Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 126 ПърваПърва ... 1725262728293777 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 1251
  1. #261
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Както споменах в един пост загубите са ми 75%, но какво е интересното. Измряха всички силни, а останаха само мършите. Куриоза е, че зазимих едно с две рамки - една шепа пчели с ясната мисъл, че ще загине, но уви. Изкара си зимата и си вкарва вече прашец. Изумен съм от това което се получава.
    И при- мен положението е 1 към 1 както е при теб колега но продължаваме напред.Аз вече си поръчах 10 отводки.Няма отказване.Само проблема ми е че имам около 250 рамки пълни с мед и още толкова изградени.Как ще ги опазя не знам.Пърсейки отводки за закупуване се натъкнах на факта че има много загуби от колегите, но много от тях си мълчат и лъжат че нямат загуби.Кой лъжат освен себе си.Станалото,станало да не е умрял човек.Живота продължава,като сме живи и здрави пак ще ги въстановим.Поздрави и лек ден.

  2. #262
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    При мен ситуация е същата ( без тези 75%) и ако за мърши взема резервите на 4-5 рамки( при зазимяване). Да не ровя, би ли писал с какво мориш акара.
    За акара ползвам само ОК по рецептата на Дони. Има я в раздела за Оксаловата киселина . Става много бързо и ефекта е невероятен.

  3. #263
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Толкова колеги с голями загуби е направо притеснително. Никой ли не иска да прати за иследване?

  4. #264
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    Невиждан мор на пчелите отчетоха тази година пчеларите.
    В някои райони смъртността е 50%, в други 80%, но като цяло в страната се забелязва средно ниво от 60%. Хората остават без поминък, възстановяването на 100 загинали пчелни семейства излиза на изрядните данъкоплатци около 20 000 лв, предаде OFFNews.
    Никой не доумява от какво точно е породена загубата на пчелите, виждали сме е и по-тежки зими, но такова чудо не е имало досега, коментират пчелари. Единственото обяснение е отмяната на дерогацията за третирането на земеделските култури с така вредните неоникотиноиди.
    Това е изключително вреден инсектицид. Както за пчелите, така и за всички останали насекоми, диви птици, животни. И хората, разбира се, твърдят пчелари.
    От БАБХ отчетоха една единствена доказана проба за смъртност на пчели в резултат на третирането с неоникотиноиди. За съжаление всеки пчелар в страната трябва да изпрати проби, която струват 400 лева, за да се докаже вредата от инсектицида. Поради финансовата невъзможност това да се случи, причината за масовия мор остава само предположение.
    "Пчеларите, Грийнпийс и „Зелените“ обаче ще се борим със страшна сила да се отмени дерогацията за неоникотиноидите", заяви Николай Куменов, председател на Федерация на българските пчелари.

  5. #265
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    До колегата Zelha , да не събирам 2-3 поста за цитат. Пишеш, че си в Югозападен район и даваш “ПИСАНИЦИ“ за неоникотиноиди. Като гледам картата на България на югозапад освен балкани и камъняк друго не виждам. Неоникотиноидите се използват основно за третиране на семената на царевица и слънчоглед. Незнам, но май никога през живота си не си виждал блокове от ХИЛЯДИ декари слънчоглед и царевица. Тия неоникотиноиди АКО въобще вредят на пчелите, вредят на полето. Не по балканите. После, казваш че спазваш добри практики, това е добре. Ползваш Варостоп, имаш 16г стаж в пчеларството. Моето предложение е наесен 1 кошер да го третираш с оксалова киселина, ей-така за проба. и да видиш по дъното какво и що. А за “тежката“ зима мога само да ти кажа, че живея в един от най-студените райони на България. Не минава зима да не ни “дават“ по телевизията. Минус 20 през нощта и минус 10 през деня, тук при мен е НИЩО. Моите пчели не са се облитали от 15 Ноември до 7 февруари, 84 дни. И не че нещо ама и моето мнение е, че трябва да обръщаш повече внимание на инвентара си и да си промениш начина на работа с пчели.

    П.П. Пробвай да отделиш 2 кошера (например) встрани на пчелина и с тях работи по малко друг начин. Поне ще видиш резултата за себе си, не за нас.

  6. #266
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    400 лв. това не е ли прекалено много. Северозападнала тази зима е добре, много малко колеги се оплакват.

  7. #267
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Има и друго. По балканите самото развитие на растителноста а от там и на пчелите е по-друго. Съвсем друг е климата не само през зимата но и през лятото. Сравнено с равнините. Обменяй информация и опит с колеги от планинските райони.

  8. #268
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    До колегата Zelha , да не събирам 2-3 поста за цитат. Пишеш, че си в Югозападен район и даваш “ПИСАНИЦИ“ за неоникотиноиди. Като гледам картата на България на югозапад освен балкани и камъняк друго не виждам. Неоникотиноидите се използват основно за третиране на семената на царевица и слънчоглед. Незнам, но май никога през живота си не си виждал блокове от ХИЛЯДИ декари слънчоглед и царевица. Тия неоникотиноиди АКО въобще вредят на пчелите, вредят на полето. Не по балканите. После, казваш че спазваш добри практики, това е добре. Ползваш Варостоп, имаш 16г стаж в пчеларството. Моето предложение е наесен 1 кошер да го третираш с оксалова киселина, ей-така за проба. и да видиш по дъното какво и що. А за “тежката“ зима мога само да ти кажа, че живея в един от най-студените райони на България. Не минава зима да не ни “дават“ по телевизията. Минус 20 през нощта и минус 10 през деня, тук при мен е НИЩО. Моите пчели не са се облитали от 15 Ноември до 7 февруари, 84 дни. И не че нещо ама и моето мнение е, че трябва да обръщаш повече внимание на инвентара си и да си промениш начина на работа с пчели.

    П.П. Пробвай да отделиш 2 кошера (например) встрани на пчелина и с тях работи по малко друг начин. Поне ще видиш резултата за себе си, не за нас.
    Вальо, с този пост ме изуми. Точно това са районите където се пръска най - осезателно и безконтролно. Следи тези които ще покажат голяма смъртност и може и да съм прав. Тази година пчелите измират не вследствие на болест, а от масовите пръскания. Но това няма да се докаже. И да се занесе материал ще бъде потулен резултата.

  9. #269
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Вальо, с този пост ме изуми. Точно това са районите където се пръска най - осезателно и безконтролно. Следи тези които ще покажат голяма смъртност и може и да съм прав. Тази година пчелите измират не вследствие на болест, а от масовите пръскания. Но това няма да се докаже. И да се занесе материал ще бъде потулен резултата.
    Какво се пръска с неоникотиноиди.

  10. #270
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    До Вальо, това не са мой писаници, а това е статия, която я копирах от вестниците с днешна дата, мисля че беше в. "Дунав мост", както и от Благоевград.еу и я поставих тук. По нашия край също пръскаха срещу нодуларен дерматит, даже имаше протести на гоцеделчевските пчелари есента, никой друг от цялата страна не ги подкрепи.

 

 
Страница 27 от 126 ПърваПърва ... 1725262728293777 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •