Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 28
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ники, нормално е да сметнеш че се заяждаме! Но това е за да вникнем в същината на твоя проблем. И защото тук има колеги, които отдавна се занимават с такива като мен и теб. Сиреч новобранци. Така че въпроса ти донякъде има по скоро субективен отговор. Защото опира до вкус и до предлагане- нали знаеш, всеки си хвали стоката и твърди че е най-добра. А обективно, чисто практически когато дадеш проба от съответния мед в лаборатория там ще преценят става ли за ядене, или за ракия. Така че се радвай, че поне няма да ти хвърлят един бой- както в казармата. Че после да те признаят за старюга. Последните две изречения са шега!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от frogyt Виж публикацията
    Не знам засегнах ли някого и защо...
    Когато някой ме пита за нещо абсолютно основно, в някоя област, в която съм специалист, на мен също ми се струва, че въпросите са тъпи, но се опитвам да погледна от гледна точка на питащия - за да пита, значи не знае, няма и представа. Ако пък бърка, знам ли... поправи го. Аз нали все пак за мед питам, защо да ходя в мама.бг?
    Зададох няколко въпроса и никой не ми отговори нищо. Напротив - един ми казва да си купя кошери и да си произвеждам. Не искам да си купя кошери и да произвеждам - искам да купя готов мед, произведен от другиго. Друг пък ми казва да сменя на мармалад.
    Явно в този форум има дружинка, която се заяжда, за да си чеше клавиатурите.
    Хайде приятна и благодар
    Дай да ти дам от моя, че да се хвалиш навсякъде. Тези ги остави - те само езиците им дълги.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.04.2015
    Мнения
    340
    Цитат Първоначално публикувано от frogyt Виж публикацията
    Здравейте!

    Бих искал да науча дали ма такова нещо, като качество на меда, и как се определя? На око, с някакъв уред?
    Как да знам дали меда който купувам с какво качество е?

    Благодаря предварително,
    Николай
    Здравей, не разбрах ти пчелар ли си (или кандидат пчелар) или просто искаш да си сигурен че си купуваш качествен мед. Защото пчелар би трябвало да знае , че на такъв въпрос не може да се отговори, може би затова някои пчелари тук се изказват по този начин.

  4. #14
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от ves Виж публикацията
    Здравей, не разбрах ти пчелар ли си (или кандидат пчелар) или просто искаш да си сигурен че си купуваш качествен мед. Защото пчелар би трябвало да знае , че на такъв въпрос не може да се отговори, може би затова някои пчелари тук се изказват по този начин.
    Ако е пчелар би трябвало да са му ясни тея неща, поне малко от малко. Ако е кандидат- няма да се интересува от качество. Болшинството кандидати ги интересуват добиви, цени, продажби.......доходи....т.н. Ако е клиент и толкова много претендира- г-н Цветков му предложи вариант. А ако може и аз да кажа мнение към пчеларите тук.... ако може малко по-кротко с подхранване, сиропи, питки, добавки..... Верно ако страничен човек чете ще остане с впечатление, че едва ли не пчелите ни са изтощени от глад и карат само на добавки,захар..... Лично мнение, не натрапвам на никого.....

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Няма как да разбереш за качеството на даден мед от вида или вкуса. Някой хора казват, че истинския мед имал каймак в буркана, е моя от 33 буркана има каймак само в 4. Просто след като декристализирам тенекия с мед я изсипвам в малък матуратор в който престоява за 30 мин, докато си наглася бурканите, капачките и тнт. Всички балончета изплуват на повърхноста и като започна да пълня просто е хомогенен цвят, без ни едно восъче или наченки на каймак...
    Друго по което са ми казвали дали меда е хубав, трябвало като лапнеш една лъжица и да се задавиш, да ти препарело на гърлото. И това не е вярно, зависи от вида мед, слънчогледа е така, кориандъра също. Акацията НЕ!
    Това с кристализацията на меда също е някъв мит. Меда когато е центрофужен минава през едра цедка, после се изсипва в матуратор и минава през фин цедак, престоява цяла вечер и на другия ден рано сутринта се налива в тенекии, така няма и грам восък. По-този начин дори слънчогледа при мен кристализира сравнително по-бавно!


    п.п. Дори в меда да има някакво количество захар, инверт. То той ще е по-добър от това ако е третиран кошера с антибиотици, варостопи, чек мек... и тнт.. Просто пчелата ще си е свършила работата с инвертирането и обогатяването с други билки и цветя. Говоря за хората които се притесняват да си подхранят пчелите преди паша...

  6. #16
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Няма как да разбереш за качеството на даден мед от вида или вкуса. Някой хора казват, че истинския мед имал каймак в буркана, е моя от 33 буркана има каймак само в 4. Просто след като декристализирам тенекия с мед я изсипвам в малък матуратор в който престоява за 30 мин, докато си наглася бурканите, капачките и тнт. Всички балончета изплуват на повърхноста и като започна да пълня просто е хомогенен цвят, без ни едно восъче или наченки на каймак...
    Друго по което са ми казвали дали меда е хубав, трябвало като лапнеш една лъжица и да се задавиш, да ти препарело на гърлото. И това не е вярно, зависи от вида мед, слънчогледа е така, кориандъра също. Акацията НЕ!
    Това с кристализацията на меда също е някъв мит. Меда когато е центрофужен минава през едра цедка, после се изсипва в матуратор и минава през фин цедак, престоява цяла вечер и на другия ден рано сутринта се налива в тенекии, така няма и грам восък. По-този начин дори слънчогледа при мен кристализира сравнително по-бавно!


    п.п. Дори в меда да има някакво количество захар, инверт. То той ще е по-добър от това ако е третиран кошера с антибиотици, варостопи, чек мек... и тнт.. Просто пчелата ще си е свършила работата с инвертирането и обогатяването с други билки и цветя. Говоря за хората които се притесняват да си подхранят пчелите преди паша...
    Че захарта дадена в ОПРЕДЕЛЕН МОМЕНТ стимулира пчелите спор няма. Ама айде иди го обясни на клиент, който блъска цялмесец за 600лв заплата /или там горе-долу/ и си мисли, че ти само ТОЧИШ мед от кошера и се чудиш как да му вземеш 8,10,12,15 лв за буркан. НАРОДОПСИХОЛОГИЯ.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Няма продуктивно пчеларство без захар! Като се има в предвид че и правим изследване на меда и се вижда че стойностите са в граници... не виждам проблем. Тук малко има дискриминация. Все едно аз да искам мляко от крави, хранени само със сено или яйца от свободно гледани кокошки без комбиниран фураж. Само със семена, но и те да са отгледани без препарати и торове... е няма как да стане. Има, но едно яйце ще е 5 лв.

  8. #18
    Автор
    Регистриран
    22.10.2015
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Кнежа
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Ако е пчелар би трябвало да са му ясни тея неща, поне малко от малко. Ако е кандидат- няма да се интересува от качество. Болшинството кандидати ги интересуват добиви, цени, продажби.......доходи....т.н. Ако е клиент и толкова много претендира- г-н Цветков му предложи вариант. А ако може и аз да кажа мнение към пчеларите тук.... ако може малко по-кротко с подхранване, сиропи, питки, добавки..... Верно ако страничен човек чете ще остане с впечатление, че едва ли не пчелите ни са изтощени от глад и карат само на добавки,захар..... Лично мнение, не натрапвам на никого.....
    Много си прав , аз също съм кандидат пчелар и честно казано в началото за друго не мислех. Сега след около 6-7месеца четене и гледане на клипове расъждавам по друг начин. Колко е важно семейството да е здраво да се грижиш за него ,да му подсигориш що годе паша и да условия. Много пчелари търсят място за пчелин а не се грижат за това да има повече растения за опрашеане. Осъзнах колко благородна е професията и без да преувеличаваме колко сме полезни на човечеството със задаждане на растения ,опрашване на мн видове култури . Всеки мисли , че е лесно ...че изскарват пчеларите пари от труда на животинките ,НООО! Това си е наука ..трябва да си дърводелец,агроном,фармаце фт и т.н. за да зи пчелар.!!!

  9. #19
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    не му е тук мястото ама преди години гледах крави, сега гледам овце /за лична консумация/, работя и малко земя. ГАРАНТИРАМ ти, че България все още не е толкова замърсена както НЯКОЙ други държави...... А продуктивното производство без добавки, препарати, химия.....не се получава, не само в пчеларството. В крайна сметка всеки преценява какво доверие може да даде и да получи. П.П. и ти ГАРАНТИРАМ, че сега ако си купуваш мляко от някоя средно голяма или малка ферма каквито са болшинството в Бг /щот най-големите са мафиотски/ то наистина си купуваш МЛЯКО. Същото и с месото......и колкото и да искат като цена хората, трябва да им се плати. на никого не е приятно да не му оценяват труда.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    На хора с под 600 лева заплата, мед не продавам- а подарявам!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •