Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 10
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    10.10.2015
    Мнения
    3

    Каква е разликата между ливаден и полски мед?

    Простете невежеството ми. Ентусиаст новобранец съм. Някой може ли да ми каже разликата между ливаден и полски мед? Срещам го доста често (в по-старата литература), примерно в разни славнителни таблици за химичния състав на отделните видове пчелен мед (често обобщаващи понятия за полифлорен мед от отделен район). Хайде, да се съпоставят планински и ливаден мед, разбирам, но ливаден и полски? За мен е едно и също. Вероятно ми куцат дефинициите за "поле" и "ливада" Ако някой освети тъмата в моите познания, ще му бъда благодарен в истинския смисъл на думата.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Разликата идва от различната интерпретация на двете понятия в селското стопанство! Питай чичо за двете поотделно и кажи и тук, да видим дали си разбрал. Аз лично предпочитам полски мед.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Не съм съгласен. За ман:
    Полски е медът добит в равнините и низините. В неговия състав обикновено има и присъствие на технически култури- рапица, най-вече слънчоглед, люцерна и т.н. Има присъствие и на растения (билки), които намират подходящи условия за развитие на малка надморска височина. Растат по парцелите оставени за пасища, сеновалите, изоставени ниви и т.н.
    Ливадния мед е мед предимно от растения предпочитащи Средна и висока надморска височина. Добива се предимно в планинските райони и почти липсва присъствие на технически култури.

    Под понятието ливада разбирам тревна площ предназначена за косене - добив на сено. Такива в равнините територии на БГ почти няма поради супер интензивното селко стопанство. Там има затревени територии които са предназначени за директна паша и те влизат по понятието- пасище.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    10.10.2015
    Мнения
    3
    Благодаря за отговора

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ливада- постоянно затревена площ, която се коси от един до четири пъти! Окосеното сено се използва за зимно изхранване на животни. Понеже са два вида естествени и изкуствени могат да бъдат създавани на всяка надморска височина!
    Пасища и мери- едно и също! Постоянно затревени площи за изпасване на животни. Като животните могат да бъдат насочвани или оставени на свобода!
    Поле- в земеделието обработваеми ниви и необработваеми пасища, ливади.
    Поляна-открита местност с трева сред гора- например с ягоди.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Ливада- постоянно затревена площ, която се коси от един до четири пъти! Окосеното сено се използва за зимно изхранване на животни. Понеже са два вида естествени и изкуствени могат да бъдат създавани на всяка надморска височина!
    Пасища и мери- едно и също! Постоянно затревени площи за изпасване на животни. Като животните могат да бъдат насочвани или оставени на свобода!
    Поле- в земеделието обработваеми ниви и необработваеми пасища, ливади.
    Поляна-открита местност с трева сред гора- например с ягоди.
    Това навярно е според тълковния речник. Аз изразих моето виждане

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Не това е според агрономското ми мнение! Но това не пречи да пием по едно нали?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #8
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Не това е според агрономското ми мнение! Но това не пречи да пием по едно нали?
    Като те чете човек, ще каже че, не пускаш чашата. Все имаш някакъв повод.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Специално ти Юрка не ме чети, защото от мен нищо няма да научиш! Дори напротив аз се уча от теб. Но най-добре да се видим та да ме учиш tet a tet. А аз само да правя салата, мезе и да пълня чашите! Не се стърпях и са осрах и в тази тема- моля да ме извините!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    [QUOTE=бат тянко;81813]Специално ти Юрка не ме чети, защото от мен нищо няма да научиш! Дори напротив аз се уча от теб. Но най-добре да се видим та да ме учиш tet a tet. А аз само да правя салата, мезе и да пълня чашите! Не се стърпях и са осрах и в тази тема- моля да ме извините![/QU

    Чакай ,Бат Тянко .
    Не си сбъркал нищо ,за да се извиняваш .
    Желая ти успех .

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •