Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 39
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Ако едно семейство с 4 майки не изкарва мед поне колкото 6 едномайчини, не виждам практически смисъл да имам повече от една майка в кошера.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Ако едно семейство с 4 майки не изкарва мед поне колкото 6 едномайчини, не виждам практически смисъл да имам повече от една майка в кошера.
    Практическия смисъл китайците са го измислили. Всяка втора година вместо да хвърлят майки, при подмяната се правят многомайчини семейства от "бракуваните" майки.

    Както и да е, аз за себе си съм решил такова нещо на майката да не причинявам. Не съм рязал и крака и крила до сега.
    Винаги може по-добре.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от n_markov Виж публикацията
    Колеги възможно ли е да съжителстват две майки в изолаторни клетки от по 2,3 пити в един сандък. Т.е. да се образува едно пчелно кълбо което да се грижи за двете майки изолирани една от друга с обща площ от 5,6 пити.
    Да съжителстват в едно кълбо през зимните месеци–не съм имал такъв случай.Но ще споделя случай от предходната година –2015г.На 5–6 с–ва не ми харесваха майките.Нямах резервни в момента.Реших да ги принудя да направят самосмяна за да не губя от пашата.След направените процедури десетина дена не ги поглеждах.При прегледа констатирах заложени идеални маточници–навсякъде само по един.С това реших че въпроса е решен. След кориандъра отново ги прегледах.Констатирах ,че в четири от с–вата работят и двете майки–старата на последните три пити,а младата ,на останалите . И така до началото на септември–тогава останаха само младите.Март ще ги прослушам.Така че е възможно да съжителстват ,но до кога ?–решават пчелите.Колегата m–pchelari публикува снимка от китайски практики.Може и да може ,но мисля че това са млади ,неоплодени майки .Тогава търпимостта м/у тях е възможна.Само мнение.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Не не са в борба. Има го във файловете. Поддържа се хомогенно гнездо.
    - тримайчини и петмайчини семейства са съответно 200 и 320% по силни от едномайчино семейство.
    - първите 6 месеца снасят всички майки в 90% от семействата.
    - 55% от семействата презимуват с всички майки.
    - 15% от семействата елиминират 1-2 майки при презимуване.
    - само 3% от семействата оставят една майка след презимуване.
    Ето защо китайците ни заливат с мед. Ха, ха... китайски. Аз пак да продължа да питам. Значи 3% остават с една майка. А тези 15% както пишеш с колко остават като премахнат 1-2 от 3-5 майки? Остават 55% с всички майки. Нали така? Да по - горе пише 90% само снасят. От 90 вадя тези 55 и се получава 35%. Това значи по - малко от половината. А от тук следователно, че до началото на активния период ще опукат още някоя и друга и какво излиза? Едно нищо. Дали съм прав или не?

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от iliew Виж публикацията
    Ако едно семейство с 4 майки не изкарва мед поне колкото 6 едномайчини, не виждам практически смисъл да имам повече от една майка в кошера.
    Амчи що ве.Няма да ги диндюркаш.Они си снасят, пчелите събират и после само дигаш оборотите на центрофугата.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Може и да може ,но мисля че това са млади ,неоплодени майки .Тогава търпимостта м/у тях е възможна.
    Тук не съм съгласен. Помисли малко и ако не се сетиш ми се обади на лични за да ти подскажа защо не съм съгласен.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Ето защо китайците ни заливат с мед. Ха, ха... китайски. Аз пак да продължа да питам. Значи 3% остават с една майка. А тези 15% както пишеш с колко остават като премахнат 1-2 от 3-5 майки? Остават 55% с всички майки. Нали така? Да по - горе пише 90% само снасят. От 90 вадя тези 55 и се получава 35%. Това значи по - малко от половината. А от тук следователно, че до началото на активния период ще опукат още някоя и друга и какво излиза? Едно нищо. Дали съм прав или не?
    Не, не го тълкуваш правилно. Ето ги табличките. Едната е за презимуването а другата за приемането. Става дума за 3 годишна статистика и 10 годишна практика.

    1.jpg

    Майките трябва да са минумум на 6 месеца, най-добре двугодишни а пчелите на които се придават млади.
    Винаги може по-добре.

  8. #18
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Тук не съм съгласен. Помисли малко и ако не се сетиш ми се обади на лични за да ти подскажа защо не съм съгласен.
    Точно младите се бият, особенно когато роят и се люпят батарейно..........виждал съм го.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Преди две години късно есента обединих две семейства поради това, че бяха слаби. При пролетния преглед установих, че двете майки осеменяват заедно, без да си налитат една на друга. През последната седмица на месец май когато правех отводки видях, че двете продължават да съжителствуват мирно и заедно. Същата година това семейство бе едно от отличниците в пчелина като даде много мед. Не знам до кога двете майки са били заедно понеже имах други грижи на главата, като облагородяване на пчелина и бързото качване на броя на семействата в него. По отношение на майките и търпимостта между тях има много изписано. Последната книга която прочетох по въпроса и може да ти е полезна и не само е "Майката - уникално творения" на Йозеф Кантар, в която има доста споделено от различни пчелари.
    Keep Walking...

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Не, не го тълкуваш правилно. Ето ги табличките. Едната е за презимуването а другата за приемането. Става дума за 3 годишна статистика и 10 годишна практика.

    1.jpg

    Майките трябва да са минумум на 6 месеца, най-добре двугодишни а пчелите на които се придават млади.
    Така. Въпросите ги задавам просто да се раздвижи темата. Аз още отдавна съм задавал въпроси във форумите - защо се режат мандибулите на майките? Ето най - после излезе и отговора. Но да приемем, че съм прочел доста по въпроса и ще кажа, че това са временни явления и в крайна сметка кошера ще остане с една майка. Това, че са отрязани мандибулите на майките и те не могат да се елеминират една друга, то пчелите рано или късно ще оправят нещата чрез феромоните на майките. Това няма да може да се случи в случая когато китаеца постоянно рови в кошера и му натиква постоянно по 5-6 майки с които пчелите трябва да се справят.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •