Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 73
  1. #21
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Емко Виж публикацията
    1во -Казах че не съм сам
    2ро - достатчно съм прочел и питал мн пчелари с какво ,как,кога и по колко хранят ,подготвят и т.н.

    Мисля че са излишни съмненията ви. Ще говорим по късно на пролет.
    А какво казват твоите помощници по тея въпроси. Те не ти ли казват за тоя градеж за колко време градят......какви семейства да си купиш с какви и колко пити и т.н....... Да чуем и тяхното мнение......

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Димо Караангелов Виж публикацията
    Казваш че си прочел достатъчно за пчелите!?Интересно..........
    Ха, ха.... наистина много интересно. Дори му личи още от пръв поглед.

  3. #23
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Казваш, че искаш да вземеш семействата в началото на март. Предполагам, че тогава няма да бъдат повече от 5-6 пити ДБ покритие. 1 съвет от мен- не ги разширявай с основи, търси за първото разширение ПОНЕ по 1 плодникова пита изградена. Основите за 2-ро и 3-то разширение. Незнам какво те учат твоите помощници, нолично според мен е това.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Емко Виж публикацията
    1во -Казах че не съм сам
    2ро - достатчно съм прочел и питал мн пчелари с какво ,как,кога и по колко хранят ,подготвят и т.н.

    Мисля че са излишни съмненията ви. Ще говорим по късно на пролет.
    Не гледай само емотиконите, а чети какво пише покрай тях.
    Нарочно слагам хилене вместо big smile, понеже big smile не ми изглежда достатъчно big.
    Не помня да съм изказвал съмнения.
    Иначе споменатата литература съм я подхванал, та не мога да се откъсна от нея.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    По-увлекателно четиво не съм срещал!
    Бат тянко, златен си.

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    22.10.2015
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Кнежа
    Цитат Първоначално публикувано от Димо Караангелов Виж публикацията
    Казваш че си прочел достатъчно за пчелите!?Интересно..........
    казах , че съм запознат достатъчно добре с пролетно подхранване,развитие на пчелите и разширяване на семейството.Прочел,разпита л доста хора и са ми дали доста съвети. Въпросът е аз как ще се справя .

    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    Съгласен съм с теб, ако продаваш как ще е? Всеки търси качество и ниска цена, да ама това не става! Винаги има компромис в едната посока.
    Съгласен съм с Тянката, по-добре е Емко сам да си изгради пити. Така ще добие опит, и ще има нови пити. Ще знае от кога са.
    За мен е по- важно друго, което до сега не съм срещнал (може и да съм пропуснал). Преди няколко броя във вестник "Пчели" Котларски беше написал, че за северозападна Б-я ДБ кошер трябва да е в конфигурация с три магазина. Това е важно при силна паша. Като купуваш, кошери гледай поне два магазина да имат.

    Поздрави, Г. Георгиев
    Последната ми уговорка е да са поне с 2 магазина ,защото съм се ориентирал към 10 рамкови.



    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    А какво казват твоите помощници по тея въпроси. Те не ти ли казват за тоя градеж за колко време градят......какви семейства да си купиш с какви и колко пити и т.н....... Да чуем и тяхното мнение......
    дадоха ми примери , както и в нашият регион кое доло-горе кога започва да цъфти и кога да сложа ВО за градеж. Просто аз съм на този принцип: Питам питам питам...2-3-5 човека и тогава решавам какво да правя за да не сгреша .



    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Казваш, че искаш да вземеш семействата в началото на март. Предполагам, че тогава няма да бъдат повече от 5-6 пити ДБ покритие. 1 съвет от мен- не ги разширявай с основи, търси за първото разширение ПОНЕ по 1 плодникова пита изградена. Основите за 2-ро и 3-то разширение. Незнам какво те учат твоите помощници, нолично според мен е това.
    Смятам да започна да работа през март за да мога да ги развия и разширя до май месец. Мисля да работя с преградна дъска,а колкото плодниковите пити също имам обещани няколко за развитие на моите семейства .




    БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!
    Ако ВСИЧКО знам и МОГА , няма да съм в във форума. Не ме иронизирайте ,подигравайте и т.н. не забравяйте , че и вие от тук сте тръгнали . Я наследени я сами да сте си ги взели ...
    Поздрави

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Емко Виж публикацията
    Ако ВСИЧКО знам и МОГА , няма да съм в във форума. Не ме иронизирайте ,подигравайте и т.н. не забравяйте , че и вие от тук сте тръгнали . Я наследени я сами да сте си ги взели ...
    Давай спокойно напред. Иронията се поражда от това, че ти много често казваш, че знаеш много, четеш много, а задаваш някакви елементарни въпроси, които ако четеш задълбочено - подчертавам - както ти сам казваш, то няма да има проблем да ги знаеш отговорите.

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    22.10.2015
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Кнежа
    благодаря за съвета , ще се опитам да бъда по сдържан !

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    По миналата г. и аз бях на същия хал относно изгр. рамки, иззимуваха ми успешно 14 отводки от общо 18, но нямах нито една изгр. магазинна рамка! Питах наляво-надясно, но никой не продава, бях готов и кило кръв да дам за изградени магазинни ДБл. рамки, иначе пчелите нямаше къде да складират меда!! Късметът ми проработи и намерих случайно човек, който продава - купих за около 700лв изгр. рамки, и те ми се изплатиха после от простата сметка, че имаше какво да сложа в магазините. Ако си на ДБл, плодникови рамки не ти трябват, долу градят бързо, търси магазинни ДБл и МК, с една наставка 7см висока, и МК стават за магазинни, аз даже вече изобщо не слагам магазинни ДБл за градеж - само МК и плодникови. И знай, че горе в магазина трудно градят, да не кажа почти никак, ако искаш да градиш сам рамки, слагай долу в плодника по 2 магазинни ВО, храни здраво със захар пролетта, и през 3 дни ги вади, и слагай нови.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    По миналата г. и аз бях на същия хал относно изгр. рамки, иззимуваха ми успешно 14 отводки от общо 18, но нямах нито една изгр. магазинна рамка! Питах наляво-надясно, но никой не продава, бях готов и кило кръв да дам за изградени магазинни ДБл. рамки, иначе пчелите нямаше къде да складират меда!! Късметът ми проработи и намерих случайно човек, който продава - купих за около 700лв изгр. рамки, и те ми се изплатиха после от простата сметка, че имаше какво да сложа в магазините. Ако си на ДБл, плодникови рамки не ти трябват, долу градят бързо, търси магазинни ДБл и МК, с една наставка 7см висока, и МК стават за магазинни, аз даже вече изобщо не слагам магазинни ДБл за градеж - само МК и плодникови. И знай, че горе в магазина трудно градят, да не кажа почти никак, ако искаш да градиш сам рамки, слагай долу в плодника по 2 магазинни ВО, храни здраво със захар пролетта, и през 3 дни ги вади, и слагай нови.


    Аз също се сблъсках с този проблем на неизградени магазинни рамки тази година.Добре,че имам приятел ,който разполагаше с повече.Иначе проблема е ясен,имаш силни семейства и паша и нямаш какво да сложиш за да ти сложат мед .....

    В допълнение на колегата Илиев,в магазина градят рамки малко по-бавно,но слагай примерно по 3 рамки с основи,като ги слагаш през една с изградените,т.е. 6 изградени и 3 с основи(препоръчително е да слагаш винаги една по-малко в магазина при ДБ 12 рамков - 11 пити,а ДБ 10-рамков - 9 магазинни рамки.По-добре ги изграждат и пълнят и е по-лесно за вадене след това.Задължителните условия да градят в магазина са две :
    1)Наличие на паша
    2)Силно семейство ,за да може да има достатъчно пчели,че да ти е пълен и магазина с пчели.
    Щом си се насочил към ДБ,ползвай задължително СР.Тук печелиш двойно,хем си правиш магазинни рамки,хем се бориш с акара.СР е едно от най-добрите средства и начини да се справиш с борбата с акара.По-малко акар, в нормалните случаи значи и здрави и силни семейства,от което следва и силна добивна година.
    Успех,Емко!

 

 
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •