Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 28 от общо 28
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    На хора с под 600 лева заплата, мед не продавам- а подарявам!
    И аз смятам така да правя.Какви документи, удостоверяващи този праг им изискваш?

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Няма да цапам повече Градски- достатъчно! Разбрах се с момчето на лични, ако искаш и с тебе мога!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #23
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от frogyt Виж публикацията
    .....Бих искал да науча дали ма такова нещо, като качество на меда, и как се определя? На око, с някакъв уред?
    Как да знам дали меда който купувам с какво качество е?......
    Не се сърди на колегите. Темата за качеството на меда е безкрайна, темата за фалшификациите - също. Няма как да ти се отговори с две изречения.

    Накратко меда както всяка една друга стока си има качество, има си и различни разновидности. Определянето на качеството става посредством измерването на различни негови параметри в акредитирани лаборатории. Такива има както в България, така и в чужбина.

    Параметрите, по които се изследва меда, са много. Най-важните са съдържание на вода, захароза, глюкоза и фруктоза, диастазна активност, поленов анализ, електропроводимост, свободна киселинност, ХМФ (хидрометилфурфурол). Видовете мед пък се определят по цвят, мирис, вкус, произход, съдържание на полени и др.

    Много голямо внимание се отделя на това меда да е произведен по биологичен начин и в него да няма съдържание на тежки метали, антибиотици, пестициди, ГМО и т.н. За всичките тези неща си има изследвания, които обикновено са много скъпи. Също така си има и изследвания за откриване на различните видове фалшификации на меда, като например анализ на C3/C4 захари, анализ за използване на изкуствена инвертаза, и една камара други методи, от сложни по-сложни и от скъпи по-скъпи.

    Въобще може да се напише книга от 500 листа на тема качество на меда. Ти кажи какво по-точно те интересува. Задай малко по-конкретен въпрос, за да получиш по-конкретен отговор. Ако просто те интересуват някакви бабешки методи за грубо определяне на качествата на меда, ами потърси с Google и ще намериш много такива. Например:

    http://drugata-realnost.com/%D1%81%D...0%D0%BB%D0%B8/
    http://aktivnipotrebiteli.bg/%D1%82%...BC%D0%B5%D0%B4
    http://ntotkov.blogspot.bg/2010/12/blog-post_29.html
    http://saveti.framar.bg/%D0%BF%D1%80...82%D0%B8%D1%8F
    http://www.hera.bg/s.php?n=338

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Няма да цапам повече Градски- достатъчно! Разбрах се с момчето на лични, ако искаш и с тебе мога!
    Е , нема нужда.Аз за себе си реших : за по-лесно ще искам само служебна бележка от фирмата.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    15.01.2016
    Мнения
    5
    Здравейте!

    Благодаря ви за отделеното време!

    За да отговоря на Г-н Матеев, относно какво точно ме интересува (благодаря ви г-н Матеев за подробния отговор), трябва да кажа, че искам да купувам мед на едро, а не за храна вкъщи. Да го купувам от производителя и да го препродавам на други.

    Николай

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от frogyt Виж публикацията
    Здравейте!

    Благодаря ви за отделеното време!

    За да отговоря на Г-н Матеев, относно какво точно ме интересува (благодаря ви г-н Матеев за подробния отговор), трябва да кажа, че искам да купувам мед на едро, а не за храна вкъщи. Да го купувам от производителя и да го препродавам на други.
    Нямам представа какво означава на едро според твоите интереси г-н .Матеев доста подробно ти обясни как стоят нещата.
    Ако количествата които мислиш да купуваш не оправдават цената на изследванията просто ще трябва да се довериш на някой пчелар но имай в предвид че видовете мед са много и едни хора харесват един вид други друг и това че един вид мед не ти харесва не означава че е фалшив.
    Миналата година ми донесоха подарък от Канада едно малко бурканче с някакъв черен много скъп мед с така наречения остатъчен вкус след като го опиташ след това няколко минути в устата ти се задържа вкуса. цялото ми семейство каза че по гадно нещо не са опитва ли но това не означава че меда е лош аз например много обичам прясно изваден липов мед , колеги казват че от кориандър е много добър но аз не съм опитвал.
    Ще ти разкажа случка за един приятел пчелар (голяма зядлица и темеруд) за да го имаш в предвид (Хитлер мисля бе казал че добрата подготовката е наполовина спечелена битка).
    В София на пазара Георги Кирков един "производител" продава около 20-30 вида мед с сертефикат някакъв (не ми се обяснява подробно ) и брошури кой мед какво лекува и моят приятел го пита:
    -Извинете производител ли сте или прекупвач
    -Да имам няколко пчелина
    -Ама стационарни или практикувате подвижно пчеларство
    -Аааааааааа емиииииииии
    -Колко пчели има в един кошер и колко трябва за да почне да пълни магазина
    Тук вече продавача видимо изнервен се развика
    -Аз да не съм на изпит ,вие какво си позволявате и т.н.
    Моят приятел каза
    -Аз имам една жена и не знам къде ходи а вие при положение че само в 1 добър кошер има 50-60хил. пчели и за 1кг.мед е необходимо да посетят няколко милиона цвята как разбирате къде ходят за да предлагате толкова видове мед.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 29.12.2016 в 15:23.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Нещо -полезно. http://fermera.bg/component/k2/item/...%BE%D1%80.html


    Изводите за българските пчелари:
    - в България липсва програма за мониторинг и изследване на замърсяването с акарициди;
    - липсват лаборатории, в които да се прави такова изследване по инициатива на производители или на потребители;
    - стимулира се използването на най-сериозните замърсители на пчелните основи и на меда – кумафос и пиретроиди (дори в националната програма за развитие на пчеларството);
    - не се работи по стратегически цели на пчеларството в България – стимулиране на качествени и чисти продукти и по-добри цени на реализация на тази база и др.;
    - на биологичното пчеларство се гледа като на досадна земеделска дейност, която сама може да се справи с предизвикателствата на аграрния сектор и е без значение за консуматорите в страната.
    Неприятно и недалновидно!

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    В Германия лекарствата на Байер за вароатозата не са разрешени за употреба. Байер все още ги произвежда за третия свят. За това търговците в Германия имат високи изисквания към качествен мед без осатъци от лекартва, защото това е възможно.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •