Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 30
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    21.01.2016
    Мнения
    5

    Начинаещ пчелар

    Здравейте, колеги.Сигурно вече са пускани доста такива теми, но се извинявам за неудобството и въпросите, на който трябва да отговаряте.Първо да разкажа малко за мен и моята идея. Занимавам се с геодезия в сектор строителство, което е доста изтощаваща и динамична работа(но нека да не ви отегчавам с моите проблеми).От може би година ми е влезнало в главата да се занимавам с пчеларство (колкото и общо да звучи това), но все нямам време да седна да попрочета малко за отглеждането на пчелите. Живея на 20 километра от Пловдив в доста голям земеделски район (в този район се отглеждат зеленчуци, доста житни култури, слънчогледи, рапица и т.н.) и искам да си направя пчелин, който първоначално мисля да е от 30-на кошера. Но преди това мисля да си взема 2-4 кошера тази година за да разбера повече за пчелите и тяхното отглеждане, и да натрупам все пак някакъв практически опит (колкото и малък да е). В тази връзка искам да ви задам много въпроси относно това. Първо дали районът в който искам да ги отглеждам е благоприятен, и тъй като постоянно се пръска с хербициди до каква степен това е вредно за пчелите. Второто нещо е какъв вид кошери трябва да си взема, защото според мен това е доста спорен въпрос.След това веднага идва въпросът каква ще е горе долу инвестицията за кошерите, оборудването и като цяло дали вече не съм закъснял с покупката на въпросните 4 кошера, защото до колкото знам работата с пчелите започва от февруари.Въпросите ми са общо взето безкрайни защото е явно че не съм се занимавал с това.....Просто бих искал да ми дадете някой първоначални съвети. Другото важно за мен нещо в този момент е да ме ориентирате с какво време трябва да разполагам за да се занимавам с тях (баща ми е пенсионер и той също ще ми помага) , но все пак основна действаща фигура ще съм аз.
    Благодаря предварително.!!!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Нещо за начало. -http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2280&highlight=%D0%BD%D1%83%D0%BB %D0%B0%D1%82%D0%B0
    http://pchelari.com/forum/showthread...B0%D1%82%D0%B0

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    Отговорите на повечето от въпросите ви, ако не и на всичките, могат да бъдат открити в този форум. Докато ги откривате ще научите и много други полезни неща.
    Не е лошо преди всичко да се свържете с пчелари от избрания от вас район. Ето празникът на пчеларя 10-ти февруари е добър повод да се запознаете и почерпите. От тях може да научите неща, които трудно ще разберете другаде. Можете да предложите помощта си на някой, с което ще имате възможност да придобиете първоначални впечатления от работата с пчели.
    Районите с интензивно земеделие, както сам предполагате, не са най-подходящи - създава се опасност за самите пчели и за замърсяване на пчелните продукти.
    Набавянето на семейства е най-добре да стане напролет. Идеята да започнете с няколко семейства е добра.
    Изборът на система кошер е строго индивидуален и ще трябва сам да го направите след като понатрупате информация и опит.
    Инвентар ще е необходим - какво е минимално необходимо ще разберете и сам. А за цени на оборудване - информация в нета бол.
    Успех.

    П.П. Писали сме едновременно с други колеги.

  5. #5
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от nikolairrr Виж публикацията
    Здравейте, колеги.Сигурно вече са пускани доста такива теми, но се извинявам за неудобството и въпросите, на който трябва да отговаряте.Първо да разкажа малко за мен и моята идея. Занимавам се с геодезия в сектор строителство, което е доста изтощаваща и динамична работа(но нека да не ви отегчавам с моите проблеми).От може би година ми е влезнало в главата да се занимавам с пчеларство (колкото и общо да звучи това), но все нямам време да седна да попрочета малко за отглеждането на пчелите. Живея на 20 километра от Пловдив в доста голям земеделски район (в този район се отглеждат зеленчуци, доста житни култури, слънчогледи, рапица и т.н.) и искам да си направя пчелин, който първоначално мисля да е от 30-на кошера. Но преди това мисля да си взема 2-4 кошера тази година за да разбера повече за пчелите и тяхното отглеждане, и да натрупам все пак някакъв практически опит (колкото и малък да е). В тази връзка искам да ви задам много въпроси относно това. Първо дали районът в който искам да ги отглеждам е благоприятен, и тъй като постоянно се пръска с хербициди до каква степен това е вредно за пчелите. Второто нещо е какъв вид кошери трябва да си взема, защото според мен това е доста спорен въпрос.След това веднага идва въпросът каква ще е горе долу инвестицията за кошерите, оборудването и като цяло дали вече не съм закъснял с покупката на въпросните 4 кошера, защото до колкото знам работата с пчелите започва от февруари.Въпросите ми са общо взето безкрайни защото е явно че не съм се занимавал с това.....Просто бих искал да ми дадете някой първоначални съвети. Другото важно за мен нещо в този момент е да ме ориентирате с какво време трябва да разполагам за да се занимавам с тях (баща ми е пенсионер и той също ще ми помага) , но все пак основна действаща фигура ще съм аз.
    Благодаря предварително.!!!
    Много добре си се ориентирал, и по-специално за началото(с няколко кошера). Там в Пловдив си имате доста активна организация, въпреки че напоследък членове те й не се изявяват особнно активно из форума:

    https://web.facebook.com/%D0%9E%D0%B...46753/?fref=ts

    а, пък ако ти се чете ориентирай се към Календарният справочник на Любен Радоев:

    http://www.bookpoint.bg/%D0%BA%D0%BD...D0%BE-5589.htm

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    21.01.2016
    Мнения
    5
    Тоест на практика си е доста рисковано да правя каквото и да е свързано с пчели в моя район. А отглеждането на пчели в друг район според мен ще създаде редица трудности.
    Най малкото закупуване на някакво място, постоянно пътуване до там - това всичко води до по големи разходи (колкото и малки да са те).

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравей Николай,

    Не се отказвай толкова лесно. Както те посъветва Искрен, в Пловдив има много силна пчеларска организация. Срещни се с тях, те ще те посъветват най-добре, познават района. И много четене, купи си "Календарен справочник на пчеларя" от Л. Радоев. Ще прочетеш плюсовете и минусите на системите кошери, и ще си избереш. Като се ограмотиш в сферата пак питай за нещата които не са ти ясни.

    Поздрави, Г. Георгиев

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    21.05.2014
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    първомай
    Пратих ти тел. на лични обади се ако искаш

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Ники аз съм в Асеновградски регион, ако искаш обади се можем да си помагаме.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    21.01.2016
    Мнения
    5
    Ще ви звънна тези дни, трябва да се поддържа връзка и да си помагаме кой с каквото може, най-малкото със съвет(въпреки, че аз не мога да давам съвети още, но ще помагам с каквото мога).

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •