Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 30
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799

    Въпроси към БПРА

    Имам няколко въпроса към БРПА
    1. Ще има ли възможност БРПА през идващия активен сезон да заработи?
    2. Ще бъде ли публикуван списък тук във форума на членовете на БРПА които ще работят през идващия сезон?
    3. Ако бъде публикуван списък тук, възможно ли е той да бъде със упоменати начини за контакт, регион и упоменто кой е регистриран по ДДС?
    4. Мислите ли за варианти за тотален контрол над членовете за да се избегнат добре познатите практики от досега съществуващата развъдна асоциация?
    5. Мислите ли за "горещ телефон" на който винаги в активния сезон да има отговорен дежурен, който да приема сигнали ако е необходимо веднага да разпореди проверка?
    6. Мислите ли за рагламент по който да може да бъде предизвикана проверка на сигнал в който точно да са описани :
    начините за предизвикване на проверка
    срок за извършване на проверка
    кой ще заплати разходите по извършване на проверка и т.н.
    7. Мислите ли да публикувате стандарт който да дава реална представа за минимума на това което трябва да очакват вашите клиенти, както за майките така и за отводките?

    Благодаря

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Имам няколко въпроса към БРПА
    1. Ще има ли възможност БРПА през идващия активен сезон да заработи?
    2. Ще бъде ли публикуван списък тук във форума на членовете на БРПА които ще работят през идващия сезон?
    3. Ако бъде публикуван списък тук, възможно ли е той да бъде със упоменати начини за контакт, регион и упоменто кой е регистриран по ДДС?
    4. Мислите ли за варианти за тотален контрол над членовете за да се избегнат добре познатите практики от досега съществуващата развъдна асоциация?
    5. Мислите ли за "горещ телефон" на който винаги в активния сезон да има отговорен дежурен, който да приема сигнали ако е необходимо веднага да разпореди проверка?
    6. Мислите ли за рагламент по който да може да бъде предизвикана проверка на сигнал в който точно да са описани :
    начините за предизвикване на проверка
    срок за извършване на проверка
    кой ще заплати разходите по извършване на проверка и т.н.
    7. Мислите ли да публикувате стандарт който да дава реална представа за минимума на това което трябва да очакват вашите клиенти, както за майките така и за отводките?

    Благодаря
    Има сайт на БПРА: http://bpra.bg/
    Там ще намериш отговори на голяма част от въпросите. Буквално въпрос на дни е регистриране то ни в ДФЗ имаме вече всичко необходимо. За горещ телефон не сме мислили но не мисля, че ще е проблем. По късно ще се опитам по -подробно.

  3. #3
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    [QUOTE=jorors;82320]Има сайт на БПРА: http://bpra.bg/ Нищо повече от малко реклама. Поне за сега. Лично мнение.

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    38 майкопроизводители в 15 области. Клиентите чакат да ги видят кои са-що са. Там на място вече да си питат въпросите и да си оправят работите. Не може Матеев да отговаря за всички и от името на всички. Лично мнение де. Да не стане така, че на голите кълки се радваме, ама на гърбавия....се крием. По принцип на въпросите на Рости би трябвало всеки един от 38-те да отговори перфектно. За сега единствено г-н Матеев ги отсрамва пред хората.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Имам няколко въпроса към БРПА
    1. Ще има ли възможност БРПА през идващия активен сезон да заработи?
    2. Ще бъде ли публикуван списък тук във форума на членовете на БРПА които ще работят през идващия сезон?
    3. Ако бъде публикуван списък тук, възможно ли е той да бъде със упоменати начини за контакт, регион и упоменто кой е регистриран по ДДС?
    4. Мислите ли за варианти за тотален контрол над членовете за да се избегнат добре познатите практики от досега съществуващата развъдна асоциация?
    5. Мислите ли за "горещ телефон" на който винаги в активния сезон да има отговорен дежурен, който да приема сигнали ако е необходимо веднага да разпореди проверка?
    6. Мислите ли за рагламент по който да може да бъде предизвикана проверка на сигнал в който точно да са описани :
    начините за предизвикване на проверка
    срок за извършване на проверка
    кой ще заплати разходите по извършване на проверка и т.н.
    7. Мислите ли да публикувате стандарт който да дава реална представа за минимума на това което трябва да очакват вашите клиенти, както за майките така и за отводките?

    Благодаря
    1. БПРА през идващия активен сезон 2016 ще работи.

    2. Да, разбира се. На форума, на сайта на БПРА, както и на сайта на ДФЗ ще бъде публикуван списък на членовете на БПРА, както и кой какво произвежда - майки или отводки.

    3. Да, разбира се. Списъците, публикувани от БПРА ще бъдат много по-подробни от тези, публикувани на сайта на ДФЗ.

    4. Да, разбира се. Термина "тотален контрол" е малко груб. Все пак членовете на БПРА не са роби. По-скоро ще бъде такъв контрол, който да гарантира преди всичко КАЧЕСТВО на произвежданите майки и отводки. Познатите бандитско-мафиотски практики на НРАП нямат място в БПРА. Като цяло БПРА ще бъде всичко това, което НРАП не е - честност, почтенност, публичност, качество и т.н.

    5. Такъв горещ телефон има и в момента. Това е телефона на офиса на БПРА - 066 817 403. На този телефон можете в работно време да търсите всякаква информация, както и да споделяте (сезирате) за всякакви проблеми.

    6. За това все още не съм мислил. Има обаче логика ако сигналите зачестят, да се измисли и напише регламент, който да урегулира тази материя. Нека първо да изчакаме, за да видим дали въобще ще има сигнали. Както вече ви обещах, имате гарантирана ПУБЛИЧНОСТ, така че живот и здраве - когато и ако му дойде времето, ше мислим заедно по този въпрос.

    7. За това също не съм мислил, но явно ще се наложи да го направим така, както ти го предлагаш. Като цяло целта ни е да предлагаме много по-качествени майки от НРАП, и критерий за това ще бъдат ДОВОЛНИТЕ КЛИЕНТИ. Чак измислянето на стандарт е много бюрократска история, която ще я направим само ако се наложи. Към днешна дата имаме много по-важни текущи проблеми за разрешаване.

    Като цяло на всички въпроси мога да отговоря с една поговорка:
    Въпрос: Как се изяжда един голям слон?
    Отговор: На малки хапки.

    Лека полека и стъпка по стъпка БПРА напредва в сложния хаос на законодателство и изискванията на различните контролиращи държавни институции. Паралелно с това настройваме и движим вътрешната организация и системата на взаимодействие. Постепенно изграждаме една СЛОЖНА МАШИНА, опитвайки се да я направим такава, щото да заработи ПЕРФЕКТНО. Напролет ще я включим тази машина и ще видим що за продукция ще произвежда. И ако се окаже, че в нея има повредени или некачествени части, бъдете сигурни, че няма да ми мигне окото на секундата да ги подменя.

    Ако приемем, че тази машина е лека кола, то тогава аз се опитвам да създам ФЕРАРИ или ЛАМБОРЖИНИ, което ще се състезава на пистата с раздрънкания ТРАБАНТ на НРАП.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Благодаря за отговорите.
    Истински се надявам да създадете много сериозна система за контрол на качеството и нищо не може да ме убеди че ако се разчита на честната дума нещата ще се получат. Матеев, ти си много богат управленски опит и съм сигурен, че прекрасно ме разбираш. Представям си колко много работа имате сега и за колко неща трябва да помислите (затова и питах дали да очакваме да заработите през 2016) , но ако не изградите сериозна система за контрол ламборджинито може да е на фото финиш със трабанта.
    Колкото до стандарта в началото може да е съвсем простичък
    - отводка
    ....... рамки
    ........квадратни дициметра пило
    майката оплодена и доказала че работи ......така и така.... примерно пилото в отводката е от нея.
    - майка
    сертификат номер за партда ........
    доказано оплодена и работила ...... дни преди продажбата
    и т.н.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    06.11.2015
    Мнения
    55
    И аз имам няколко въпроса.

    http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444

    Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) Министърът на земеделието и храните определя с наредба правилата за производство и търговия с елитни и племенни пчелни майки и отводки (рояци) и реда за водене на регистър.
    (2) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Производството на елитни и племенни пчелни майки и отводки (рояци) се извършва в племенни и репродуктивни пчелини, регистрирани в областните дирекции "Земеделие", при условията и по реда на ал. 3 - 7.


    Как следва да се разбира този текст? ЕЛИТНИ И ПЛЕМЕННИ се отнасая към майките, или и към рояците? Има ли някой юрист който да разтълкува какво е заложил законодателя?

    Всъщност излиза, че прилагателното се отнася както за майките така и към рояците? Ако това е така то какво излиза? Племенен рояк е рояк с племенна майка?

  8. #8
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от 212x Виж публикацията
    И аз имам няколко въпроса.

    http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444

    Чл. 19. (1) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) Министърът на земеделието и храните определя с наредба правилата за производство и търговия с елитни и племенни пчелни майки и отводки (рояци) и реда за водене на регистър.
    (2) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Производството на елитни и племенни пчелни майки и отводки (рояци) се извършва в племенни и репродуктивни пчелини, регистрирани в областните дирекции "Земеделие", при условията и по реда на ал. 3 - 7.


    Как следва да се разбира този текст? ЕЛИТНИ И ПЛЕМЕННИ се отнасая към майките, или и към рояците? Има ли някой юрист който да разтълкува какво е заложил законодателя?

    Всъщност излиза, че прилагателното се отнася както за майките така и към рояците? Ако това е така то какво излиза? Племенен рояк е рояк с племенна майка?
    Това което питаш е доста подробно описано в съответната наредба - 47. Там вътре е и отговора на 7-ми въпрос на rosty_sz.

    Чл. 16. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г., в сила от 07.03.2008 г.) (1) Произведените изкуствени рояци с пити (отводки) трябва да са със:
    1. млада племенна плодна майка, която да е белязана със съответния за годината цвят;
    2. най-малко 800 g пчели, от които най-малко 50 % да са млади;
    3. най-малко 3 пити за Даданблатов или 4 пити за многокорпусен кошер със светла до тъмнокафява вощина, с най-малко 20 dm2 пило, от което 50% запечатано;
    4. количество на меда на питите в рояците не по-малко от 2 kg.
    (2) Произведените изкуствени голи рояци (пчелопакети) трябва да са със:
    1. млада племенна плодна майка, която да е белязана със съответния за годината цвят;
    2. най-малко 1,5 kg пчели, от които 50% да са млади;
    3. не по-малко от 800 g храна.

    ***********************
    1dm2=100см2 това и квадратче с размер 10х10 сантиметра.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Мислех че познавам всички нормативни актове свързани с пчеларството, но тази наредба ми е убягнала. Явно е била добре прикривана че съществува от хората които трябваше да я изпълняват. Благодаря на Искрен. Ще я изчета цялата

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Мислех че познавам всички нормативни актове свързани с пчеларството, но тази наредба ми е убягнала. Явно е била добре прикривана че съществува от хората които трябваше да я изпълняват. Благодаря на Искрен. Ще я изчета цялата
    Има 2 наредби, които регулират из основи дейноста на майкопроизводителите. Едната е Нредба 47, която регулира реда за производство и предлагане, а другата - Наредба 35. Специално Наредба 35 е много интересна - тя с подробности описва как се правят и тестват елитните пчелни майки.

    Наредби.rar

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •