Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 28

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    15.01.2016
    Мнения
    5

    Качество на меда

    Здравейте!

    Бих искал да науча дали ма такова нещо, като качество на меда, и как се определя? На око, с някакъв уред?
    Как да знам дали меда който купувам с какво качество е?

    Благодаря предварително,
    Николай

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ники, здравей! И да има такова нещо, ама трябва да купуваш само от мен. Че да си сигурен в него !
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    А сега сериозно- в лаборатория!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    15.01.2016
    Мнения
    5
    Добър ден и благодаря за отговора, бат Тянко!

    Да речем, че се съмнявам във всичко и във всеки (въпреки, че не е така на 100%) и да речем, че съм сигурен в теб и купувам от теб, но ако все пак имам и най-малко съмнение за качеството на получавания мед, какво мога да направя, за да се убедя в качествата му.
    И не на края, има ли такова нещо като първо, второ или трето качество, при меда?
    Значи ако имаш време, и ако обичаш, ти или някой друг от форума, просто да обясниш на един начинаещ..
    Благодаря предварително!
    Николай

  5. #5
    Щом си толкова мнителен, си купи 1-2 кошера и сам си го произвеждай. Ако си имаш вяра разбира се.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от frogyt Виж публикацията
    Добър ден и благодаря за отговора, бат Тянко!

    Да речем, че се съмнявам във всичко и във всеки (въпреки, че не е така на 100%) и да речем, че съм сигурен в теб и купувам от теб, но ако все пак имам и най-малко съмнение за качеството на получавания мед, какво мога да направя, за да се убедя в качествата му.
    И не на края, има ли такова нещо като първо, второ или трето качество, при меда?
    Значи ако имаш време, и ако обичаш, ти или някой друг от форума, просто да обясниш на един начинаещ..
    Благодаря предварително!
    Николай





    Вариант първи: регистрираш се в БГ -мама и там си задаваш тъпите въпроси.
    Вариант втори: минаваш на мармалад.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Темата е - да си начешем езиците .

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Темата е - да си начешем езиците .
    Ами давай. Много си кратък. Ти ако така си го чешеш ще ти трябват сто години.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Няма продуктивно пчеларство без захар! Като се има в предвид че и правим изследване на меда и се вижда че стойностите са в граници... не виждам проблем. Тук малко има дискриминация. Все едно аз да искам мляко от крави, хранени само със сено или яйца от свободно гледани кокошки без комбиниран фураж. Само със семена, но и те да са отгледани без препарати и торове... е няма как да стане. Има, но едно яйце ще е 5 лв.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Няма как да разбереш за качеството на даден мед от вида или вкуса. Някой хора казват, че истинския мед имал каймак в буркана, е моя от 33 буркана има каймак само в 4. Просто след като декристализирам тенекия с мед я изсипвам в малък матуратор в който престоява за 30 мин, докато си наглася бурканите, капачките и тнт. Всички балончета изплуват на повърхноста и като започна да пълня просто е хомогенен цвят, без ни едно восъче или наченки на каймак...
    Друго по което са ми казвали дали меда е хубав, трябвало като лапнеш една лъжица и да се задавиш, да ти препарело на гърлото. И това не е вярно, зависи от вида мед, слънчогледа е така, кориандъра също. Акацията НЕ!
    Това с кристализацията на меда също е някъв мит. Меда когато е центрофужен минава през едра цедка, после се изсипва в матуратор и минава през фин цедак, престоява цяла вечер и на другия ден рано сутринта се налива в тенекии, така няма и грам восък. По-този начин дори слънчогледа при мен кристализира сравнително по-бавно!


    п.п. Дори в меда да има някакво количество захар, инверт. То той ще е по-добър от това ако е третиран кошера с антибиотици, варостопи, чек мек... и тнт.. Просто пчелата ще си е свършила работата с инвертирането и обогатяването с други билки и цветя. Говоря за хората които се притесняват да си подхранят пчелите преди паша...

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •