Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 9 от общо 9
  1. #1

    Нужна ли е категория Е ?

    От Закона за движение по пътищата :
    "чл. 150 а
    6. категория В - моторни превозни средства с допустима максимална маса, която не надвишава 3500 kg, проектирани и конструирани за превоз на не повече от 8 пътници плюс водача; моторните превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, която не надвишава 750 kg; без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg;

    7. категория ВЕ - без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, състав от пътни превозни средства, с теглещо превозно средство от категория В и ремарке или полуремарке, когато допустимата максимална маса на ремаркето или полуремаркето не надвишава 3500 kg;"

    Защо се шири мнението че за двуосно ремарке трябва кат. Е ? В закона не пише такова нещо ! На всякъде става въпрос за товароносимост не за брой оси . Моля за мнения по въпроса .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2015
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Община Димитровград
    Гледа се товароносимост. Същия мит го има и за бусовете с двойна гума,дали е с B или C....

    Това което е важно,,ако ремаркето Ви е по тежко от 750 кг...

    "без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg"

    Тоест,, дори ремаркето да е над 750кг,, щом композицията не е над 4250кг си карате с B кат.

    Аз за всеки случай съм си разпечатал закона,ако има " ся ко ша прайм" ......да им го показвам ......

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Провери и нещо друго. При състав от превозни средства над 3.5т е необходим тахограф, а тогава става наистина сложно...

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Standart Виж публикацията
    Провери и нещо друго. При състав от превозни средства над 3.5т е необходим тахограф, а тогава става наистина сложно...
    Това с тахографа не е вярно, лично съм питал но не помня точно отговора. Изобщо материята е много сложна и сбъркана и всеки я тълкува както си иска. Бях чел преди време че на един колега с бус и платформа с кола на нея около Монтана му писали акт че кара с „малката“ винетка която не отговаря на общото му тегло но после съда го отмени, така че най добре е въпросите да се задават директно към ДАИ.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2015
    Мнения
    21
    Пчеларски район
    Община Димитровград
    Говорим за МПС-та,управлявани с B категория.. няма как да има тахограф, дори да е над 3.5т състава.


    Във връзка с винетките.. ако състава е над 3.5 т. трябва да имаш
    винетка и за МПС-то и за ремаркето( говорим за товарно ремарке,платформа) .. така е по закон,
    въпроса е,че и КАТ не могат и те самите да обяснят кое как е.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Това с тахографа не е вярно, лично съм питал но не помня точно отговора. Изобщо материята е много сложна и сбъркана и всеки я тълкува както си иска. Бях чел преди време че на един колега с бус и платформа с кола на нея около Монтана му писали акт че кара с „малката“ винетка която не отговаря на общото му тегло но после съда го отмени, така че най добре е въпросите да се задават директно към ДАИ.
    Колега това, че си питал не значи, че си попаднал на правилните хора. Има регламент Е561 където са посочени всички подробности по въпроса. Само можеш да си доволен от залисаните монтански полицаи, защото на други места е наистина много сериозно. И ако пчеларството ми е любимото хоби то превозите(международните) са ми професия.

    ПП Все за тебе се сещам като минавам през Медовница и видя табела Воднянци-10км. И ако не ми беше неудобно, досега да съм ти се натресъл да се запознаем.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Standart Виж публикацията
    ПП Все за тебе се сещам като минавам през Медовница и видя табела Воднянци-10км. И ако не ми беше неудобно, досега да съм ти се натресъл да се запознаем.
    Няма защо да ти е неудобно, доста колеги са идвали при мен, както и аз при тях така че следващия път като минаваш насам се обади, телефона ми е 0878632080 (само дано да ме уцелиш да съм си вкъщи де ). Колкото до Регламент 561 май всеки го чете като дявола евангелието (поне с такова убеждение оставам като четем чат пат тук http://www.driver-bg.eu/index.php?PH...ebc1cb2755;www)

  8. #8
    Когато максимално допустимата маса на превозното средство,включително всяко ремарке или полуремарке надхвърля 3,5 тона се прилага наредба 561 на ЕО.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    25.05.2013
    Мнения
    125
    Пчеларски район
    Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Няма защо да ти е неудобно, доста колеги са идвали при мен, както и аз при тях така че следващия път като минаваш насам се обади, телефона ми е 0878632080 (само дано да ме уцелиш да съм си вкъщи де ). Колкото до Регламент 561 май всеки го чете като дявола евангелието (поне с такова убеждение оставам като четем чат пат тук http://www.driver-bg.eu/index.php?PH...ebc1cb2755;www)
    Обещавам поне да се обадя, но няма да е скоро защото сега пътувам предимно на юг и ми е по-добре без сняг. Колкото до Драйвъра, изявявам се периодично и там.
    Съвета за тахографа ми е съвсем добронамерен (мразя да спонсорирам силови структури). Та на който му се наложи има вариант за допълнителен монтаж на тахограф, придружен с анекс, че шофьора не е управлявал автомобил последните 28 дни и си решава всички главоболия.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •