивай.В сушилня посредством парата се разрушава вътрешното напрежение на дървото,при неспазена технология трябва естествено сушене още половин година.

  6. #26
    Наблюдател
    Регистриран
    23.12.2015
    Мнения
    12
    Пчеларски район
    vidin
    Затова който и да ме убеждава,сега ги правя от липа,при добра импрегнация и подържане няма проблем.За мен е мит,че трябва да са само от чам,в моя край няма и едно време са ги правили от червена върба и липа,имам такъв на 40 години.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Недостатъците на сушилнята са,че като не се спазва технологията на сушене,в дървесината се пораждат напрежения на които не можем да противодействаме много.Затова като взема материал от сушилня,гледам да е изкаран поне преди 20-30 дни,цепя на макс 7-8см при дебелина на талпите3см,изчаквам поне 15-16 часа и тогава започвам да го работя.А за некачествения материал дето се продава-няма значение дали е от сушилня или атмосферно сушен,той си идва такъв от гората още+допълнително увреждане от неправилно съхранение и сушене

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    Благодаря за разясненията.
    За качеството на материала - питах конкретно за този от 520 лв. дали има недостатъци и какви са те. Просто предположих от коя фирма е взет и се интересувах, понеже се бях насочил да взема и аз от там.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    220
    Цитат Първоначално публикувано от Sakar Виж публикацията
    Благодаря за разясненията.
    За качеството на материала - питах конкретно за този от 520 лв. дали има недостатъци и какви са те. Просто предположих от коя фирма е взет и се интересувах, понеже се бях насочил да взема и аз от там.
    Макар да струва 520 лв,пак не е стока,чепове колкото искаш и то не какви да е,ами падащи или такива дето преминават по цялата широчина на талпата,на много места дървесината засукана,голяма част от талпите са от сърцевината и др...Трябва много да ровиш за да си подбираш(ако ти разрешат де).Няма дъска или талпа която можеш да използваш на 100%,все има кво да изхвърлиш.Въпросният материал е от Лесоцентър,но почти навсякъде качеството е такова ,с разликата,че при тях е най-скъпо.

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    За същата фирма става въпрос - жалко, надявах се да е по-добре.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •